מס' צפיות - 305
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
על פרשת דרכים...
מאת: חזי קלפקה 24/05/09 (08:43)

סקירה שבועית 24.5. 2009

 

 אל אף החשש מתיקון לאחר ראלי ארוך של עליות , המשיכו מדדי העולם בראלי גם השבוע, ולמעשה הביאו את השווקים לראלי של כשלושה חודשים, כאשר המדדים בארה"ב עולים בתשעה מתוך אחד עשרה שבועות המסחר האחרונים.

  

מדד המעוף עלה השבוע ב- 4.14 אחוז, מדד 100 ב- 4.19 אחוז, מדד הנדל"ן ב- 3.58 אחוז, מדד הבנקים ב- 4.16 אחוז,ומדד התל טק עלה ב- 3.01 אחוז. המסחר התאפיין בירידת סטיות התקן באופציות המעוף לרמה של 22-23 אחוז, עובדה המבטאת יציבות , אי חשש מסיכון בהשקעה במניות, ואפשר שמאותתת על המשך עליות או יציבות, אבל בטח שלא על תיקון חריף כלפי מטה.

מחזור המסחר הממוצע היה השבוע ברמה של 1.6 מיליארד שקל, כאשר בשני ימי המסחר האחרונים עמד על רמה ממוצעת של 1.8 מיליארד שקל.

  

בארה"ב עלה מדד הדאו השבוע ב- 0.1 אחוז, הנאסדק ב- 0.7 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 0.5 אחוז,ומדד ראסל 2000 עלה ב- 0.4 אחוז.גם בארה"ב המסחר התאפיין בירידת מדד הויקס אל רמה של מתחת ל- 30 אחוז ( כדאי לזכור שבעתות המשבר הוא היה ברמה של 80 אחוז), וגם שם האיתות הינו על יציבות, ועל ירידת החשש של המשקיעים מרמת הסיכון של השקעה במניות.

המסחר בארה"ב היה מלווה השבוע בנתוני מקרו עגומים למדי , כאשר נתוני האבטלה הראו על המשך הגידול במספר המובטלים, ונתוני מכירות הבתים הצביעו על המשך השפל.

  

החשש הגדול של המשקיעים הינו שלאחר ראלי כה ארוך יש לצפות לתיקון אלים כלפי מטה. אנליסטים רבים ומנתחים טכניים מרבים להציג את הגרסה הפסימית בשוק, אשר לפיה עדיין השוק הינו במגמת ירידה ארוכת טווח, אשר תביאנו לירידה  אל השפל האחרון שבו היינו, תיצור מבנה של תחתית כפולה , ( כלומר מדד המעוף יגיע שובל- 590) , ורק אז ייתכן והשוק יחזור למגמת עליה.המחמירים בין המנתחים הטכניים אף מציעים לחשוב על מחזוריות חדשה בשוק ההון שפירושה שבמשבר הנוכחי נראה מחזוריות הפוכה דהיינו: חמש שנים רעות ורק שנתיים טובות , וזאת בהפוך מהמחזוריות הידועה של חמש שנים טובות, ושנתיים רעות.

  

האופטימיים בשוק ההון דווקא רואים בראלי תחילתה של תקופת החמש שנים הטובות, תוך שהם מודעים לאפשרות של ירידות לצורך עליות, ברמה של ירידה אפשרית של 10 עד 12 אחוז במדדים,, אולם לדעתם אנו בכיוון כללי של עליה. לצורך גישתם הם מביאים את מעורבות הממשלות לסיוע לכלכלה, את העובדה שבנקים בארה"ב כבר רוצים להחזיר את כספי הסיוע, את ההנפקה המוצלחת הראשונה של מניות שהיתה השבוע בשוק האמריקאי, ( של חברת open table ), ואת ההערכות האנליסטים וקובעי המדיניות שחוזרים ומדגישים כי המשק האמריקאי יחזור לצמיחה בסוף שנת 2009 ותחילת שנת 2010.יש לציין כי מספר האפטימיסטים הולך וגדל משבוע לשבוע על חשבון הפסימיסטים, אולם לדעתי אין לראות בכך חיזוק לגישה החיובית.

  

סך הכל נראה שהשווקים עומדים בפני פרשת דרכים חשובה ביותר. רמות הריבית הנמוכות בעולם, וההתערבות הממשלתית בשוק אגרות החוב ברוב המדינות, מניעות את המשקיעים להשקיע בנכסים בעלי סיכון גבוה יותר, אשר מהם רק לפני חצי שנה ברחו כמו מאש.הסיכונים רבים, יש עדיין מספיק טריגרים לגרום לגל ירידות נוסף, אבל לדעתי על הקריסה הגדולה חזרה לרמות השפל בעולם ובישראל ברמה של פחות מ- 600 במעוף, צריך שיקרה משהו רע מאוד בעולם הפיננסי, כלומר: משבר פיננסי נוסף שיביא לקריסה של מעל 30 אחוז ויותר במדדים. זה נראה נכון לעכשיו כרחוק מהמציאות העסקית בעולם יותר מאשר בישראל, וכל שבוע שעובר ומביא לעליה נוספת במדדים רק מחזק את ההערכה שקריסה כזו קטנים סיכוייה שאכן תקרה.

  

את התשובה לשאלה לאן פנינו מפרשת דרכים זו , נקבל רק בתום חודשי הקייץ דהיינו בספטמבר ואוקטובר, ואז באם מדד המעוף לא יירד אל מתחת ל- 750, הרי שסך הכל פנינו למעלה. ייתכן תיקון אבל קשה להניח היום שתיקון חד ישבור מטה בקלות את רמת ה- 800, ואפילו באם יעשה כך ויגיע לכדי 750 במעוף יש לראות בו תיקון לצורך עליה.

  

דווקא בישראל ישנם סימנים לא טובים ההתנהלות הכלכלית של המממשלה, הן בתחום התקציב, הן בתחום העלאת המחירים היזומה, עשויים להביא בעתיד הקרוב את המשק לעידן חוזר של אינפלציה מעל 3 אחוז בשנה, העלאות ריבית, הורדת דירוג בעולם,וריצה אל הדולר. נוסיף לכך את האפשרות של לחץ אמריקאי בתחום הפוליטי, התעצמות מדינות ערב שמסביבנו, ואת הבעיה האיראנית והרי לנו מתכון אפשרי שדווקא השוק הישראלי יתנהג אפילו גרוע יותר משאר העולם. בינתיים השוק הישראלי עלה יותר מאשר השווקים בארה"ב החל מתחילת השנה, ולכן לא אתפלא באם בתקופה הקרובה נראה דשדוש בשוק הישראלי, תוך עליות בארה"ב ובאירופה. תשובה למגמה הכללית תנתן לדעתי אחרי הקייץ, ולהערכתי היא תהיה חיובית וסביר ששוק המניות הישראלי  יביא לדשדוש של כמה חודשים במדד המעוף ברמה שבין 900 ל- 1000 נקודות.

  

כל שנשאר הוא לעקוב אחרי רמות ההתנגדות והתמיכה במדדים בארה"ב ובישראל, והסתכלות זו תסייע בידנו להחליט באם השוק בחר את כיוונו מפרשת הדרכים בו הוא נמצא כיום.

  

במעוף רמת ההסתכלות כרגע הינה 860, התנגדות ראשונה 875, ולאחריה 900-910 .רמת תמיכה ראשונית 850 ולאחריה רמת ה- 820 ו- 800 .

  

השבוע הינו שבוע מקוצר בין ארבעה ימים, והינו שבוע פקיעה , כאשר שער הפקיעה נקבע ביום רביעי בבוקר. העובדה שהבורסות בארה"ב סגורות ביום שני , עקב ממוריאל דיי , מביאה לכך שהשוק הישראלי חשוף כולו באופן בלעדי למשקיעי האופציות לעשות במדד המעוף ככל העולה על רוחם , ולכן אין לראות בתוצאות המסחר בשלושת הימים הקרובים כל קשר למגמה הכללית.

  

המסחר בשלושת הימים הקרובים יהיה תנודתי מאוד,תוך הסטת מדד המעוף למעלה ולמטה בהתאם לכוחות הקוליסטים והפוטיסטים. מפת הםוזיציות הפתוחות מצביעה על רמה של 830-840 , אולם יש לזכור שהיא משתנה במהירות רבה בשבוע של הפקיעה. להערכתי המסחר יכול לנוע עד לרמת  ה- 900 כרמת התנגדות ו- 820 כרמת תמיכה , ובתחום זה לדעתי גם תהיה הפקיעה.

  

למחפשי המציאות במניות אלה הם ימים טובים לנצל שערים מזדמנים לשם בנית התיק. למשקיעים באופציות לדעתי כדאי לבנות פוזיציות ליוני ולא להתעסק הפעם בפקיעה. בכל מקרה הזהירות השבוע במסחר חייבת להיות גבוהה, ומימוש הרווחים חייב להיות מהיר.

  

שבוע טוב וחג שבועות שמח.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר