מס' צפיות - 366
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 6.6.2009
שבוע חיובי נוסף בדרך...
מאת: חזי קלפקה 06/06/09 (18:09)

סקירה שבועית 6.6.2009

 

שבוע חיובי נוסף עבר על השווקים בעולם בכלל , ולא פסח על השוק הישראלי.

  

זה היה שבוע שלישי ברציפות שבו עולים המדדים בשוק הישראלי, כאשר מדד המעוף עלה השבוע ב- 1.86 אחוז, מדד 100 עלה ב- 2.34 , הבנקים עלו ב-3.3 אחוז, התל- טק זינק ב- 4.58 אחוז, ורק מדד הנדל"ן סיים בירידה שבועית של 1.16 אחוז.

  

מחזורי המסחר השבוע היו גבוהים והסתכמו בכ- 1.8 מיליארד שקל ליום, סטיות התקן עלו מ- 27 ל- 30 אחוז, ומדד המעוף נסחר השבוע בין רמת ה- 776 בנמוך לבין רמת ה- 904 בגבוה, ללא פחד ופאניקה בשוק, וללא יכולת לסיים יום מסחר מעל רמת ה- 900 .

  

בתחילת השבוע הסתיימה עונת הדוחות לרבעון הראשון של החברות בישראל, וכל מי שלא הבין מדוע עלה מדד המעוף בשלושת החודשים האחרונים קיבל לכך תשובה ברורה: רווחי  החברות במדד המעוף עלו ב- 42 אחוז ברבעון הראשון של שנת 2009 , לעומת הרבעון המקביל אשתקד, וכל, כן ,כל חברות מדד המעוף סיימו רבעון זה ברווח נקי .כידוע השערים בבורסה מתנהגים לפי התנהגות רווחי החברות, וכמובן בנוסף לגורמים נוספים. נושא הרווח שהינו הנושא הראשון במעלה לשערי המניות הוכיח בחודשים האחרונים כי החברות ידעו לנהל נכונה את עסקיהן בתקופת המשבר וכעת פניהן קדימה.

  

אין זה אומר שמדד המעוף ממשיך לטוס ללא הפוגה  חזרה ל- 1240 , אולם ברור שבכדי שתקרה איזושהיא קריסה צריך שתחול איזו קססטרופה כלכלית עולמית, כדוגמת נפילת ליהמן ברדרס והפאניקה שבאה אחריה, או אירועים פוליטיים- בטחוניים מקומיים שיזעזעו את תרומת רווחי החברות לשערי המניות בבורסה.

  

ריח המימוש עומד באויר בבורסה , אולם השוק כרגע הינו שוק של המוכרים. כוחם של המוכרים גבוה יותר מכוחם של הקונים, ואלה שרוצים לממש חלק מאחזקותיהם, מחכים, או שאפילו לא צריכים לחכות בכדי למכור במחיר יקר יותר מהשער האחרון , או שער הסגירה אתמול של המניה שרוצים למכור. במצב ענינים זה אנו חוזים במימוש דה לוקס, כאשר השערים עולים תוך כדי מימוש, במידה וקיים כזה. הררי שקלים עדיין מחכים להזדמנות להיכנס לבורסה, נכרת תנועה של יציאה מההגנות בקרנות השקליות לכיוון השקעה במניות, מוסדיים וגופי השקעה מגדילים את החשיפה למניות, ונראה כי אחזקות הציבור במניות עברו כבר את רמת ה- 18 אחוז והן בדרך ל- 20 אחוז. נתון זה הינו חשוב ביותר כי יש לזכור שבשיא המשבר אחזקות הציבור ירדו לכדי 12-14 אחוז , והגידול באחזקות מראה על ירידה בפחד , ועל חזרה להשקעה בשוק בנכסים מסוכנים יותר מאשר הקרנות השקליות.

  

מבחן מדד המעוף , שהינו מבחן השוק, הינו ברמת ה- 900 נקודות. התבססות מעל רמה זו ופריצתה תביאנו במהרה ל- 926-930 , ועליה משם הינה עליה לקרבת ה- 1000 נקודות. מאידך רמת ה- 880 הוכחה כרמת תמיכה , אשר לא נשברה השבוע, ורק שבירתה מטה, הגעה לרמת ה- 850, וירידה משם לרמת ה- 820 תהווה איתות לנסיגה בשוק עד לאפשרות של שבירת רמת ה- 800 הקריטית.

  

מדד המעוף ימשיך גם בשבוע הקרוב להיות במגמה חיובית עם תלות ישירה לנעשה בארה"ב, כאשר הסיכוי הינו רב יותר לראות את רמת ה- 900 נפרצת מאשר את רמת ה- 850 נשברת מטה.דשדוש בין רמת 850 לרמת ה- 900 נראית גם היא כאפשרות סבירה , אולם שוב בסיכוי רב יותר לראות לאחר מכן את פריצת ה- 900 .

  

בארה"ב חזינו בשבוע חיובי ביותר, שהפעם לשם שינוי נתמך גם בנתוני מקרו טובים יותר מהחודשים הקודמים. הבעיה של נתוני מקרו חודשיים בתחילת יציאה ממשבר נעוצים בכך שהאנליסטים בפרץ האופטימיות שלהם חוזים נתונים טובים יותר מאשר נקבעים בפועל, ולכן אל אף שנתוני התעסוקה , הבניה, והצריכה לא הדביקו את התחזיות, הם היו טובים מאשר החודשים הקודמים וסיפקו דלק להמשך תהליך העליות.

  

בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ב- 3.1 אחוז, הנאסדק ב- 4.2 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 2.3 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 עלה ב- 5.7 אחוז. זהו השבוע ה- 13 בו נרשמות עליות במדדי ארה"ב ( פרט לשבוע אחד שהסתיים באדום קל), ולאלה שרוצים לראות כיצד השוק האמריקאי משלים את שיעור העליה שלו לזה של ישראל, הרי השבוע הצטמצם הפער עקב עליות יתר בארה"ב מאשר בישראל.

  

כמעט כל האנליסטים, בכירי הפד, ברנניקי, ואפילו רוביני חוזים יציאה מהמשבר לקראת סוף השנה, וזאת בשונה מחודשים קודמים. הויכוח כעת הינו האם היציאה מהמשבר הינה בצורת "וי" דהיינו משבר חד ועמוק ויציאה מהירה, או שמא היציאה הינה בצורת  "יו" דהיינו דשדוש לפני פריצה קדימה. עד כדי כך האופטימיות חזרה למשקיעי ארה"ב  שהם מרגישים כי שוק העבודה הגיע למיצוי הפיטורים המסיביים והינו בירידה בקצב הפיטורים ויתחיל לייצר מקומות עבודה ברבעון הרביעי של השנה. הנתון שיכול לאותת על כיוון כזה הינו דווקא נתון הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב, אשר התחזק מאוד בדבר האפשרות שהפד יעלה את הריבית לחצי אחוז עוד השנה, וזאת לאחר ששוק העבודה יתחיל לייצר מקומות עבודה חדשים.

  

לכן אין לצפות לנתונים חיוביים אבסלוטיים כבר בחודשים הקרובים אולם יש לצפות לשיפור הדרגתי ומתמשך של הנתונים אשר יניעו קדימה את המדדים.

  

לגבי מדד הדאו ה- 8800 הינו היעד הבא עבורו, ולאחר מכן  8860 ו- 9000 . רק ירידה אל מתחת ל-  8700 תאותת על חולשה בכיוון ל- 8600 . האס אנד פי 500 נקודת המבחן שלו הינה נקודת ה- 925 , כאשר פרית ה- 950 עשויה להובילנו לרמת ה- 1020 נקודות.ירידה אל מתחת ל- 900 עלולה להביא לחולשה עד לרמה של 875 ו- 850 . הנאסדק ייבחן ברמת ה- 1850 נקודות, כאשר פריצה של 1900 יכולה להובילנו ל- 1960 ומשם ל- 2000 , ואילו שבירה מטה של 900 תביאנו לרמת ה- 1770 ו- 1690.

  

השבוע הקרוב הינו דל בנתוני מקרו פרט לנתוני המאזן המסחרי ביום רביעי, וספר הבז של הפד. ביום חמישי יפורסם נתון חשוב של מדד המכירות הקמונעאיות אשר אמור להיות חיובי ( כלומר עליה) לאחר כמה חודשי ירידה, מספר דורשי האבטלה שיפורסם אולי יראה על שיפור מה בתעסוקה, וכן יפורסם מדד המלאיים העסקיים שבמידה ויהיה חיובי ייתן רוח גבית לשוק. ביום שישי יפורסמו מחירי היבוא בארה"ב, והסנטימנט של אונברסיטת מישיגן לנושאי אמון הצרכנים והציפיות לאינפלציה.

  

לסיכום: השבוע הקרוב נראה מדשדש עד חיובי , עם תלות גבוהה לנעשה בארה"ב , אשר ישפיע על המסחר בארץ.

  

הדולר ידשדש במקומו , וינוע בין 3.95-4.00 שקל לדולר.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר