מס' צפיות - 295
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית
אין ספק שחל שינוי בשווקים. אין ספק שתוכנית גייטנר להשקעה של טריליון דולר, וסיכומי הגי 20 בלונדון בדבר סיוע עולמי באמצעות הקרן המטבע, ופעולה משותפת ליציאה מהמשבר העולמי, עשו את שלהן והשווקים הגיבו בהתאם.
מאת: חזי קלפקה 04/04/09 (18:10)

סקירה שבועית 4.4.2009

 

השבוע הראשון של חודש אפריל היה חיובי בהמשך לחודש מרץ, ולמעשה מסדר לנו כנראה ליל סדר חיובי מבחינת הבורסה.

  

מדד המעוף עלה השבוע ב- 2.88 אחוז, מדד 100 ב- 3.34 אחוז, מדד התל טק ב- 1.83, ואילו מדד הבנקים נסק ב- 6.9 אחוז, ואילו מדד הנדל"ן טס מעלה ב- 10.96 אחוז. השבוע התאפיין בעיקר בגידול ה מחזורי המסחר כאשר המחזור הממוצע היומי עלה ל- 1.4 מיליארד שקל.סטיות התקן ירדו קמעא לרמת ה 27 אחוז, דבר המבטא התייצבות בשוק ושמירת  העליות בטווח הקצר.

  

גם בעולם נמשך גל העליות כאשר באירופה עלה הפוטסי בכ- 3.4 אחוז, הקאק הצרפתי בכ- 6 אחוז, ואילו הדקס בכ- 5 אחוז.בארה"ב עלו המדדים , אל אף נתוני האבטלה הגרועים ביותר מזה 26 שנה שהסתכמו ב- 8.5 אחוז שיעור אבטלה.נראה כי הנתונים הרעים שמפורסמים הן בתחום המקרו והן בתחום המיקרו משוייכים לעבר, ואילו פני המשקיעים כרגע לעתיד שצפוי לדעת רבים מהם להיות חיובי בקצב מהיר אפילו מקצב הירידות שהיו במשבר שהתחיל לפני כשנה ושמונה חודשים. בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ב- 3.1 אחוז, הנאסדק ב- 5 אחוז, האס אנד פי ב- 3.3 אחוז והראסל 2000 ב- .6.3 אחוז.

  

אין ספק שחל שינוי בשווקים. אין ספק שתוכנית גייטנר להשקעה של טריליון דולר, וסיכומי הגי 20 בלונדון בדבר סיוע עולמי באמצעות הקרן המטבע, ופעולה משותפת ליציאה מהמשבר העולמי, עשו את שלהן והשווקים הגיבו בהתאם.

  

אין זה אומר שמהיום והלאה נראה רק עליות , אנו גם צפויים לימים אדומים ולעיתים גם ימים של ירידות חדות, אולם סך הכל הכיוון הוא למעלה. מנהלי ההשקעות ברחבי העולם וגם בישראל מבינים ומפנימים שעת השינוי נשמע באויר, והעולם מתחיל בקושי ולאט אבל בטוח לקום מהקרשים ולעלות חזרה על הדרך הטובה לעליות.לרשות מנהלי ההשקעות  המוסדיים והפרטיים עומדים הרים של כסף שהוצא מהמערכת  עקב הפחד, אולם נושא ריבית אפסית, ולכן הם אינם מהססים להתחיל ולהסיט סכומים נכבדים להשקעות בבורסה באפיקים שונים בכדי לא לאחר את האוטובוס הראשון.

  

המצב בבורסות היום דומה למשקיע שרוצה לנסוע נסיעה ארוכה באוטובוס, והאוטובוס יוצא כל 10 אחוז  יותר. כל משקיע רוצה לתפוס את האוטובוס הקרוב שעומד לצאת , כי באם יפספס אותו יהיה עליו לחכות לאוטובוס השני ולעלות לנסיעה במחיר של 10 אחוז יותר גבוהים.לכן נראה כניסה של כספים לבורסה , גידול במחזורים ,וכניסה מסיבית יותר  כאשר יהיה מימוש לאחר כל גל של עליות.

  

מדד הדאו כבר חצה את ה- 8000 , מדד הנאסדק את קו ה- 1600 , והאס אנד פי מתקרב ל 850 ,וכל זאת בליווי עליה של יותר מ- 20 אחוז במדדים. מצב זה מגדיר במפורש שוק שורי ולכן לדעתי העליות עוד לפנינו.המבחן הראשון לדאו הינו ב- 8500 הנאסדק ב- 1680 והאס אנד פי ב- 890-900 . חצית רמות אלה תפורש כהתחזקות מגמת העליות , ובאם היא תמשיך להיות מלווה בגידול המחזורים הרי שאנו בדרך הנכונה.

  

אל תצפו שמיד נראה שינוי לטובה בכל האינדקטורים הכלכליים אולם ידוע לכולם כי הבורסה מקדימה את הנתונים , ולכן ההערכות הזהירות של ברנניקי, פישר, גורג סורוס  ואחרים בדבר תחילת סיום המשבר הם הטריגר שיניע את השערים בבורסה . השיפור בנתונים ייראה רק בתוצאות הרבעון השני דהיינו בשלהי הקייץ.

  

מה שקורה היום בבורסה הינו מצב שפקטור הפחד יורד ופקטור תאוות הבצע חוזר ועולה. בשעת משבר גובר הפחד על תאוות הבצע, וכעת בשלב השיפור תאוות הבצע מתחילה לעלות ובקרוב תגבר על הפחד.

  

כל מי שיחכה עם כל כספו על הגדר בריבית אפס לשיפור בנתונים בכדי לחזור ולהשקיע עלול להפסיד אחוזי רווח ניכרים, ולכן רבים מהמשקיעים מתחילים להחזיר כסף לבורסה בשיטה שמי שטורח בתחילת הגאות נהנה באחוזים ניכרים בסופה. חובה להזכיר למשקיעים כי לא כדאי לחשוב על רווח לטווח קצר אלא לחשוב על טווח השקעה של שנתיים ויותר, עם אפשרות למימוש רווחים חלקיים בתקופה קצרה יותר. איני חושב גם שהמשקיעים צריכים להחזיר במיידית את כל כספם להשקעה בבורסה, אלא במנות סבירות, כל אחד לפי טעמו, ולחכות ולהגדיל ההשקעה בהתאם להתפתחות בשווקים. אל דאגה גם אם חלק מכספכם יחזור לבורסה יותר מאוחר, אבל עם יותר בטחון שהמגמה השתנתה, הרי שתרוויחו יפה. והבטחון הינו חלק פסיכולוגי רב שמבטיח הנאה ושלווה בעת יצירת הרווחים.

  

בישראל כמו בעולם מרגישים את האביב בשווקים, בתוספת ניחוח ישראלי מקומי. אצלנו יש בעיות של תקציב חדש לממשלה חדשה, יש בעיה קשה עם הטייקונים והאשראי החוץ בנקאי, וכמובן שהתנהגות הממשלה בתחום התקציב , ופתרון בעית האשראי החוץ בנקאי ישפיעו רבות על מהלך המסחר בבורסה בימים ובשבועות הקרובים.

  

בכל אופן סביר שנראה גם בארץ את המשך מגמת העליה, ובאם היא תלווה בגידול מחזורים לרמה של 1.8-2.0 מיליארד  שקל ליום, הרי שנחזה בחצית קו ה- 800 וזה אפשרי גם בחודש אפריל.כמובן שנוכח התנודתיות בשווקים בעולם, ונוכח חג הפסח שמביא אותנו להפסקות מסחר ארוכות הרי שאנו צפויים לתנודות חדות, ובאם אני צופה לעליות בעולם הרי שההתאמה בישראל תהיה באופן חד למעלה.

  

סביר להניח שבשלושת הימים הקרובים נראה את מדד המעוף, למרות פתיחה שלילית אפשרית ביום ראשון בבוקר , עקב ארביטראז שלילי של אחוז, מתקרב לרמת ה- 790-800 נקודות, וכמו שאומרים בפרסומת של  משקה הפנטה, בטירוף שלו יכול המדד גם לחצות את קו ה- 800 .

  

סך הכל הפריצה נראית אמיתית, זהו גל עולה לטווח קצר  ולא מלכודת דובים,וה- 800 הינו היעד הבא לפריצה, גם אם נחזה במימושים וירידות בדרך. מה שחשוב לשים לב אלה הם מחזורי המסחר שהעליה בהם מבטיחה את המשך  קיום מגמת העליה.

  

הדולר ייחלש קצת עקב הסטת כספים לשוקי המניות, אולם ייעצר ברמת ה- 4.06-4.10 ואז ישוב לרמת ה- 4.20.

  

חג פסח שמח וכשר לכולם.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר