מס' צפיות - 317
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית ותחזית למאי
פקיעה גבוהה מהקודמת וכך גם צפוי במאי...
מאת: חזי קלפקה 25/04/09 (21:29)

סקירה שבועית 26.4.2009 ותחזית לחודש מאי.

 

שבוע של מימוש ומהפך היה השבוע בישראל וגם בארה"ב.בימים הראשונים של השבוע עמד המסחר בסימן של ירידות עקב מימוש , וביומיים האחרונים שבו המדדים לעליות כאשר מדד המעוף מסיים ב- 782 , אבל בסך הכל ירד השבוע ב- 1.56 אחוז. מדד 100 ירד ב- 1.78 אחוז, מדד הנדל"ן ירד ב- 8.59 אחוז, בעיקר עקב המימושים הגדולים במנית אפריקה לישראל. מדד הבנקים התממש אף הוא וירד ב- 2.44 אחוז, ואילו מדד התל טק עלה ב- 1.94 אחוז.

  

היה זה שבוע הפקיעה, אשר ייתכן והיא היוותה את הגורם לירידות בתחילת השבוע.מה שחוינו השבוע זוהי התנגדות מהותית באיזור ה- 800 , נסיגה חזרה לרמת ה- 750 שהפכה להיות רמת תמיכה מהותית, וביומיים האחרונים חזרה לרמת ה- 780 תוך ביצוע פקיעה ברמה הגבוהה מזו של חודש מרץ. זוהי פקיעה שניה ברציפות שהינה חיובית, ועובדה זו בתוספת הגידול במחזורים מעודת מאוד ומבשרת את הסנוניות של בוא האביב לשוק הפיננסי.

  

השבוע הוצגה התוכנית הכלכלית של הממשלה החדשה. ביסודה התוכנית לא רעה אבל גם לא שלמה, שביצועה ויישומה מוטל בספק רב נוכח הרכב הממשלה המוזר ואפילו ביזרי.מה שבטוח הוצג בתוכנית הינה העובדה כי הממשלה והאוצר החליטו שלא להיענות לדרישות החברות ולדחות את תשלומי האג"ח השנה. החלטה זו לוותה גם בגניזת תוכניתו של גושן בדבר הסיוע לטייקונים , ולמעשה סתם את הגולל על מחשבת בעלי החברות לעשות תספורת מקוצצת לבעלי האגח"ים שלהם.

  

החלטה זו הינה מהותית וחשובה לשוק ההון, תוך שהיא מעניקה ערבויות לבנקים לחידוש מתן האשראי, ותוך תמיכה בחברות אשר הבנקים יזהו בהן יכולות החזר בפעילות כלכלית אחראית ורווחית. אין ספק שהצהרה זו של הממשלה תכה בכל החברות שניהלו השקעות כושלות ובלתי אחראיות, תוך לקיחת סיכון מופרז, ותוך הענשת בעלי החברות עד כדי העברת השליטה מידיהם לידי בעלי החוב.

  

אין להבהל מהפחדות הטייקונים שמפולת אחד מהם תביא לאבטלה. החברות בבורסה הינן ברובן חברות אחזקה המעסיקות מספר נמוך של עובדים בארץ, ואלה שגייסו כסף רב באגרות חוב השקיעו במקומות אקזוטיים מאוזבקסיטן ועד לאס ווגאס. נפילת כמה מהן לא תשפיע על שוק העבודה בישראל בצורה רצינית, אלא בעיקר תמנע מכמה מנכלים בונוסים שמנים, כלי רכב מפוארים ומטוסים פרטיים. לשם תזכורת נזכיר שכור נסגרה בשעתו ונמכרה בחלקים, לא ראינו אז שהמשק התמוטט , ולא נראה גם היום שהתמוטטות חברות שהשקיעו בנדל"ן בחו"ל תשפיע רצינית על המשק.

  

המצב מזכיר לי את סוף 2002 -תחילת 2003. גם אז היה המשק במשבר, גם אז הציע ביבי תוכנית כלכלית, וגם אז תקפו אותו מכל הכיוונים ולבסוף תוכניתו הצילה את המשק מהתמוטטות. השוני הגדול הפעם שאז היתה ממשלה בראשות הליכוד ובשיתוף שינוי, והיום יש בה עד חברים כגון: ישראל ביתנו, וש"ס החושבים לנהל את המדינה כרצונם.

  

שוק ההון הישראלי ימשיך להיות מושפע מהנעשה בעולם, ובעיקר בארה"ב. מדד המעוף ימשיך לשייט לו בין רמת התמיכה של 750 ורמת ההתנגדות של 803.פריצה לאחד הכיוונים תהווה איתות לאן פני המדד בחודש מאי.בטווח של השבוע הקרוב סביר מאוד, נוכח הסיום הירוק בארה" ב ביום שישי כי בשלושת ימי המסחר השבוע, עקב יום העצמאות, יבחן המדד שוב את רמת ה- 800 , ואז ניכל לראות באם הוא יחצה אותו בתנופה, או שמא ייסוג שובל רמת ה- 750.

  

לדעתי המשבר הפיננסי בשלבי החלמה איטיים אבל בטוחים , הסיוע הממשלתי בעולם נושא פרי, ישנם כבר ניצונצי מקרו ומיקרו טובים בארה"ב, בדמות דוחות יותר טובים מהתחזיות, ושיפור בנתוני מכירות הבתים ונתוני האבטלה. היה ונתונים אלה ימשיכו להיות טובים נראה בוודאות את פריצת רמת ה- 803.האם הפריצה תקרה בשבוע הקרוב, האם במהלך מאי קשה לומר כי הרבה תלוי בשובה של הכנסת לעבודה ולוויכוחי תקציב, ולמה שיקרה בארה"ב בעיקר בתחום המקרו, אבל מאידך אפילו שייתכן ונשוב לאיזור ה- 750 אני עדיין מעריך שהסיכוי לראות  את פריצת ה- 803 במאי גבוה יותר מאשר לראות את שבירת רמת ה- 750.

  

המשקיע הנבון יכול לכן להתחיל ולהשקיע במניות לטווח של שנה שנתיים, תוך שהוא עוקב אחרי תנועת המדדים , והיה ותפרץ רמת ה- 803 לכיוון ה- 850-890 יש מקום שיגדיל את השקעותיו.לגבי המשקיעים באופציות לטווח קצר, הרי שבחודש מאי צפוי לנו חודש תנודתי בין 750 ל- 803, כאשר פריצה או שבירה של רמות אלה עשויה גם להביאנו ל- 850 למעלה, או ל- 716 למטה. התחזית שלי למאי הינה פקיעה גבוהה יותר מאשר באפריל, עם סיכוי רב שנגיע גם לרמות ה- 840-850 בחודש זה.

  

  

ביום שני יודיע פישר על הריבית למאי במשק שלדעתי תשאר ללא שינוי ותתאים להערכות, ולכן כנראה שלא תועיל ולא תזיק למסחר בבורסה.

  

ארה"ב גם היא סיימה השבוע במעורב כאשר הימים הראשונים היו ימי מימוש, והיומיים האחרונים בזכות הירידה בכמות דורשי האבטלה, והשיפור במכירות בתים חדשים האיצו את המדדים בסופי השבוע. גם הערכת רגישות הון הבנקים שפורסמה ביום שישי היתה מעודדת ולכן יש סיכוי לשבוע חיובי נוסף בארה"ב. לאחר שישה שבועות של עליות רצופות, הגיע השבוע מימוש בריא כאשר מדד הדאו ירד ב- 0.68 אחוז, הנאסדק עלה ב- 1.27 אחוז,האס אנד פי 500 ירד ב- 0.39 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 ירד ב- 0.14 אחוז.

  

השבוע הפוקוס יהיה במקרו של יום שלישי מדד אמון הצרכנים, וביום רביעי הודעת הפד בדבר הריבית לחודש מאי, ופרסום לגבי מדד התוצר המקומי ברבעון הראשון שיצביע  על הנעשה בשיעור הצמיחה בארה"ב.ביום חמישי התקוות הינן כי תביעות האבטלה תמשכנה לרדת , וגם מדדי ההכנסה הפרטית, ומדד ההוצאה הפרטית יראו על שיפור ויעודדו את הבורסה. בדיווחי החברות כדאי לשים לב השבוע לדיווח של דאו כימיקלים ומוטורלה ביום חמישי, של קוקה קולה ואופיס דיפו ביום שלישי, ושל קורנינג ביום שני.

  

לסיכום:צפי לחודש תנודתי במאי , כאשר לדעתי הסיכוי לפריצת ההתנגדות ב- 803 רב יותר מאשר הסיכוי לשבור מטה את רמת ה- 750. ההערכה שלי הינה פקיעה יותר גבוהה במאי מאשר באפריל, וייתכן דשדוש לפרק זמן די ממושך בין 750 ל- 800.

  

הדולר הינו ברמת ה- 4.25 וקיים סיכוי רב שהוא יתקדם עד כדי רמת ה- 4.30.

  

המפתח להמשך עליה או ירידה במדד המעוף, יהיה טמון במדד הבנקים, ולכן הערכתי היא כי מדד הבנקים יעלה בחודש מאי.

  

כל אלה שמחכים קודם לשיפור ניכר בנתוני המקרו וליציאה מהמשבר הריאלי כדאי שיזכרו כי השיפור בבורסה מגיע תמיד כחצי שנה עד תשעה חודשים לפני השיפור בייצור, בצמיחה ובתעסוקה. היות וההערכות הינן כי את השיפור במשק הריאלי נראה ב- 2010 אין סיבה שלא נראה כבר ב- 2009 את השיפור בשוק ההון.

  

שבוע טוב, וחג עצמאות שמח.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר