מס' צפיות - 274
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
שבוע של מסחר בציפיה לדוח רגישות הבנקים בארה"ב...
מאת: חזי קלפקה 02/05/09 (19:14)

סקירה שבועית 2.5.2009

 

לאחר הפוגה של שבוע אדום אחד, חזרו מדדי המניות בעולם לשבוע ירוק ,אשר הביא לסיום ירוק של חודש אפריל, שהינו החודש השני ברציפות בו מדדי העולם כולל מדדי תל אביב מסיימים בצד הירוק.

  

מדד המעוף עלה ב- 4 אחוז השבוע , ובסיכום חודשי ב- 11.5 אחוז.מדד הבנקים עלה השבוע ב- 6.19 אחוז, ובסך הכל ב- 24.4 אחוז החודש.מדד 100 עלה השבוע ב- 4.08 אחוז, ובסיכום חודשי טיפס ב- 11.88 אחוז.מדד הנדל"ן עלה השבוע ב- 5.95 אחוז, ובסיכום חודשי ב- 20.5 אחוז.קו ה- 800 נפרץ והמדד סיים את השבוע ברמה של 812. הפריצה נעשתה במחזור גדול ובהינף יד כאילו ה- 800 הינו מכשול קל למעבר. המחזורים המשיכו לעלות השבוע וראינו התכנסות לקראת רמת ה- 2 מיליארד ביום.

  

בארה"ב עלה מדד הדאו ב- 1.7 אחוז השבוע, ובסיכום חודשי ב- 7.9 אחוז, מדד הנאסדק עלה השבוע ב- 1.5 אחוז, ובסיכום חודשי טיפס ב- 12.5 אחוז, מדד האס אנד פי עלה ב- 1.3 השבוע, וסיים את אפריל ב- 10 אחוז עליה. מדד ראסל 2000 עלה ב- 1.7 אחוז ובמשך אפריל ב- 15.33 אחוז. השבוע פרץ מדד הדאו את קו ההתנגדות ב- 8200, הנאסדק התבסס ברמת ה- 1720, ואילו האס אנד פי סיים ברמת ה- 877 . כל הראלי בחודש אפריל לא נתמך בצורה מסיבית על ידי נתוני מקרו חיוביים, אולם חזינו בנתוני דוחות די טובים, ובנצנוצי נתוני מקרו שמבשרים על שיפור קל.

  

בשוק ההון הישראלי נראה כי גוברת הנטיה להתחיל ולקנות בתיקים מניות לטווח בינוני וארוך, וזאת מחשש כי כל המהסס מכניסה לשוק מונע מעצמו אחוזי רווח נאים בהמשך הדרך.הקניות הינן קניות מסיביות על ידי גופים ועל ידי מנהלי תיקים ומשקיעים פרטיים. מניות הבנקים מהווים את הקטר שמושך את השוק למעלה, וגם הריב המתוקשר בין בנק ישראל ובנק הפועלים לא נראה כפוגע במניות הבנקים בפרט ובשוק בכלל. אחזקות הציבור במניות נראה כי עלו , ויש להמתין לפרסום בנק ישראל ולראות באם שיעור האחזקה של הציבור במניות נשאר ברמות ה- 12-13 אחוז או עלה לרמת ה- 15-16 אחוז. לדעתי רמת האחזקות עלתה לאיזור ה- 15 אחוז, דבר המעיד על הסטת כספים גדולים מהקרנות הכספיות, והשקעות אחרות ברמת ריבית אפסית להשקעה בשוק המניות מתוך הנחה וציפיה לרווחים נאים יותר.

  

פריצת ההתנגדות ב- 800 מהווה איתות לונג לשוק, ומעמידה את רמת 790-793 כרמת תמיכה ואת 830 כרמת התנגדות. פריצת ה- 830 תובילנו ל- 850, ואילו שבירת ה- 790 מטה תאותת על נסיגה אפשרית לרמת ה- 750.קיימות שתי דעות בהקשר להמשכו או אי המשכו של גל העליות בתל אביב.הראשונה , הנתמכת על ידי סקר שטוען כי כשני שליש ממנהלי ההשקעות דווקא צופים לסיומו של הראלי ותחילת הנסיגה , וזאת בהסתמך על כך שלא ראינו שיפורים מהותיים בשוק הריאלי, ובנתוני המקרו, וכן נוכח העובדה המאיימת של אגרות החוב העומדות לפרעון ועדיין לא נמצא תשובה לבעיה זו.השניה, הנתמכת על התנהגות השוק בארה"ב, ועל נצנוצי המקרו הטובים שם, מניחה כי השיפור בשוק תמיד מקדים את השיפור בשוק הריאלי, ולכן היות ורבים הקולות החוזים שיפור מהותי בנתוני המקרו ברבעון השלישי והרביעי השנה , הרי שיש לראות בראלי החל מחודש מרס השנה כמקדמה לקראת גל העליות הבא.

  

לדעתי הגישה השניה היא הגישה שתוכח כנכונה בחצי השנה הקרובה, אולם אין זה אומר שנמשיך לעלות כל שבוע ללא הפסקה, ועוד נכונו לנו מהמורות רבות בדרך למעלה.השבועות הקרובים יכולים להיות אדומים במהותם, ואפשר שנגיע בחזרה לרמת ה- 790 ואף לרמת התמיכה מתחתיה ב- 775 , אולם גם לאחר מהמורות באם תבואנה סך הכל פני השוק הינם קדימה ולמעלה ורמת ה- 850 נראית בהישג יד , תוך הסתברות שנגיע ונחצה אותה במהלך חודשי מאי ויוני.

  

ההשפעות על התנהגות השוק יבואו מצד בעית פתרון האשראי במשק, ובעית פתרון האג"ח העומד לפרעון, ונושא התקציב שיתחיל להיות מועלה בכנסת עם שוב חבריה מפגרת הפסח.נמשיך לראות את מדד הבנקים כאינדקטור חשוב לכיוון השוק, כאשר הוא צפוי להמשיך ולעלות לדעתי כתוצאה מהתוכנית הממשלתית לסייע לבנקים לתת אשראי למשק באמצעות ערבויות, וכתוצאה מהשיפור בסקטור הפיננסי בארה"ב.

  

ההשפעה של ארה"ב תמשיך להוות גורם משפיע על ההתנהגות בארץ, ויש לשים לב לפריצות רמות ההתנגדות במדדים השונים שם. הדאו התבסס מעל רמת ה- 8200 וכיוונו ל- 8400, הנאסדק בדרך ל- 1760, והאס אנד פי מאיים לפרוץ את קו ההתנגדות הבא ברמת ה- 900. יותר ויותר גופים ואנליסטים , וכלכלנים עוברים לצד של מצדדי העליות ותחילת היציאה מהמשבר, ושוב נראים נצנוצי נתוני מקרו חיוביים בתחום הדיור, האופטימיות, והתעסוקה שמספקים קרקע מוצקה לבעלי דעות אלה.רבים יותר ממנתחי הכלכלה והשווקים בארה"ב מניחים כי הרע כבר מאחורינו, הסיוע הממשלתי הכלל עולמי עושה את שלו ומחלחל לאט לאט אבל בטוח, ולכן יש סיכוי להמשך העליות, ושוב כשגל העליות מלווה במהמורות ובנסיגות זמניות.

  

השבוע ישפיעו מספר גורמים על התנהגות הבורסות בארה"ב.דיווחים של חברות גדולות יכולים להשפיע על התנהגות יומית ויותר בבורסה , ודיווחים כאלה נראה ביום שני את דיווח חברת סיסקו, וטייסון מזון, ביום שלישי את חברת הויטמינים סי .וי. אס,ואת ענקית המזון קראפט, וגם את וולט דיסני.ביום רביעי תדווח חברת הביטוח פרודנשל, ביום חמישי חברת סי. בי. אס,וביום שישי חברת אדיסון.

  

בנוסף לדוחות המיקרו שעשויים לשפוך אור על הצפוי ברבעונים הקרובים, הרי שנתוני המקרו יביאו לנו ביום שני את מדד ההוצאה על בניה, ומדד מכירות בתים בתהליך,וביום רביעי נקבל את מדד המועסקים במשק האמריקאי של חברת אי. די.פי, כפרומו לקביעת שיעור האבטלה ביום שישי, כאשר גם נתוני המלאים העסקיים יפורסמו ביום שישי. בתווך נקבל ביום חמישי את מספר דורשי העבודה החדשים בארה"ב ביום חמישי, אותו יום בו ינאם בפני הקונגרס בן ברנניקי בדיווח על מצב כלכלת ארה"ב.

  

אולם הנתון החשוב ביותר יתפרסם, נכון לעכשיו, ביום חמישי ובוא ניתוח מבחן הרגישות של הבנקים הגדולים בארה"ב, אשר יביע את הערכת הממשל איזה בנקים חייבים לגייס הון ולדלל מניות, איזה בנקים צפויים להיקלע לקשיים, ואיזה בנקים צפויים להזדקק לסיוע ממשלתי נוסף.

  

המסחר השבוע יעמוד לכן בצל ובציפיה לדוח חשוב זה, שכל דחיה בפרסומו מגבירה את החששות מנתוניו, ומביאה את המשקיעים לחשוב כי הפסימיות בשווקים יכולה לחזור עקב פרסומו.

  

לסיכום: צפי לשבוע תנודתי עם נטיה למעלה עד ליום חמישי, שזהו מבחן השווקים בהתאם לדוח רגישות הבנקים. בארה"ב ינועו המדדים סביב השערים שנסגרו ביום שישי האחרון בציפיה לדוח, ובישראל ינוע מדד המעוף השבוע בין 790 ל- 830 בציפיה ליום חמישי ולסוף השבוע בארה"ב.

  

הדולר לא הצליח לפרוץ את רמת ה- 4.25 וינוע לכיוון ה- 4.10 . קו התמיכה שיאותת על גל ירידות נמצא ברמת ה- 4.02 שקל לדולר.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר