מס' צפיות - 287
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
מאת: חזי קלפקה 18/07/09 (18:51)

סקירה שבועית 18.7.2009

 

הדוחות בארה"ב עשו השבוע את שלהם, נתוני הבניה והאבטלה הוסיפו עוד אופטימיות, מדדי המחירים שמרו על איפוק, ובסך הכל ראינו שבוע של עליות חדות בארה"ב , שלא נראו כמוהן מאז תחילת מרץ 2009 .

  

מדד הדאו גונס עלה ב- 7.3 אחוז, הנאסדק ב- 7.4 , האס אנד פי 500 ב- 7 אחוז, ומדד ראסל 2000 עלה ב- 8 אחוז.

  

כל מי שטען כי אין תמיכת נתונים לעליות בבורסה, באו הדוחות של החברות המובילות השבוע וטפחו על פניו. לא רק שהם תמכו בעליות הם פשוט הדליקו מנועים אחוריים השבוע והריצו מעלה מעלה את המדדים.החברות גולדמן זקס, אינטל, גנרל אלקטריק,בנק אוף אמריקה, סיטי בנק, גוגול , גונסון אנד גונסון ואחרות רק התחרו בינהן מי תכה יותר את תחזיות השוק.נוסף לכך מדד הויקס ירד לכדי 24.5 אחוז, החשש נמוג, הריבית נשארת באפס, וכולם רצים לחפש אטרקציות בשוק המניות.

  

גם בישראל התמונה היתה דומה. סטית התקו ירדה לפחות מ- 20 אחוזים כמעט כמו לפני פרוץ המשבר ( 16-18 ),אחזקות הציבור עלו בחודשיים האחרונים מכ- 13 אחוז ליותר מ- 22 אחוז, והריבית סביר שתשאר על אפס כמעט לפחות עד לאחר החגים.המדד קצת מאיים ומצביע על תחילת אינפלציה שתעלה ריבית, אבל בינתיים אין במה להשקיע, וציבור המשקיעים שזכרונו קצר, רץ להשקיע בבורסה או בדירות בכדי שאולי יצליח להכות את ריבית הבנקים שהיא ברמת החצי אחוז לשנה בקושי.

  

לכן גם בישראל עלה מדד המעוף ב- 2.67, מדד 100 ב- 3.26, הבנקים ב- 6.07 אחוז, הנדל"ן ב- 5.89, והתל טק ב- 4.13 אחוז.

  

נוכח נתונים אלה די ברור שהיציבות בשוק בין 820-ל- 880 עדיין נשמרת אולם שלב הפריצה מתקרב ובא. זה לא אומר שבשבוע הבא תפרץ רמת ה- 880 וה- 900 בהינף יומי או דו יומי, התהליך יכול להמשך עוד כמה שבועות, ייתכן ונמשיך לדשדש קצת למטה, אולם בסך הכל לדעתי אפשר כיום להעלות את גבולות הדשדוש מ- 820-880 ל- 850-900  כלומר: רק נסיגה אל מתחת ל- 850 תבטא אפשרות נסיגה נוספת ל- 820, ופריצת ה- 900 תבטא המשך גל עליות לטווח הקצר. זכרו: פריצה הינה במחזור יומי גבוה, בסגירה מעל רמת ההתנגדות, או מתחת לרמת התמיכה, והמשך הכיוון ביום יומיים שלאחר מכן.

  

כותרות העיתונים מזהירים בארץ מפני אבטלה שעלתה ל- 8.4 אחוז, מאינפלציה בהתהוותה , אולם מצד שני אושר השבוע דירוג האשראי של ישראל על ידי חברתs&pללא שינוי, וחשש כבד מאוד ירד מהמשקיעים בדבר עתיד השקעות הזרים בישראל.נהפוך הוא הציון לשבח של חברת הדירוג לישראל מפיח תקווה לחזרה רבתי של משקיעים זרים לארץ מיד עם תום חופשת הקייץ.

  

גם בארה"ב מזהירים מפני אינפלציה בדרך, ומאבטלה שכבר מתחילה לעלות מעל 10 אחוז, אולם כל זאת בא על רקע של יותר ויותר קובעי מדיניות שעוברים מפסימיות לאופטימיות.נביא רק את גרינספאן כדוגמא שדיבר על התאוששות ברבעון הקרוב, את רוביני הפסימיסט המושבע , שאומר עכשיו כי הרע מאחורינו והשנה ארה"ב תצא מהמשבר, ואת גברת מרדית וויטני שטענה השבוע כי סקטור הפיננסים יעלה במהרה ב- 15 אחוז, ועד כה כבר עלה 9.5 השבוע.

  

המדדים בארה"ב הינם באיזור שלא האמנו שנראה אותם שם כל כך מהר. הדאו מאיים על רמת ה- 9000 , הנאסדק על רמת ה- 2000 , והאס אנד פי 500 על רמת ה- 1000 נקודות.אלה הן אבני הבוחן לשבוע הקרוב , ופריצת רמות אלה תהווה רוח גבית חזקה מאוד לשוק הישראלי כאשר בו מדד המעוף יוכל לחצות את רמת ה- 900 .תיתכן גם פריצה בארה"ב מהרמות שתוארו ויציבות בישראל, כי בעוד 11 יום מתרחשת פקיעת אופציות המעוף ( הפעם ביום רביעי) , וייתכן שפעילי המעוף  " יעכבו" את מדד המעוף ברמה שבין 800-900-- , באשר מפת הפוזיציות הפתוחות מראה בתוקף על רמה של 850-860 כפקיעה אידאילית  לפעילים , נכון לעכשיו.

  

מי שיקבע האם השוק בארה"ב, ואיתו גם השוק בישראל ירוצו קדימה או לא, אלו הן החברות מהדרג הנמוך יותר מהאריות שדיווחו השבוע. תוצאות טובות של חברות אלה יחזקו את ההערכה כי השיפור מתממש ובא, ואילו דוחות רעים שלהם רק יביאו להתקפלות חזרה של משקיעים לאיזור הישיבה על הגדר, או להתחפרות מחודשת בבונקר הפקדונות בריבית כמעט אפס.

  

לכן ביום שלישי נעקוב אחרי דוחות דופונט, מרק, קטרפילר, יהאו, וקוקה קולה.

  

ביום רביעי בנק אוף ניו- יורק, אי בי טרייד, פפסיקו, דלתא אייר ליינס , סאנדיסק, בואינג , ויזה.

  

ביום חמישי אמזון, 3m,איי טי אנד טי,אמריקון אקפרס, מיקרוסופט, פיליפ מוריס,יו פי אס,וניו יורק טיימס,.

  

בנתוני המקרו נעקוב אחרי דורשי האבטלה, ומכירות בתים קיימים.

  

לסיכום: השבוע קיבלנו איתות ברור לשיפור מה בכלכלת ארה"ב, שבמידה ונקבל איתותים נוספים זה יכול להוביל לפריצה עוד לפני סוף הקייץ.בישראל  מחכים בקוצר רוח לפריצה למעלה, והחשש מפני קריסה הולך ופוחת.

טווח הדשדוש עולה ל- 880-900 , ובמידה ומדד המעוף יעלה מעל ה- 900 הרי שאנו בתחילת הדרך לכיוון ה- 1000 תוך חודש- חודשיים.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר