מס' צפיות - 311
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
שישה שבועות של עליות גם בארה"ב, מה הלאה?
מאת: חזי קלפקה 18/04/09 (18:23)

סקירה שבועית 18.4.2009

 

שבוע שישי רצוף של עליות בארה"ב הביא גם את הבורסה בתל אביב לעליות בשבוע מסחר מקוצר עקב שביעי של פסח.מדד  25 עלה ב- 4.9 אחוז, מדד 100 עלה ב- 5.39, מדד הבנקים זינק ב- 9.21  אחוז כלפי מעלה, ומדד הנדל"ן טס ב- 14.4 אחוז מעלה מעלה. גם התל טק הוסיף השבוע 4.97 אחוז לערכו.

  

המסחר השבוע התאפיין בימי מסחר בעלי היקף מחזורים נאה מאוד ברמה שבין 1.6 מיליארד לשיא של 1.9 מיליארד ביום חמישי. נתוני העליה במחזור מחזקים את ההערכות כי העליות החל מחודש מרץ אינן עליות טכניות בלבד אלא מסמנים שינוי למגמת עליה בטווח הקצר , וסיכוי לשינוי למגמת עליה גם בטווח הבינוני של השנה הקרובה.

  

בעוד שבארה"ב העליות במניות הבנקים , ושיפור במניות החברות מלווים בדוחות טובים, ובקצת נתוני מקרו יותר טובים מהתחזיות הגרועות, הרי שאצלנו בישראל, אין שום נתון מיקרו או מקרו כלכלי שיצביע וילווה את שינוי המגמה. הבנקים רק דיווחו על הפסד יוצא דופן, האבטלה גואה ומצעד המפוטרים , לרבות בענף ההיי טק הולך וצובר תאוצה. הממשלה  אומנם העבירה תקציב דו שנתי, שזהו הישג לא מבוטל, אולם עדיין אין תוכנית כלכלית מגובשת, ואין הסכמה בין האוצר , בנק ישראל, והרשות לניירות ערך כיצד לטפל בנושא החזרי תשלומי האגח של החברות השונות, אשר מתחילים להגיע לסכומי עתק בחודש מאי הקרוב.כמו כן התבשרנו השבוע במדד המחירים לחודש מרץ, שאולי אנחנו ראשונים לשיפור בבורסה לעומת העולם, אולם וודאי שאנו הראשונים לדווח על עליה במחירים של חצי אחוז ועוד צפי לעליה של אחוז במדד אפריל.נתונים אלה מאותתים על סיום תקופת הורדת הריבית, ואולי בעוד כמה חודשים נשוב להעלאות ריבית מידי חודש על ידי בנק ישראל.

  

בארה"ב התבשרנו על תחילת הנפקות של מניות, ובישראל תנופת הנפקות האגחים החלה בחודש האחרון וסימנים אלה הינם סימנים מעודדים לגבי המשך המסחר בחודשים הקרובים.

  

רמות השערים בישראל ימשיכו להיקבע על ידי הכיוון בוול סטריט , תוך ציביון  "צברי", שהינו חוצפה של עליות בשיעורים אפילו גבוהים יותר מאשר בארה"ב. השבוע הקרוב בארה"ב טומן בחובו דיווחי מיקרו רבים של עשרות חברות שבין החשובות שבהן יש למנות את בנק אוף אמריקה, אלי לילי, ואי בי אם ביום שני.בנק אוף ניו-יורק, דלתא איירליינס, מרק (חברת התרופות) ,ולוקהיד ביום שלישי. בואינג, אפל, איי טי אנד טי,מורגן סטנלי ופפסי קולה ביום רביעי.אמזון, אמריקן אקספרס, פוטאש ופיליפ מוריס ביום חמישי,וקסרוס, האניוול, ושלושה אמ ביום שישי.

  

אין ספק שעל רקע גל העליות בין 6 שבועות רצופים בארה"ב, גובר החשש לאפשרות של מימוש רציני , ולכן הדוחות הן שיקבעו למעשה האם הדאו ימשיך לכיוון ה- 8340 או ייסוג ל- 8000 ואפילו ל- 7700 , הנאסדק האם ימשיך להמריא לרמת  -1760 או ייסוג שוב לרמת ה- 1600 , ואס אנד פי 500 , האם ימשיך לכיוון ה- 900 או יחזור אל מתחת ל- 800 .לגבי האס אנד פי יש לציין תחזיות וורודות המדברות על רמת ה- 1000 תוך שלושה חודשים, כנגד רואי שחורות הרואים שוב את רמת ה- 650-700 באופק. אין ספק שנתוני הדוחות בשבוע הקרוב ובעיקר של בנק אוף אמריקה ביום שני יתוו את הכיוון להמשך, כאשר נתונים מאכזבים יכולים למשוך השוק למימוש רציני ואף חזרה לירידות.הערכתי הינה שאפילו אם תהיינה ירידות הן תהיינה מינוריות, ומגמת העליה לטווח הבינוני תמשך, כשם שנמשכה השבוע כאשר הדאו עלה ב- 0.6 אחוז, הנאסדק ב- 1.24 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 1.52 אחוז, ומדד ראסל 2000 הוסיף לערכו 2.4 אחוזים השבוע.

  

אנו מתחילים השבוע את המסחר בישראל , לאחר יומיים די יציבים במסחר בארה"ב עם עליות קלות, אולם יש לזכור כי יום שישי היה יום פקיעת האופציות השונות בארה"ב , דבר שייתכן והשפיע על המסחר שם והביא אותו להיות תנודתי יותר ללא שינוי מהותי.הארביטראז הינו ברמה של 0.08 אחוז ירוק, שפירוש הדבר יציבות , אולם מניות הבנקים שהן הקטר שמוביל את העליה במדד המעוף יושפעו מאוד מדוח בנק אוף אמריקה ביום שני, ודוח חיובי משם עשוי להביאנו שוב לעליות בתל אביב.

  

הסתכלות טכנית על מדד 25 , מראה כי אכן היתה פריצה  , תוך מחזורים גדולים לאחר דשדוש בין 620 ל- 700 מספר רב של שבועות.רמת ההתנגדות הראשונה שעומדת כעת בפני מבחן הינה רמת ה- 793, אליה הגיע המדד ביום חמישי.עליה משם לעבר  רמת ה- 803 תהפוך את רמת ה- 793 לרמת תמיכה, ופריצת רמת ה- 803-810, תאותת על גל עליות נוסף לכיוון ה- 850 ואפילו עד 900 .מאידך נסיגה מרמת ה- 793 , תביא אותנו למבחן האם רמת ה- 767-775 מהווה רמת תמיכה, ובאם גם זו תשבר ונרד מ- 750 , אזי יש לראות בכך איתות שורט ולהניח כי רמת התמיכה הינה חוזרת להיות 716 .

  

ברור שלא נראה בשבוע הקרוב 850 להערכתי כשם שלא נראה 716 לעניות דעתי, אולם יש לשים לב להתפתחות העליות או הנסיגות במדד 25, תוך התחשבות בנקודות תמיכה והתנגדות שהוזכרו, בכדי לכלכל צעדנו בהיגיון ובסיכון נמוך.

  

יש לזכור כי אנו בשבוע הפקיעה, ולכן אין לראות בוודאות את הקורה השבוע במסחר כקביעת מגמה , כי ייתכן והמסחר יושפע רבות מרצונות פעילי המעוף לקראת הפקיעה, אולם ככל שמחזורי המסחר הולכים וגדלים, השפעתם ויכולתם  של הפעילים לכוון את שיעור הפקיעה הרצוי להם הולכת ופוחתת. קשה להניח כרגע היכן  ובאיזה איזור תהיה הפקיעה, נוכח העובדה שהמסחר בארה"ב יכול להשפיע רבות עלינו, נוכח העובדה שמפת הפוזיציות עדיין הראתה 750-760 ביום חמישי, נוכח העובדה שביון חמישי נקנו הרבה פוטים מחוץ לכסף לאפריל, ונוכח העובדה שהמחזורים עולים והגופים המוסדיים רצים להשקיע בבורסה לפני שיאחרו כבר את הרכבת השלישית. שימו לב: מי שקנה תעודת סל בסוף דצמבר הרויח עד היום כ- 21 אחוזים, ולכן כל השקעה אחרת שנעשתה על ידי המשקיעים טוב אם תבחן מול אלטרנטיבה זו.

  

בכל אופן אסתכן ואומר שלהערכתי הפקיעה תהיה מעל 800 , אבל כל זאת בהיסוס רב, עם הרבה רגשות בטן ( ולא מתוך פוזיציה), ועם אפשרות לשינוי בהתאם להתפתחויות.

  

סטיות התקן ירדו לרמות של 25-27 אחוז, והן מנבאות יציבות עם סטיות יומיות לא גבוהות. כך גם בהתאם למדד הויקס בארה"ב שנרגע בשבועות האחרונים וירד לרמת ה- 34 אחוז, אבל בשבוע הפקיעה כמו בשבוע הפקיעה, אין שום גורם שקובע ממש, ומאבק הכוחות של הפוקעים והנפקעים קובעים את הכיוון.

  

לסיכום: שבוע מסחר שהינו שבוע מבחן לגבי הכיוון בארה"ב ובישראל, עם צפי של המשך העליות,עם אפשרות סבירה לשינוי כיוון למימוש לפני או אחרי הפקיעה.

  

הדולר ימשיך להתקרב לרמת ה- 4.2 , וככל שהשיפור בארה"ב ילך ויגבר כך גם יעלה שערו.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר