מס' צפיות - 318
דירוג ממוצע -
וכל בית ישראל יבכו את השריפה
דמים בדמים נגעו
מאת: דוד דרומר 20/04/09 (21:58)

וכל ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'" כך קראנו השבת בפרשת שמיני.דמים בדמים נגעו- בסרגל הזמן של יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ישנו מפגש דמים.

 

ישנה תפילה הנאמרת בימים הנוראים שנשמעת תמוהה והיא "אבינו מלכנו עשה למען באי באש ובמים על קידוש שמך".מדוע נאמרת הבקשה רק על באי אש ומים ?  הרי קיימות מיתות שונות ואיומות שעם ישראל חווה לאורך ההיסטוריה כגון:  מיתת חרב,רעב,קור,מכות רצח,בגזים,בחניקה ועוד...

מכל המיתות הנ"ל את מיתת האש אפשר לכלול ,אבל לגבי מיתה במים כמה אנשים נספו במים בתקופת השואה?

לענות על התמיהה הנ"ל עלינו להתייחס ולהכיר דמות העונה לשם מויישלה איש רב פעלים- שראה במו עיניו את האכזריות האיומה של הקלגס הנאצי - שהתגולל בכל יהודי  אירופה, אותו מויישלה  בלכתו ברחוב בעיר המבורג פגש את רבה של העיר וביקש ממנו הבהרה כיצד היהדות מתייחסת לאדם שכמותו?

הוא גולל בפני הרב את הסיפור הבא: לאחר שראיתי באיזו אכזריות התייחסו הנאצים ליהודי הכפר בו אני מתגורר,החלטתי לעשות מעשה ולהציל כמה שיותר יהודים. במבנה בו אני גר היה חדר תת קרקעי שהיה ידוע אך ורק לי ,אספתי באישון לילה כ-46 נפשות מהסביבה הקרובה לביתי על מנת להצילם מיד הגרמנים שהיו אמורים להגיע לקראת בקר ולשלוח את כולם למחנות ההשמדה.גם את בני ביתי הורדתי לשם וביניהם בני דוידל הקטן בן 11 החודשים וביתי הקטנה שרה בת ה-4 .

 

לקראת  הבקר אנו שומעים את נהמת הסוסים של החיילים הגרמנים שואטים לעבר מקום המחבו בו שהינו,מהרעש שהם חוללו התעורר לפתע משנתו  בני דוידל ודרש את מנת האוכל ופרץ בבכי נוראי ,למרות כל ניסיונותינו להרגיעו בכיו של התינוק לא פסק מצב נתון זה היה בו מן הסכנה שיתגלה מקום מחבואנו וכל הסובבים אותי פנו אלי ללא מילים אנא עשה משהו תציל אותנו ,הנחתי את ידי על פיו של בני כדי להסות את בכיו ולא עברו מספר דקות עד שהוא נחנק ומת..

תגיד רבי האם אני רוצח ...לפי היהדות???

 

זהו ההסבר לבקשה שלנו מאת הבורא,עשה למען באי באש -לאותם אלו שלא נותר מהם שריד,רק אפרם נותר במשרפות מיידנק ,-ולמען אלה שנחנקו בתאי הגזים וגופם נלקח למשרפות ,למען אלה שקפאו במצעדי המוות ,למען אותם אלה שמתו ברעב.ולבסוף עשה למען באי במים-לאותם אלה שגופם נותר שלם בחיצוניותם,שערה לא נפלה מראשיהם ,שלמים הם ברמ"ח אבריהם ושס"ה גידיהם,כמו המויישלה הנ"ל ועוד רבים כמותו שרוח החיים נעלמה מהם ,למרות הקימם משפחות ועסקים,הם חיים בתוך גוף אך בלא נשמה.אלה הם אותם אלה באי במים. אנו מבקשים למען באי האש המתים ולמען באי המים החיים.

 

עלינו להיות להם ערבים לקחת על עצמנו את המשימה החשובה שדבר איום ונורא שחווה עמנו לא יקרה שוב,עלינו לנהוג בערבות הדדית אחד כלפי  האחר לקחת את באי המים שנותרו לפליטה לעודד את רוחם ונפשם ע"י חום וקשב בלתי פוסקים .

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר