מס' צפיות - 2023
דירוג ממוצע -
iPhone 3Gs - האם לשדרג?
בדקנו האם כדאי לשדרג למכשיר של אפל, האייפון החדש שבדרך לישראל.
מאת: איתי 22/06/09 (14:18)

האייפון החדש יצא לא מכבר והנה כצפוי, בכל יום שעובר אנו רואים עוד ועוד נתונים וביקורות על המכשיר. חברנו הטובים בחו"ל כבר קיבלו מכשירים לבדיקה ולפניכם סיכומים וכמה דעות אישיות.

על פניו המכשיר לא נראה שונה בכלל מבחינה חיצונית. הדבר היחידי שאפשר לשים לב אליו, זה שינוי קטן בכיתוב מאחור שכתוב באותה טקסטורה של הסמל של אפל (צבע כסף מבריק).
http://www.hypebeast.com/image/2009/06/apple-iphone-3gs-2.jpg


חומרה:

ביצועים
רוב השינויים הם כמובן פנימיים, שלושת החלקים החשובים ביותר במכשיר החדש הם המעבד, זיכרון ה-ram והמאיץ הגרפי החדשים. למכשיר יש ערכת שבבים (chipset) מדגם soc s5pc100 תוצרת סמסונג ומעבד arm cortex a8. במכשיר החדש המעבד רץ במהירות של 600mhz כמו שצפינו ודיווחנו, אולם הוא מסוגל להגיע  למהירות של עד 833mhz וגם תומך בהקלטה של וידאו באיכות 720p ותמיכה בשיחת וועידה בוידאו (אם אפל יחליטו שהם מוסיפים את האפשרויות האלה). לעומת הוידאו שניתן להקליט כיום הוא באיכות vga בלבד.

המאיץ הגרפי החדש הוא מדגם powervr sgx ובעל תמיכה בטכנולוגיית opengl es 2.0 (במכשירים הקודמים התמיכה הייתה בopengl es 1.1 בלבד), מה שמקנה למכשיר זה בעצם אפשרויות גרפיות רבות יותר ויכולות טובות יותר. בנוסף במכשיר הוכפלה כמות זיכרון ה-ram והיא עומדת כיום על 256mb (אולי לטובת אפשרות להרצת תוכניות ברקע בעתיד ? נקווה). כל זה אמור להפוך את המכשיר החדש (ה-s בשם אמור לבטא מהירות - speed) למהיר הרבה יותר (אפל טוענים שהמכשיר מהיר בממוצע פי 2 מהמכשיר הקודם) ואכן ניתן לראות נתונים מעניינים מאוד על מהירויות טעינה של תוכנות/סרטים/משחקים/תמונות כדוגמת המשחק scrabble שנטען תוך 14.5 שניות על ה-3gs לעומת 21.4 על ה-3g, המשחק rolando נטען ב-13.8 שניות לעומת 21.5, לוח השנה נטען ב-1.6 שניות  לעומת 2.1 ועוד ניתן למצוא דוגמאות נוספות. אחרי סקירה של שעתיים המכשיר באמת נמצא כיותר מהיר לפה ולשם עם מספרים הנעים בין 33% יותר מהיר ועד פי 2 יותר מהיר (כמובטח).

המכשירים יגיעו או בצבע לבן או בשחור ועם אפשרות לזיכרון פנימי של 16gb או 32gb.

מסך
אומנם אמרנו מקודם שלא נעשו שום שינויים קוסמטיים במכשיר, אבל דבר אחד כן השתנה. השיפור הוא בטיפול שנעשה על פני המסך. המסך הקודם היה כמו סוג של מגנט לכל דבר החל משומן אדם, טביעות אצבעות, wd40, גריז ומה לא. בסוף כל יום  הייתם צריכים לנקות אותו טוב טוב (יכולתם לקחת את המכשיר ולסחוט ממנו אחלה שמן לטיגון עמוק). אפל שידרגו את המסך שיהיה הרבה יותר עמיד נגד טביעות אצבע וניתן יהיה לנקות אותו ביתר קלות על ידי מעבר בודד של מתלית על המכשיר. ללא ספק דבר נחמד למרות שזה לא היה בעייתי במיוחד.

מצלמה
שדרוג המצלמה הוא ללא ספק צעד חשוב, שכן אנשים רבים סבלו מ- 2 הדגמים הקודמים עם אותה המצלמה בעלת ביצועים ממוצעים משהו. במכשיר החדש ישנה מצלמת 3.2 מגה פיקסל עם פוקוס אוטומטי (אפשרות לפוקוס על אובייקטים בהקשה על האובייקט על גבי המסך), אפשרות לצילום וידאו באיכות vga עם קול ואפשרות לעריכה פשוטה מאוד של הוידאו (נקווה שבעידכון תוכנה הבא נראה שיפור לתכונה זאת). המצלמה לא מדהימה באיכותה אך היא ללא ספק שיפור משמעותי למצלמה הקודמת והיא בעיקר שם כדי לשמור על המכשיר תחרותי (יש כאלה שיגידו שיש להם מצלמת 12 מגה פיקסל, לא שהן מדהימות או משהו). בנוסף ניתן לצלם צילומי תקריב (macro) ממרחק של כעשרה סנטימטרים.

תוכנה
אין הרבה להוסיף על הגירסא החדש של מערכת ההפעלה iphone os 3.0 שכן כבר הזכרנו את רוב הפרטים, אבל חשוב לציין שלמערכת ההפעלה החדשה נוספו מספר אפשרויות חדשות ומעניינות כמו חיפוש כולל בכל המכשיר (נוסף עמוד חיפוש חדש משמאל לעמוד הראשי) ושם ניתן לחפש כל דבר בתוך המכשיר, החל משירים ועד לתוכנות או אנשי קשר. בנוסף, רק במכשיר החדש ישנה האפשרות להפעלה בפקודות קוליות. הפונקצייה עדיין קצת בעייתי שכן כל פעם שנותנים פקודה קולית התוכנה של הזיהוי קול נסגרת ומריצה את הפקודה (כדי לעשות כמה פקודות אחת אחרי השנייה זה קצת מתיש לפתוח את התוכנה כל פעם). נקווה שאפל ישפרו את האפשרות של ביצוע מספר פעולות אחת אחרי השנייה ללא סגירה של התוכנה כל פעם.

אפל הוסיפו מקלדת רחבה לכל התוכנות החשובות שלה כמו לוח השנה/הודעות ועוד. גם מהירות האינטרנט שופרה בצורה ניכרת שכן אפל מוציא גירסא חדשה לדפדפן הנייד שלה ומבטיחה שהוא מהיר עד פי 3 מהקודם.


השוואת מהירויות בטעינת אתרים. מקור: engadget

עוד כמה תוספות
נוספה תוכנת סינכרון על שבבי nike + (המיועד להתממשק לנעלי הריצה המיוחדות של נייקי ולהציג מידע בזמן אמת), למרות שלא נראה שמישהו יצא לריצה עם המכשיר הזה.

סוף סוף יש תמיכה בbluetooth 2.1 + a2dp. ומי שחשב שאפל לעולם לא יציגו לנו אפשרות לbluetooth סטריאופוני - הנה לכם, וזה נשמע מעולה.

בנוסף נעשו מספר שינויים ותוספות לתוכנת הstocks ולתוכנת ה-call log למי שחשב שהיא דלילה מידי. נוספו עוד פרטים על המתקשרים.

סוללה ותמכור
אפל טוענים שחיי הסוללה במכשיר החדש ארוכים יותר (ולא נותנים מספרים), אולם נעשו בדיקות שמראות שהסוללה החדשה גדולה פיסית ב9% בלבד מהסוללה הקודמת ולכן כנראה שהשיפור המשמעותי ביותר הוא לא שם, אלא בחומרה/תוכנה. בבדיקות שנעשו לא נמצא שיפור משמעותי בחיי הסוללה בכל הקשור לדיבור במכשיר ואולם כן נוכח שיפור קל בחיי הסוללה בזמן גלישה ב-wifi וצפייה בסרט או האזנה למוזיקה.

והמחיר ?
בארה"ב המכשירים יעלו 199$ ל16gb ו299$ ב32gb..

איך זה יראה בארץ? נאלץ לחכות ולראות מה קורה באוגוסט-אוקטובר כשישיקו את המכשיר בארץ. לפי תוכנית המכירות של אפל לחברות הסלולר, כל מכשיר יעלה 700$ והן יהיו חייבות למכור אותו במחיר מקסימלי של 299$, ולכן המחירים בארץ צפויים להיות זהים למחירי ארה"ב בכל הקשור למכשיר עצמו. כמה זה יעלה לנו מבחינת חבילה? סביר שהרבה (בשל חבילת גלישה גדולה) וסביר שהחוזה יהיה בהתחייבות לשלוש שנים. בנוסף חברות הסלולר (אורנג' ופלאפון כרגע) יהיו מחוייבות למכור 100 אלף מכשירים בשנה.

לסיכום
נוכל לחלק את צרכני ה-iphone ל-2 קבוצות: אלה שכבר יש להם וחושבים לשדרג‬. ‫ואלה שאין להם וחושבים לקנות. לאותם אנשים שכבר יש מכשיר מדור קודם, אנחנו לא רואים סיבה מספיק טובה להשקיע עוד כסף במכשיר החדש שכן אין לו שיפורים רבים ביחס למכשיר האחרון ה-3g. בהשוואה למכשיר הראשון אכן ישנם שיפורים ואולי כן שווה לשקול שידרוג. לאותם אנשים שעדיין אין ברשותם מכשיר אייפון וחושבים לרכוש אחד, זהו ללא ספק המכשיר הסלולרי החכם (smartphone) הכי טוב בשוק העולמי ואין שני לו, וללא ספק זהו מכשיר מצויין להיכנס איתו לעולם האייפון.

לסיכום קצרצר אפל מארגנת לנו מכשיר מעולה ומלא אפשרויות מצויינות (חלקן בחומרה וחלקן בתוכנה). אין ספק שלאייפון יש את מערכת ההפעלה הטובה בשוק. ועם חנות תוכנות עם למעלה מ50,000 תוכנות אין ספק שזהו המכשיר עם הכי הרבה אפליקציות והכי הרבה פוטנציאל (והרבה בזכות אפל שנותנת להוריד בחינם את ערכת הפיתוח).

הכותב הוא עורך בלוג הגאדג'טים TGspot.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר