מס' צפיות - 322
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית+תחזית לאפריל.
חודש תנודתי מצפה למשקיעים...
מאת: חזי קלפקה 28/03/09 (19:11)

שמחה רבה שמחה רבה אביב הגיע המדדים זינקו.זהו השיר שהתנגן לו השבוע בבורסה של תל אביב, ולא רק בתל אביב אלא בכל רחבי העולם מיפן וסין דרך ארה"ב ובואכה אירופה.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 10.2 אחוז, באחד מהשבועות הטובים שלו בשנים האחרונות, מדד 100 עלה ב- 11.1 אחוז, מדד הנדל"ן ב- 17.9, מדד התל-טק ב- 10.3, ואילו מדד הבנקים טס  ב- 12.9 אחוז כלפי מעלה. המחזורים עלו לרמה ממוצעת של כ- 1.2 מיליארד שקל ביום, וביום חמישי הגיע המחזור ( מעבר למחזור הפקיעה) לשיעור של 1.9 מיליארד שקל, מספר המזכיר לנו מחזורים מימי השיא בגאות בבורסה.כל זאת היה מלווה גם בפקיעה דרמטית, סוערת וגבוהה ב- 12.99 אחוז מהפקיעה של חודש פברואר,וזהו שינוי מרענן לגבי הפקיעות הקודמות שהיו שליליות בעיקרן.

  

נגיד בנק ישראל לא נשאר אדיש לנעשה בעולם, והוריד את הריבית לחצי אחוז, והודיע על רצון הבנק לקנות אג"ח בשוק ההון, וזאת בנוסף לכל השיחות , ההצעות והדיונים כיצד לסייע ללווים הגדולים לצאת מהמשבר. על חשבון מי? כמובן על חשבון המלווים שהם אזרחי ישראל שבאמצעות קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות שלהם יעשו טובה לטייקונים,ידחו להם את התשלומים, וכל זאת תמורת כלום, ואף יגידו תודה בכלל אם הטייקונים למרות עסקאות הנפל שלהם בעולם יחזירו להם אי פעם בדור הזה את הקרן שהם הילוו להם.

  

גם העולם נהנה מעליות בשווקים, אולם לא בשיעורים הדומים לאלה שבתל אביב.ביפן עלה הניקיי ב- 8.6 אחוז, בסין עליה של 4.1 בקוריאה  עליה של 6.95 אחוז, ובאירופה הדקס הגרמני עלה ב- 3.3 אחוז, הפוטסי האנגלי עלה ב- 1.46 אחוז, ואילו הקאק הצרפתי עלה ב- 1.77 אחוז.

  

בארה"ב, תוכניתו של שר האוצר גייטנר, שאולי מבשרת את קץ מחנק האשראי, ומעט ניצונצי נתוני מקרו טובים עשו את שלהם , והביאו את הדאו לעליה שבועית של 6.8 אחוז, את הנאסדק לעליה של 6 אחוז, את האס אמ פי ל-6.2 אחוז, ואת מדד ראסל 2000 לעליה של 7.2 אחוז.

  

שוב אנו עדים לתופעה שכאשר יורדים המדדים בעולם בתל אביב הירידות קצת יותר מתונות, ואילו כאשר עולות הבורסות בעולם, הרי שאנו בתל אביב עולים בשיעור גבוה יותר. מה הסיבות לתופעה זו? אין לכך תשובה ברורה, מה עוד שסטיות התקן בתל אביב נמוכות בכמעט ב- 50 אחוז מהסטיות שבארה"ב, ולכן התנודתיות בארץ צריכה להיות נמוכה יותר. מה שחשוב לזכור כי הבורסה בתל אביב מתנהגת לפי החליל האמריקאי והכיוון בבורסות בוול סטריט למעשה קובע את המגמה בתל אביב.

  

בבואנו לנתח ולחשוב מה יקרה בחודש אפריל בעל המסחר המקוצר, בשל חג הפסח, אנו חייבים לענות על מספר שאלות:

  

האם העליות בארה"ב הינן תחילת גל עליות או שמא מלכודת דובים גדולה וכואבת?

האם נתוני המקרו יתחילו להשתפר או שמא יחזרו לקרוס לעומת התחזיות?

האם מנהיגי 20 המדינות שנפגשים בסוף השבוע בלונדון, יתאמו עמדה אחידה להמשך טיפול במשבר?

איך תשפיע הממשלה החדשה בישראל על הבורסה , והאם הבורסה תמשיך להתנהג כשם שמתנהגות הבורסות בארה"ב?

  

ובכן קשה להחליט באם אנו בתחילתו של ראלי לשינוי מגמה או שמא אנו רק בעליות לצורך

ירידה.שוק דובי או שורי נחשב בארה"ב כשוק אשר בו מדדי המניות ירדו או עלו ב- 20 מהשיא או

מהשפל שלהן. בארה"ב השבוע חצינו באס אמ פי 500 את קו ה- 20 אחוז, מאז השפל של תחילת

מרץ, ועוד עליה קלה בנאסדק ובדאו וגם שם זה יקרה. כלומר: ללא קריסה בשבוע הקרוב, ולא

מימוש רווחים כשם שהיה ביום שישי האחרון, הרי שאנו באמת נמצאים בתחילתו של שוק שורי,

אשר יתכנו בו ימי ירידות, אבל סך הכל הכיוון הוא למעלה וחזק.

  

לגבי נתוני המקרו הרי שהמשבר בארה"ב החל מנתונים רעים בבניה שנשכו למחנק אשראי. ובכן

בשבוע האחרון חזינו בשיפור מה בנתוני הבניה , ובמחנק האשראי מטפל גייטנר באופן מסיבי.

הנתונים לדעתי יילכו וישתפרו משבוע לשבוע , ומחודש לחודש עד שברבעון השלישי והרביעי כולם יסכימו שחלה תפנית בשווקים. גם בתחילת הירידות חשבו שאלה הן ירידות לצורך עליות , וכך גם הפעם שיחשבו שאלה הן עליות לצורך ירידות יגיע הזינוק הגדול למעלה שלדעתי כבר החל.

  

מנהיגי העולם יעשו הכל לשמר את הניצוץ שנראה בשווקים בשבועיים האחרונים ויספקו לו את כל הדלק הדרוש לשם נסיקה שקטה מלווה במספר ירידות קלות וזמניות.

  

קטונתי מלהיות רבי עקיבא ( שנתן סימנים לעשר המכות), אבל ברוח ההגדה של פסח אתן גם אני סימנים במדדי ארה"ב ובמדדי ישראל לבחינת הכיוון.

  

מדד האס אם פי 500 , כל זמן שישאר מעל 800 יאותת על גל עולה , אשר יאושר ויקבל משנה תוקף עם חצית קו ה- 850 .הדאו כל זמן שהוא מעל 7600 זהו סימן שורי, וחצית קו ה- 8000 תאותת על התגברות המגמה. מדד הנאסדק כל זמן שהוא מעל 1510 זהו איתות חיובי וחצית ה- 1560 ומעליה חצית ה- 1600 תבשר על גל עולה.

  

אצלנו בישראל צפוי חודש מוזר עד הפקיעה הבאה. שמונה ימי מסחר עד ערב פסח, שני מסחר מקוצרים בפסח, ועוד חמישה ימים עד הפקיעה הבאה ב- 23.4 .

  

בחודש זה אנו צפויים לתנודתיות גבוהה אשר תתבטא באפשרות של עליות חדות מלוות בירידות שיכולות להיות חדות. הממשלה החדשה שתקום השבוע הינה ממשלת הטייקונים בשיתוף החרדים והמתנחלים, וללא ענין פוליטי הרי ברור שממשלה כזו תעזור לטייקונים לגייס כסף, נראה התעוררות של הנפקות חדשות בבורסה בתחום האגחים ( זה החל כבר בשבועיים האחרונים), החתמים יחזרו לעבוד, הלוביסטים יעשו את שלהם, הכסף יזרום והבורסה תפרח.מה שיכול לקלקל את החגיגה זוהי קריסה אם תבוא מארה"ב, אולם לדעתי גם שם נראה חודש סוער בכיוון למעלה.

  

סך הכל כדאי לעקוב אחרי מדד המעוף בקו התנגדות של 785, והיה ויעבור אותו הרי שה- 800 יהווה מכשול קל. קו התמיכה נמצא ב- 716 ועד שהוא לא יפרץ מטה אין מה להבהל כי כל ירידה תהווה מימוש בריא לצורך עליה.מסקנה סופית: עד סוף אפריל סיכוי רב יותר לראות את מדד המעוף מעל 800 מאשר מתחת ל-700.

  

לגבי הדולר הרי שהוא נח לו מעט באיזור ה- 4.04 , אזר כח, חזר לרמת ה- 4.2 והינו בדרך ל- 4.4 , וזאת לתשומת הלב של אלה שנוסעים לחול בפסח.

  

לא צריך לרוץ ולקנות מכל הבא ליד, אפשר וכדאי לממש רווחים עם כל עליה של מעבר ל- 10 אחוז בניירות שקניתם, ולהכנס שוב אחרי מימוש של יום או יומיים בבורסה בכלל.

הזהירות מתחייבת , והסימנים לפריצה  למעלה קיימים, והסימנים שמניתי יעזרו לכם להעריך באם אנו כבר שם.

שבוע טוב.

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר