מס' צפיות - 296
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
עוד שבוע חיובי בפתח...
מאת: חזי קלפקה 09/05/09 (20:27)

סקירה שבועית 9.5.2009

 

שבוע חיובי נוסף עבר על הבורסה בתל אביב ולמעשה השלים המסחר השבוע עשרה ימי עליות שמתוכם היה רק יום אחד שבו נסגר מדד המעוף ברמה שלילית ביחס ליום הקודם.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 3.06 אחוז לרמת ה- 837.36 נקודות, תוך כדי חצית רמת ה- 840 והגעה לרמת ה- 845 במסחר היומי.מדד 100עלה השבוע ב- 3.24 אחוז, מדד הבנקים עלה רק ב- 0.59 אחוז, מדד הנדל"ן נסק ב- 6.86 אחוז, ואילו מדד התל טק ירד ב- 0.4 אחוז השבוע.המסחר השבוע התאפיין במחזורים גבוהים כאשר הנפח היומי מסתכם בממוצע יומי של 1.7 מיליארד שקל ביום,,ואילו מדד הפחד הנמדד על ידי סטיות התקן באופציות נשאר יציב ברמת ה- 27 אחוז, דבר המצביע על התייצבות בשוק והגדלת האמון במגמת העליות.

  

העליות בארץ נתמכו על ידי המגמה העולמית ובעיקר המגמה בוול סטריט, כאשר מדדי הבנקים  כמעט ולא עלו השבוע בעיקר בגלל החשש מדוח הלחץ של הבנקים בארה"ב, שהתברר כמרגיע ומעודד והקפיץ את מניות הסקטור הפיננסי בארה"ב ביום שישי, וגם בגלל המאבק המתוקשר בין בנק ישראל ובנק הפועלים, שעומד להגיע לשיאו השבוע , כאשר בנק ישראל ידיח את היו"ר של שרי אריסון ובכך יפתח את הדרך להחלפת הבעלות על הבנק משרי אריסון לגורם מתאים יותר.כנראה שהחלב על שפתי שרי מיום היוולדה עקב עושרה של אביה ז"ל ( איש עסקים מדהים) עלה לה למוח והיא החליטה שהיא טייקונית  עסקית בישראל, ויכולה לעשות ולומר כל מה שבא לה.יש לזכור כי התנהלות הבנק בשנתיים האחרונות הביאה את הבנק לפתחי פי פחת, והיתה למעשה התנהגות קלוקלת וכושלת אשר מסכנת את עצם קיום הבנק ואת כספי הלקוחות שנמצאים בו. ההתערבות של בנק ישראל הינה הכרחית , כי במקרה של נפילת הבנק  יצטרך בנק ישראל ומשרד האוצר לפצות את לקוחות הבנק , ולכן מחזק אני את ידי פישר , ואשמח באם ימשיך בהלכו ויביא ליציאת שרי מבנק הפועלים.

  

בנוסף לכך עלה לכותרות השבוע נושא תקציב המדינה וכאילו מתקרב משבר קואליציוני. הבורסה התעלמה לחלוטין מנושא זה ובצדק רב. משקיעי הבורסה ומנהלי ההשקעות יודעים ומכירים את משחק התקציב ואת המשתתפים בו.משרד האוצר הכניס את כל העיזים הידועות לו לחדר , ועכשיו ילחמו השרים ביניהם בהורדות ידיים ומי שיותר חזק יוציא מהתקציב יותר עיזים שמפריעות לו. שלא תתבלבלו: לא מענין את הפוליטיקאים שלנו טובת המדינה , מענין אותם רק כמה כסף ישאר להם בתקציב בכדי לפרנס את רצונם, תוכניותיהם, מקורביהם, ומדיניותם המפלגתית. רק שר החינוך סער נראה לי כנלחם האחרון ביודעו כי אם יועבר התקציב כך , "הלך" על החינוך החילוני בארץ ישראל, ומי שירצה חינוך חילוני ולא דתי מבית אגודת ישראל או ש"ס ( שם מוסיפים לתקציב) הרי או שישלח ילדיו לביה"ס פרטי בהון רב , או חלילה וחס ישלח אותם אל מעבר לים אם ממונו בידו.לעת הזו איני רואה השפעה על המסחר מצד התקציב, אבל אם עוד שרים וחברי כנסת יגלו אומץ לחשוב על המדינה ואזרחיה אולי נראה השפעה מאוחרת יותר עם פרוץ השביתות , ואולי איום במשבר קואליציוני אמיתי.

  

סך הכל הבורסה בתל אביב נמצאת בכיוון למעלה, עם אפשרות לתיקון מטה לצורך עליה.רמת ההתנגדות הראשונה הינה באיזור 845-850 במדד המעוף. לרמת ה- 845 הגענו כבר במסחר יומי, ומחר עקב העליות בוול סטריט סיכוי רב שנמצא מעל רמת ה- 840 . פריצה במחזור גבוה של רמת ה- 850 תהווה איתות להמשך העליות אפילו לרמות של 870 בחודש הזה לפני תיקון כלשהוא. ירידה  מרמת ה- 830 יכולה להביאנו לרמת ה- 800 שמהווה כרגע את רמת התמיכה ורק שבירתה מטה, תאותת על אפשרות לירידה חזרה ל- 750. לגבי חודש מאי נראה כי רמת ה- 870 יותר סיכוי שתראה במדד  המעוף מאשר רמת ה- 800, נכון לרגע זה ולנתוני המסחר כרגע בארה"ב.

  

המסחר השבוע בארה"ב עמד בציפיה לפרסום נתוני מבחני הלחץ של הבנקים, שתוצאותיו היו מעודדות מאוד, ולמעשה הביאו להכרה בארה"ב כי לגבי הסקטור הפיננסי נראה כי ראינו כבר את התחתית. הערכה זו בליווי נתוני מקרו טובים העלו את המדדים , כאשר מדד הדאו עלה ב- 4.4 אחוז השבוע, עבר את רמת ה- 8500 נקודות והיעד הבא שלו הינה רמת ה- 9000 .מדד הנאסדק עלה השבוע ב- 1.2 אחוז, חצה את רמת ה- 1730 נקודות והתמיכה הבאה שלו הינה ב- 1780.מדד האס אנד פי עלה ב- 5.9 אחוז, לרמה של 929 נקודות כאשר רמת התמיכה הבאה הינה באיזור ה- 1020 נקודות.עונת הדיווחים מאחורינו בארה"ב, והתוצאות היו די מעודדות וכעת הרבה תלוי בנתוני המקרו שתחילים להראות ניצנוצים טובים. השבוע ביום שלישי  נצפה למדד המשולב ששיפור בו יהווה איתות חיובי מאוד, ביום רביעי נתוני המכירות הקמונעאיות, ביום חמישי מדד המחירים ליצרן , ונתוני דורשי העבודה שכה הפתיע לטובה השבוע, וביום שישי מדד המחירים לצרכן,מדד הייצור התעשיתי,מדד אמון הצרכנים ומדד ניצול מקורות הייצור. במידה ורוב נתוני המקרו יראו על שיפור מה , הרי שהמדדים יטוסו למעלה בארה"ב וכך גם בישראל.

  

לסיכום: צפי לשבוע חיובי במידה ולא תהיינה הפתעות בלתי צפויות. בשבוע זה נבחן האם מדד המעוף הצליח לחצות את רמת ה- 850 ובאיזה מחזור, כי פריצת תמיכה זו במחזור גבוה תהיה איתות חיובי מובהק לשוק.

  

אין לחשוב שלא יבוא תיקון בעליות, אבל לדעתי כפי שהנתונים נראים עכשיו , כל תיקון שלא מלווה בקססטרופה מקומית או עולמית, יהווה ירידה לצורך עליה.

  

הדולר בתקופה זו ייתכן וייחלש אבל כל עוד הוא ברמה מעל 4 שקלים הוא יגיע חזרה לרמת ה- 4.25-4.30 .

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר