מס' צפיות - 231
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית ותחזית לאוגוסט
צפי לתיקון או המשך עליות...
מאת: חזי קלפקה 01/08/09 (17:57)

סקירה שבועית ותחזית לחודש אוגוסט 1.8.2009

 

בתחילת יולי הבטיחו לנו האנליסטים והמנתחים הטכניים כי הקייץ נחזה בדשדוש בבורסות בעולם בכלל, וגם בישראל, ומדד המעוף ישייט לו בין רמת ה- 800 ל- 900 .

  

כיום בתום חודש יולי , ובסיום חצי מחופשת הקייץ, ברור כי בחציו הראשון של הקייץ לא ראינו דשדוש , אלא פריצה רבתי ואולי גם שינוי מגמה לעליה בטווח הבינוני והארוך.

  

בחודש יולי עלה מדד המעוף ב- 10.21 אחוז, מדד 100 ב- 10.41,מדד הנדל"ן צמח ב- 14.95 אחוז, התל טק ב- 7.16 אחוז, ומדד הבנקים זינק מעלה ב- 19.87 אחוז.

  

העליה במדדים בארץ באה בזכות הרוח הגבית מארה"ב, שגם שם קייץ מלווה בדשדוש לא ראינו כלל וכלל. בחודש יולי עלה מדד הדאו ב- 8.5 אחוז, הנאסדק ב- 7.8 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 7.4 אחוז, שיעור עליה חודשי שמדד זה כבר לא ידע שנים רבות, ואילו מדד ראסל 2000 עלה ב- 7.6 אחוז.

  

העליה התפרסה למעשה בעיקר בשלושת השבועות האחרונים של החודש , והתגברה בעשרת הימים האחרונים של החודש, תוך שהיא משאירה אופטימיות וטעם של המשך גם לחודש אוגוסט הבא עלינו לטובה, כך אנו מקווים.

  

גם השבוע נמשכה העליה בבורסה בת"א, כאשר פקיעת אופציות המעוף היתה גבוהה מהפקיעה הקודמת ב- 9.5 אחוז (939.61), המחזורים עברו מידי יום את רמת ה- 2 מיליארד , האופוריה חזרה, העיתונים והאתרים מלאים בכתבות על סיכוי המשך העליות, ובכלל נשאלת השאלה: רגע, היה פה משבר ?.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 3.13 אחוז, מדד 100 ב- 3.98 אחוז, מדד הנדל"ן ב- 9.75 , מדד התל טק ב- 4.03, ואילו מדד הבנקים עלה  "רק" ב- 1.97 אחוז.

  

גם השבוע נתמכו העליות מהרוח הגבית בארה"ב, שם עלה מדד הדאו ב- 0.9 אחוז, הנאסדק ב- 0.6 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 0.8 אחוז, ומדד ראסל 2000 ב- 1.5 אחוז.

  

השבוע עלה מדד הויקס ל- 26 אחוז, וסטיות התקן באופציות המעוף עלו לרמה של 25 אחוז. נתונים אלה מראים כי ההערכות לתנודה חדה בשוק הולכים וגדלים, ולכן צפוי שגם חודש אוגוסט לא יביא לנו דשדוש קייץ אלא שוב תנועה רבתי לאחד הכיוונים, או אולי לשניהם גם יחד.

  

השאלה הגדולה העומדת למבחן בשווקים הינה , האם השווקים עצרו את ההדרדרות למנוחה ושאיפת אויר פסגות ועתידים לשוב ולהדרדר , או אולי החל תהליך היציאה מהמשבר הכלכלי והרע כבר מאחורינו. ?

  

להערכתי  הכלכלות העולמיות ככלל החלו את תהליך היציאה מהמשבר, כאשר ברור שהיציאה תהיה איטית למדי, ויעברו עוד כמה חודשים ארוכים וטובים, אם בכלל, בכדי שנזכה לראות את שיעורי הצמיחה להם היינו רגילים בעבר.גם נושא האינפלציה , הנובע בעיקר מריביות האפס ברוב המדינות, מאותת על צרה אפשרית שעלולה לעכב את הצמיחה, ואם נוסיף לכך את שיעורי האבטלה הגבוהים שאינם נוטים לרדת בינתיים, הרי שיציאה גמורה ומוחלטת מהמשבר תארך עוד זמן.

  

אולם הבורסה מתנהגת כבורסה, והיא אינה משרד כלכלי או לשכה מרכזית לסטטיסטיקה שמודדת נתונים. הבורסה איה פועלת לפי קודי ההחלטות של שרי האוצר והממשלות, אלא פועלת ומונעת על ידי הפחדים, ההערכות, הפסיכולוגיה , ותאוות הבצע של המשקיעים בעולם כולו ובישראל גם כן.

  

המשקיעים הגיעו למסקנה כי הרע כבר מאחורינו, וכי העתיד יהיה טוב יותר, והעולם ישוב לצמוח. זה יקרה ב- 2010, 2011, או 2012, אף אחד לא יודע מתי נחזור לשיעורי צמיחה של 2 או 3 אחוז, אבל מעריך כי וודאי שנגיע לשם. במצב ענינים זה, כאשר הריבית הינה אפסית ואין במה להשקיע, והממשלות מראות נכונות למנוע משבר נוסף , אין ספק שכל משקיע לטווח של שנתיים עד שלוש, מעריך שירוויח בשוק המניות יותר, ואפילו הרבה יותר מאשר בתוכנית חסכון בבנק. אי לכך הוא מסיט את רוב כספו להשקעה במניות, בכל דרך אפשרית ( מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות), ומקווה לטוב.

  

זוהי הסיבה העיקרית לעליות, וכל אלה שעדיין מחכים להיפוך בכדי להכנס לשוק, הפסידו כבר את הרכבת בתחנת ה- 750, בתחנת ה- 800 , בתחנת ה- 900, ואולי גם יפסידו בתחנת ה- 1000 .יש להבין ולזכור כי תיתכן נסיגה זמנית בשערים , " להתאווררות" , למימוש רווחים, להערכה מחודשת, אבל סך הכל הכיוון הוא למעלה.

  

לכן בחודש אוגוסט ייתכן ונראה בשבועיים הראשונים ירידה זמנית של מימוש לכיוון ה- 900 במדד המעוף, אולם סביר יותר כי באם יהיה מימוש ונסיגה הוא יתרחש בסביבות רמת ה- 1000 , שבה משקיעים רבים רואים כנקודת יציאה ללקיחת רווחים וההערכה מחודשת.

  

חודש אוגוסט יש לו סיכוי רב להדמות ליולי , אולם במקום ה- 900 נקודת ה- 1000 תהיה ההתנגדות הקובעת. יש סיכוי רב שנראה הגעה מהירה ל- 1000 , נסיגה חזרה לרמת ה- 950, ואז עליה מחודשת  ופריצת רמת ה- 1000  .יש לשים לב שבכל פעם שהיתה פריצה של נקודת מאה כגון: 700, 800 ו- 900 , הפקיעה הראשונה במאה החדשה היתה באיזור ה- 30-70 של המאה החדשה. כך גם צפוי לקרות בחודש אוגוסט, או אולי בחודשיים הקרובים באם נחבר את אוגוסט עם חודש ספטמבר הקצר בגין החגים.

  

כל זמן שמדד המעוף נמצא מעל 900 , הרי שהוא בדרך לעבור את ה- 1000 , והשאלה שתשאל היא האם הוא יעשה זאת לפני החגים או אחריהם? האם ה- 1000 יפרץ באוגוסט או בספטמבר? השאלה למשקיעים במניות ערך ובתעודות סל לתקופה ארוכה , אינה קריטית , כי מה זה חודשיים לעומת ציפיות לרווח שיושג בשנתיים או שלוש שנים.

  

בארה"ב,הנאסדק בפני פריצת ה- 2000 , האס אנד פי בפני פריצת ה- 1000 , והדאו בפני פריצת ה- 9200 . גם שם ייתכן ויתקיים ריטואל ההגעה, הנסיגה, והפריצה בשלב השני , ולכן אל לנו להיחפז למסקנות כי השוק שינה כיוון מכל ירידה קטנה.

  

נתוני דוחות החברות, שלא נשאר בהן עוד הרבה חברות חשובות, ונתוני המקרו הם שישפיעו חזק על הכיוון בחזרה מחופשת הקייץ. השבוע תדווחנה  טייסון מזון, וברקליס בנק ביום שני, אוויס, וחברת הויטמנים סי וי אס ביום שלישי,ובנטון ביום רביעי. השפעה גדולה לדוחות אלה לא תהיה, אולם בתחום המקרו מדד מנהלי נרכש, מכירות מכוניות, וההוצאה על תשתיות, ביום שני.מכירות בתים קיימים, ונתוני צריכה והוצאה פרטית ביום שלישי, נתוני ההזמנות מהמפעלים, ואיבוד משרות בשוק הפרטי ביום רביעי, דורשי אבטלה ביום חמישי, ושיעור האבטלה לחודש יוני ( הערכה 9.6 אחוז), והשינוי במספר המועסקים הכללי ביוני ( ירידה מוערכת של 333 אלף) ביום שישי, כל אלה וודאי שישפיעו על הקורה בוול סטריט.

  

לסיכום: מגמת העליה בשווקים צפויה להמשך , באין השקעה אלטרנטיבית מושכת ( לא לכולם יש כסף לדירה נוספת כהשקעה), תוך אפשרות של עצירה לצורך לקיחת אוויר לכיבושי פסגות נוספות. סביר יותר שמדד המעוף ינסה לחצות את רמת ה- 1000 , מאשר לסגת אל מתחת ל- 900 .

  

הדולר ייחלש כנראה באוגוסט והתמיכה הבאה שלו הינה 3.65 שקל לדולר.

  

שבוע טוב.

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר