מס' צפיות - 297
דירוג ממוצע -
נומרולוגיה בפרשה - נשא
מאת: דוד דרומר 26/05/09 (22:53)

נומרולוגיה בפרשה

  

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

בפרשת קרבנות הנשיאים מופיעים לא-מעט מִסְפָּרִים, ובכך אין ייחוד, אך העובדה כי רש"י כבר ביאר חלקם של מִסְפָּרִים אלו בדרך נומרולוגית, מחייבת את הלומד לעיין באחד התקדימים המעניינים ביותר לפרשנות נומרולוגית לתורה.

ראשית יש להעיר כי רש"י מודיע לקורא כי בפירושו הוא נסמך על 'יסודו של ר' משה הדרשן', והכוונה לכך שהיה לפניו ספר שאינו לפנינו עתה. רש"י מפרש כי הסיבה לכך שקערת הכסף הובאה במשקל של 130 שקל היתה שמניין האותיות של "קערת כסף" עולה בגימטריה ל - 930, הוא מספר שנותיו של אדם הראשון, מי שהעמיד את העולם בהיותו בן 130. כף הזהב שקלה 10 שקלים, שכן היא מכוונת כנגד 10 הדיברות. רש"י מלמד כי "מזרק אחד כסף" שקל 70 כנגד 70 אומות העולם. מקוצר מקום איני מביא את כל פירושו של רש"י, וראוי שכל אחד ילמד את הדברים במלואם.

הקורא אשר סבור כי המִסְפָּרִים הובאו לשווא, ואך בדרך מקרה הובאו, למד עתה כי למִסְפָּרִים בפרשה יש משמעות, כי התורה רצתה לכוון כוונות סמליות בין מתנות הנשיאים לבין המידות בהם הובאו מתנות אלו. שילוב הנומרולוגיה עם גימטריה אומר דרשני ופירוש זה של רש"י, אינו דומה לכל פירוש אחר משלו בתנ"ך, ויותר מאשר מניח הוא את הדעת - מעורר הוא תהיות.

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר