מס' צפיות - 374
דירוג ממוצע -
קל גדול ולא יסף
פרשת השבוע ואתחנן
מאת: דוד דרומר 30/07/09 (22:34)

"קול גדול ולא יסף" פרשת ואתחנן

  

נכתב ע"י דוד דרומר

  

  

הקול שהשמיע את עשרת הדיברות לא פסק מעולם, על כך מביא המדרש בשמות רבא שלושה פירושים:

 א'. קול אחד נחלק ל ז' קולות והם נחלקו ל 70 לשונות של אומות העולם. הווה אומר שעשרת הדברות לא נאמרו בלשון הקדש בלבד.

ב'.שעוצמת הקול לא נדמה וממשיכה להדהד במשך כל הדורות,ע"י הנביאים והחכמים עד היום.

ג'.שלקול העוצמתי לא היה "בת קול" לא היה הד חוזר,

ההסבר השלישי של המדרש על מעורר תמיהה,כי בדרך הטבע קול בעל עוצמה יוצר גם הד חזק ואם המדרש מדגיש את זה שלא היה לא הד ,ניתן להבין מכך שהקול שהושמע במעמד הר סיני לא היה בעל עוצמה , א"כ איך זה מסתדר עם הנאמר "קול גדול ולא יסף"?

בנוסף לכך אנו יודעים שהתורה לא מתארת לנו אירוע כה מכונן של השמעת עשרת הדברות סתם כך , אלא כדי שאנו נלמד מזה תובנה כל שהיא להיותנו יהודים, מהי אותה תובנה עמוקה הטמונה במילים "קול גדול ולא יסף"?

  

המעטפת המרכזית של עשרת הדברות באה לידי ביטוי במילה "אנוכי", הגמרא במסכת שבת מפרשת את המילה "אנוכי" - כראשי תיבות - "אנא נפשית כתבית יהבית" הקדב"ה יצר חריתה והטמעה של עצמו בתוך עשרת הדברות ברמה כזאת של אנוכי ה' אלוקיך בלשון יחיד , הדברים נאמרו לכל יחיד ויחיד בדור ההוא ולכל היחידים שיבואו בכל הדורות הבאים עד ימנו אלה,עוצמת הקול מועברת גם למי שאינם יהודים וזה בא לידי ביטוי בקיום שבע מצוות בני נוח שגם הם מצווים כמו"כ אנו רואים כיצד התורה נלמדת בשבעים לשון של אומות העולם.

  

"בת קול" היא מעין אור חוזר מגוף המונע מהאור לחדור דרכו, כך גם "בת קול" כאשר עוצמת הקול פוגעת בקיר אטום נוצר הד חוזר בהתאם לעוצמת וחוזק הקול,

בשונה מכל הנ"ל היה הקול של עשרת הדברות הוא היה בדרגת "אנוכי" בכל ישותו של ה' וכשזה מגיע ברמה אלוקית כה גבוהה שום דבר לא יכול למנוע מאותו קול לחדור דרכו ולהיטמע בו , קולו של ה' נספג וניטמע בכל ההוויה העולמית ,בדומם, בצומח , בחי ובמדבר. אל לנו לטעות וחשוב שאם לא היה הד הדבר מעיד על חולשתו של הקול אלא להיפך עקב עוצמתו של הקול חדר לכל העולם. ליהודי יש את היכולת והכוח לממש את אותו פוטנציאל רוחני שהושרש בעולם ולתעל אותו ע"י התחברות לתורה ומצוותיה ולבנות עולם טהור ונקי גם כשהוא עסוק בדברים הארציים היום יומיים ניכר בו בכל מעשיו שהוא מחובר לאותו קול חזק המתווה לו את הדרך בבניית משכן לה' בעולם  וכהכנה לקראת בואו של גואל צדק  שיגלה את הקול הגדול לרמה של  "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר"  כי פי ה' דיבר.

  

  

  

  

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר