מס' צפיות - 296
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 4.7.09
מאת: חזי קלפקה 04/07/09 (14:22)

סקירה שבועית 4.7.2009

 

שבוע חיובי נוסף עבר על הבורסה בתל אביב , בשונה לחלוטין ממגמת הירידה ששררה בבורסות ארה"ב ואירופה בשבוע זה.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 2.53 אחוז,מדד 100 ב- 2.58 אחוז,מדד הנדל"ן עלה ב- 3.35 אחוז, הבנקים טסו מעלה ב- 4.68 אחוז, ואילו מדד התל טק עלה ב- 3.05 אחוז השבוע. המחזורים, פרט ליומיים ערים, כנראה עקב עדכון המדדים הצטמצמו לרמה של 1.4-1.5 מיליארד שקל ליום, כיאה לקייץ, וסטיות התקן באופציות ירדו לרמת ה- 23-24 אחוז, עובדה המצביעה על חוסר פחד מתנודה חדה, ומצביעה כנראה על הדשדוש הקייצי שכה מדברים עליו.

  

בבורסות בארה"ב , על רקע של נתוני תעסוקה רעים, וגידול בשיעור האבטלה ל- 9.5 אחוז, ירד השבוע מדד הנאסדק 1.87 אחוז, הדאו ירד ב- 2.35 אחוז,האס אנד פי ב- 2.45 אחוז, ומדד ראסל 2000 ירד ב- 3.12 אחוז.מדד הויקס שומר על רמה יציבה באיזור ה- 26-28 אחוז, וגם הוא מצביע על אפשרות של דשדוש קייצי בבורסות בוול סטריט בציפיה לקריאת כיוון בספטמבר הקרוב.

  

השבוע הסתיימה לה חצי שנת 2009 , שהיתה למעשה חצי שנה של עליות מרשימות בבורסות בעולם בכלל ובישראל גם כן. בסוף שנה שעברה האנליסטים וקובעי המדיניות המשיכו לדבר על קססטרופה עולמית, יום כיפור של הכלכלה העולמית, שואה אטומית של הבורסות וכולה. והנה הם עומדים היום כולם אבלים וחפויי ראש כי הבורסות זינקו בשערים שלא היו מזה שנים רבות. בארה"ב ינואר ופברואר היו עדיין חודשים קשים, אבל החל ממרץ 2009 זינק מדד הנאסדק ביותר מ- 40 אחוז, הדאו בכ- 30 אחוז, האס אנד פי 500 בכ- 35 אחוז, ואילו הראסל 2000 בכ- 50 אחוזים. נכון שבסיכום חצי שנתי ירד הדאו ב- 5.6 אחוז, הנאסדק עלה רק ב- 14 אחוז, האס אנד פי 500 ירד ב- 0.8 אחוז, והראסל 2000 ירד ב- 0.6 אחוז. אולם זכרו היטב התיקון בארה"ב החל במרץ 2009 ונמשך עד היום בשיעורי עליה מדהים בכל המדדים.

  

בישראל העליה החלה כבר בתחילת השנה והעליות במדד המעןף הסתכמו בחצי השנה, בכ- 35 אחוז, בת"א 100 ב- 45 אחוז, בנדל"ן ב- 95 אחוזים, בבנקים -30 אחוז ובתל טק בכ- 52 אחוזים.אין ספק שגם ישראל בהשוואה לשווקים מתפתחים ומתעוררים אחרים בעולם  תיקנה בצורה מרשימה , ורבים המשקיעים המקווים שבקרוב מאוד הבורסות בתל אביב יחזרו לרמה של מעל ה- 1000 במדד המעוף.

  

השאלה הגדולה כיצד תראה חצי השנה השניה של 2009 . האם יבוא תיקון גדול, האם דשדוש לטווח ארוך, או שמא תמשכנה הבורסה בעליות ויסמנו את 2009 כשנת עליות מהטובות ביותר שידעו הבורסות בכל שנות קיומן.?

  

רוב קובעי ומנתחי הנתונים הכלכליים בעולם, כולל נגידים, שרי אוצר, ואנליסטים , מעריכים שהרע ביותר כבר מאחורינו, נצנוצי השיפור הכלכלי בעולם ניכרים בכל פינה והעתיד יביא עמו שיפור גדול וחזרה לצמיחה תוך שישה עד תשעה חודשים. עד שנגיע לחוף המבטחים של חידוש הצמיחה העולמית נכונה לנו תקופה לא קלה של מכשולים , מהמומרות , וחששות , כאשר הנושא המוביל הינו שיעור האבטלה בעולם שעומד לעלות בצורה דרמטית ואף לחצות את קו ה- 10 אחוז בארה"ב. היה ונצלח את מכשול האבטלה, שגם בישראל הוא מכשול חברתי מאיים, הרי שנכון לנו מכשול נוסף בדמות אינפלציה שהחלה להרים ראש בעולם , נוכח ההזרמות המסיביות של הממשלות להצלת המשקים, ובישראל קיבלה דלק לנסיעה מהירה יותר על ידי הממשלה בדמות העלאת מע"מ, וייקור מוצרים ושירותים רבים כגון: מים חשמל, דלק, סיגריות ועוד.

  

בהתחשב במצב ענינים זה  יש לשער שהעליות בבורסה תהיינה איטיות ומלוות בתיקונים, לעיתים אף חדים, עד שיתברר סופית כי המשק האמריקאי יורד משיא שיעור האבטלה ומתחיל לייצר מקומות עבודה חדשים. זה נשמע אולי חלום רחוק, אבל זה קרה אחרי כל משבר, והשאלה רק באיזה פרק זמן זה יקרה גם הפעם. לייצור מקומות עבודה תתלווה העלאת ריבית שתסמן את החזרה לשפיות של המשקים , וההנפקות, המיזוגים, והרכישות יחזרו לבורסות תוך עליות שערים חדות.

  

אין ספק שתרחיש זה לא יקרה בחודש יולי הנראה כחודש של דשדוש עולמי בשיא החום, כאשר אצלנו מדד המעוף נראה מדשדש בין 820 ל- 880 , מדד הנאסדק מדשדש כנראה בין ה- 1750-1850, הדאו בין 7800 ל- 8500 והאס אנד פי 500 בין רמת ה- 840 לרמת ה- 940. רק פריצה משמעותית של גבולות אלה יכולה לאותת על כיוון כלשהוא ולכן החשיבות הגבוהה של המעקב, שהוא די קל, למען האמת, כי הדשדוש מתנהל לו בעצלתיים בחום הכבד.

  

השבוע הקרוב לכן, שהינו דל מאוד בנתוני מקרו  בארה"ב לא צופן בחובו כל סטיה ממגמת הדשדוש לדעתי ואנו נמשיך לראות את השווקים בין רמות השערים שנרשמו לעיל.

  

למשקיעי אופציות המעוף זוהי יכולה להיות עונת כתיבות טובה ומרויחה , באם תתאמת מגמת הדשדוש, למשקיעים בתעודות הסל הרי שזוהי עונה או של ישיבה על המזומן והמתנה ,או שלתחילת איסוף תעודות סל לטווח בינוני וארוך,ואילו לאלה שמשקיעים לטווח קצר במניות, באמצעות הניתוח הטכני יוכלו לתרגל את כללי עבודתם ולהנות מרווחים נאים במידה וישמרו על משמעת עצמית, נקודות טייק פרופיט, ונקודות סטופ לוס.

  

ושוב אזכיר שכולם מדברים על דשדוש יכולה לבוא אזושהיא תנודה חדה למעלה או למטה, ראו מקרה סוף שנה שעברה המתואר לעיל.זה לא נראה אולי כל כך ריאלי , אבל בבורסה כמו בבורסה שכולםצ מדברים על הא דווקא קורה דא , אז היו על המשמר.

  

הדולר גם הוא מדשדש בעולם ובארץ ולכן ימשיך גם הוא השבוע להמצא בים 3.8-4 שקלים לדולר.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר