מס' צפיות - 296
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון: סקירה שבועית 8.8.2009
צפי לעליות, עם סיכוי למימושים....
מאת: חזי קלפקה 08/08/09 (17:17)

סקירה שבועית 8.8.2009

 

שבוע חיובי נוסף עבר על הבורסה בתל אביב.

  

מדד המעוף עלה השבוע ב- 3.8 אחוז, וסיים ב- 986.62 , מדד 100 עלה ב- 4.2 אחוז, מדד הבנקים עלה ב- 5.73 אחוז, ושוב המשיך להיות הקטר המוביל את מדד המעוף, התל טק עלה ב- 2.04 אחוז, והנדל"ן עלה ב- 7.47 אחוז.

  

המסחר השבוע התאפיין שוב בהיקפי מחזור גבוהים, כאשר ביום ראשון היה מחזור העסקאות 1.8 מיליארד , ואילו בכל אחד מימי השבוע שלאחר מכן עלה המחזור על 2 מיליארד שקל ליום.מחזור כה גבוה מתאר החלפת ידיים של מניות בהיקף של 2 מיליארד שקל, וברור שכסף רב וחדש נוהר לבורסה, כי לא כל מי שקונה ביום א מוכר ביום ב וכולה. חלק מהעסקאות הינן בין כאלה שיש להם " מניות" בידיהם לבין אלה החדשים המביאים כסף חדש לבורסה, ולכן המחזור הגבוה הינו הוכחה להזרמת כספים גבוהה מידי יום לאפיקי ההשקעה בבורסה.

  

סטיות התקן באופציות המעוף היו בתחילת השבוע ברמה של 27 אחוז, אולם סיימו ברמה של 25-26 אחוז, ובקולים בכסף אפילו ברמה של 24 אחוז. הירידה בסטיות לקראת סוף השבוע מצביעה על התייצבות השוק ברמות האלה, תוך הקטנת חשש המשקיעים מפני תיקון למימוש בגל העליות הנוכחי.

  

מדד המעוף הגיע מהר מן הצפוי לאיזור רמת ה- 1000 נקודות. הציפיות שזה יקרה לקראת החגים, או אחרי החגים התבדו, וזה קורה כבר עכשיו. החפזון כידוע הינו מן השטן, וברמת ה- 985-1000 תתכן כמות גדולה מאוד של פקודות מימוש, או אפילו פעולת מימוש מכוונת של גופים גדולים, אשר יכולה להביא לנסיגה במדד ורק בהמשך להביא לפריצת ה-1000 . נכון שהרוח הגבית מארה"ב חזקה ודוחפת, נכון שהריבית אפסית, נכון שיש שיפור בנתוני המקרו, אבל בתקופה כזו של ריצת אמוק למעלה , אל אף הערכתי שהמגמה הינה למעלה, יש להזהר מאוד מתיקון שיכול להגיע לשוק בכל רגע נתון של מסחר.

  

התיקון/מימוש לא יהווה  התראה לשינוי מגמה אלא יהווה אתנתחתא לפני המשך העליות, וכל זמן שמדד המעוף הינו מעל רמת ה- 955 , ה- 1000 אינו מספר קדוש , המגמה הינה מגמה עולה , ויכולה להגיע לרמות שמעל ה- 1000 נקודות תוך זמן קצר.

  

גורם משמעותי נוסף שליווה את המסחר השבוע הינו נתון המקרו החיובי בתחום האבטלה בישראל שהצביע על ירידה במספר דורשי העבודה ובמילים אחרות על תהליך איטי , אבל וודאי, של יציאה מהמשבר בו היה שרוי המשק.

  

ההערכה כי המשבר נמצא בתהליך סיום, אולי איטי אולי מהיר יותר משציפו, קיבלה תמיכה רצינית מאוד מנתוני המקרו של ארה"ב שפורסמו ביום שישי האחרון. שיעור האבטלה שהיה צפוי כי יתקרב ל- 10 אחוז, קיבל תפנית ודווקא ירד ל- 9.4 אחוז. מספר מקומות העבודה שאבדו בארה"ב ביולי היה רק 247 אלף ולא 320 אלף כמו שחזו, ורחוק מאוד מ- 443 אלף איבוד המשרות ביוני. ואם במשק האמריקאי מתחילים שוב לשכור עובדים הרי שסביר לכולם כי תהליך היציאה מהמשבר החל גם החל.

  

הבורסה בארה,ב הגיבה בהתאם, הדאו עלה השבוע ב- 2.2 אחוז, הנאסדק ב- 1.1 אחוז, האס אנד פי 500 , ב- 2.3 אחוז, ומדד ראסל 2000 עלה ב- 2.8 אחוז. זה השבוע הרביעי ברציפות שהמדדים בבורסה האמריקאית עולים, והם הגיעו השבוע גם לשיאים שמהווים פריצת רמות התנגדות, כאשר מדד הנאסדק חצה את קו ה- 2000 , מדד האס אנד פי חצה את קו ה- 1000 , והדאו גונס מתמודד עם חצית רמת ה- 9400 . כל עוד הנאסדק הינו מעל 2000 הרי שהוא בדרך ל- 2070 ולאחר מכן ל- 2130. האס אנד פי  באם יתייצב מעל ה- 1000 הינו בדרך ל- 1060 נקודות,ומשם ל- 1100 , והדאו באם ישבור את רמת ה- 9400 נקודות , הרי שדרכו הינה לעבר ה- 9600 נקודות.

  

הפסימיסטים , טענו עד כה שלא מספיק תיקון במדדים בבורסה, זה צריך להיות מלווה בשיפור בנתוני המקרו והמיקרו, ולדעתם זה צריך היה להגיע לקראת סוף השנה. הקייץ היה חם מאוד, דוחות החברות היו טובים מהתחזיות, ואם לא די בכך הרי שגם נתוני המיקרו בתחום התעסוקה והצמיחה היו טובים מהתחזית, המדדים המשולבים המראים על פעילות המשק מצביעים על שיפור, כך שאין ספק שהשיפור בוול סטריט היה פרומו לשיפור במיין סטריט ( הכלכלה בכללותה) , שקורם לו עור וגידים לאט אבל בטוח.

  

שוב , יש לזכור,ייתכנו מהמורות , ייתכנו תיקונים, אבל כפי שזה נראה עד כה הכיוון הוא למעלה , והציפיות הינם לחזרה מהחופשות בעוד כ-3 שבועות, בכדי לתת גז ולרוץ עוד קדימה.

  

השבוע נצפה ראשית למדדי המחירים לצרכן, ביום שישי בארה"ב ובישראל, שיאותתו לנו האם האינפלציה ממשיכה להרים ראש, עובדה שיכולה להשפיע על תחילת העלאות ריבית בעולם. כמו כן נתבשר ביום שלישי על המלאים  הסיטונאיים בארה"ב, שירידה ברמתם תאותת על התעוררות בעסקים, ביום רביעי יודיע ברנניקי על הריבית לספטמבר , שתשאר כנראה ללא שינוי, וביום חמישי נתון חשוב של רמת המכירות הקמונעאיות לחודש יולי ( שצפויים שיראה דווקא על המשך ירידה), ונתון דורשי האבטלה החדשים, שאולי יאשר לנו כי נתוני האבטלה האחרונים הינם רק תחילת הדרך.

  

ובשבוע כזה אי אפשר שלא להתייחס לשער הדולר כלפי השקל.

  

מלחמתו של פישר, להגנה על שער השקל לדולר, שמטרתה להגן על יצואני ישראל , הינה חשובה מאוד למשק היצרני בישראל, ועשויה להשפיע על המשך שיפור בתעסוקה ובעיקר בענף ההיי טק שהינו הקטר המוביל של המשק הישראלי.פישר במלחמתו בספקולנטים , ובשאר העולם העלה את הדולר השבוע לרמת ה- 3.9 שקל לדולר, על ידי קניות מסיביות של דולרים, אולם החשש הגדול הינו שהמשך התנהגות זו של בנק ישראל, כאשר הינה מנוגדת להתנהגות הדולר בעולם, תביא בסופו של דבר לנפילה דרמטית וקשה בשער הדולר,ותפגע עוד יותר במשק הישראלי.

  

להערכתי , כל זמן שפישר קונה דולרים, הרי ששער הדולר יישמר ואף יתחזק מעל ה- 4 שקלים.אולם השאלה היא מה יקרה לדולר בעולם, ומה יקרה כאשר פישר יפסיק בתמיכתו בדולר.לא נותר אלא לעקוב בחשש גדול , ולקוות שפישר יודע מה הוא עושה וכי יש לו גם תוכנית כיצד לצאת מהרכישות המסיביות מבלי לגרום לצניחה טוטלית בשער הדולר לעומת השקל. אני סומך על פישר.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר