מס' צפיות - 301
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית 11.4.2009
העולם עלה ועל ת"א להשלים הפער...
מאת: חזי קלפקה 12/04/09 (01:05)

סקירה שבועית 11.4.2009

 

שבוע מסחר מקוצר בין שלושה ימים הסתיים בירידות בתל אביב , בדומה למה שקרה בעולם.אולם בעוד העולם תיקן בהמשך השבוע ואנחנו חגגנו את חג הפסח קיבלנו תמונה של שבוע אדום בת"א לעומת שבוע ירוק בעולם.

  

בסיכום השבוע המקוצר ירד מדד 25 ב- 1.23 אחוז, מדד 100 ב- 1.18 אחוז, התל טק ירד ב- 0.46 , ואילו הבנקים עלו ב- 0.66 אחוז, ומדד הנדל"ן הוסיף 0.45 אחוז.המחזורים היו ערים ביותר והגיעו לממוצע של 1.5 מיליארד שקל ליום, כאשר סטיות התקן עלו לרמה של כ- 32 אחוז, אולם זה טבעי נוכח סוף השבוע הארוך אשר יצאנו אליו.

  

בעולם לעומת זאת עלה מדד הנאסדק ב- 1.89 אחוז, מדד הדאו ב- 0.82 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 1.67 אחוז, ואילו ראסל 2000 עלה ב- 2.65 אחוז. העליות נבעו בעיקר מנתוני מיקרו טובים בדמות רווח  של בנק וולס פרגו שהיכה את התחזיות, ושיפור במספר דורשי העבודה בתחום המקרו.יש לציין כי השערים הגבוהים אליהם הגיעו המדדים מלווים הפעם גם בקמצוץ של נתונים חיוביים יותר מהתחזיות דבר המפיח רוח חיובית ואופטימיות להמשך.

  

גם באירופה ובמזרח הרחוק סיימו המדדים בעליות של בין 1.5-3 אחוז , תוך גילוי אופטימיות והמשך הודעות ממשלתיות על פעולות לסיוע בכדי לקדם יציאה מהמשבר.

  

אנו נוסעים בכביש המוביל לעליות שערים, אולם הנסיעה הינה איטית ומשולה לנוסע ברכב בדרך עירונית,כאשר מהמורות בכביש ( פסי הרעדה) מאיטים מפעם לפעם את נסיעתו  בכדי שמהירותו לא תעלה על המותר.גם מדדי המניות עולים בקצב איטי , אבל עולים, וימשיכו להיתקל במכשולים אשר יאטו את העליות מפעם לפעם וישמרו על קצב עליה נאה " לשטח  בנוי", דהיינו עליות מתונות בסך הכל אבל עליות למעלה.

  

מדדי ארה"ב נמצאים בשיא שערים לחודשים האחרונים כאשר הדאו מעל ה- 8000 וכיוונו לעבר ה- 9000 , הנאסדק מעל 1650 וכיוונו 1750, והאס אנד פי מעל ה- 850 וכיוונו לחצות את ה- 900

קצב העליות תלוי הרבה בדוחות החברות שיתפרסמו בשבועות הקרובים , כאשר השבוע ביום שלישי ידווחן גולדמן זקס, אינטל, וגונסון אנד גונסון. ביום חמישי גיי פי מורגן, סונקו, נוקיה והארלי דוידסון, וביום שישי סיטי בנק וגנרל אלקטריק. יש לשים לב לתוצאות הרבעון הראשון של חברות אלה ורבות נוספות, כי תוצאות טובות יבטיחו את המשך העליות. גם נתוני המקרו יכולים לסייע לכיוון למעלה כאשר ביום שלישי ורביעי אנו עומדים בפני פרסום מדד המחירים ליצרן ומדד המחירים לצרכן, וביום חמישי נתוני בניה ונתוני דורשי אבטלה. נתונים טובים יקפיצו שוב את השוק מעלה מעלה.

  

בישראל שוב צפוי שבוע מקוצר ומקוטע. בימי חול המועד ראשון ושני מסחר חלקי שבו נשלים את הפער לעולם , כאשר מדד המעוף צפוי להגיע לרמה של 770 ואף למעלה מכך. ביום חמישי נחזור לפעילות מלאה , ובאם ימי המסחר בארה"ב בשני שלישי ורביעי יהיו חיוביים הרי שגם הבורסה תחגוג את מימונת העליות ותתקרב לרמת ה- 800 .

  

ככלל השוק אופטימי ובכיוון לעליה, כאשר 790 התנגדות ראשונה , לאחריה 803 , ולאחריה 840-850. במידה של ירידות הרי 747 הינה רמת תמיכה ראשונה, 727 אחריה ורמת ה- 716 הינה רמת תמיכה חשובה , אשר שבירתה מטה עשויה לסמן את קץ העליות. לדעתי הסיכוי רב יותר שנראה 803 עד סוף החודש מאשר שנראה 716.

  

מדד המחירים לצרכן שיפורסם השבוע יאיר מעט את עיננו ואולי יבשר על הפחתת ריבית נוספת ואחלרונה, וידחוף לבורסה את המשקיעים שעדיין מהססים.

  

לסיכום: צפי לחול מועד חיובי בהתאם למסורת , ולאחר מכן תלות מלאה במסחר בארה"ב.

  

חג שמח.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר