מס' צפיות - 285
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית
האם האביב הגיע גם לבורסות?
מאת: חזי קלפקה 21/03/09 (18:23)

סקירה שבועית 21.3.2009

 

שבוע חיובי עבר על הבורסה בתל אביב, כשם שעבר על רוב הבורסות בעולם, והביא לידי ביטוי את היציבות ההולכת ומשתלטת על השווקים,ואת עובדות קיומם של הניצנים הראשונים לבוא האביב לשוקי העולם בכלל ולשוק בישראל בפרט.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 3.89 אחוז, מדד 100 עלה ב- 3.77 אחוז, מדד הנדל"ן עלה ב- 1.91 אחוז, מדד התל טק ב- 5.1 אחוז, ואילו מדד הבנקים תיקן את ירידותיו בשבועות האחרונים וזינק ב- 11.57 אחוז.מחזור העסקאות הממוצע ליום מסחר עלה מ- 920 מיליון בשבוע הקודם, והגיע לרמה של 1.07 מיליארד שקל, בעוד סטיות התקן ממשיכות בירידתן והגיעו לרמה של 23 אחוז.

  

יציבות השוק מתבטאת בכך, שבמשך 30 ימי המסחר האחרונים עלה מדד המעוף ב- 1.38 אחוז, מדד 100 ב- 0.98 אחוז,התל טק עלה ב- 1.95 אחוז, ואילו מדד הבנקים ירד בתקופה זו ב- 0.97 אחוז, ומדד הנדל"ו ירד בתקופה הנידונה ב- 0.99 אחוז.קיום תהליך ההתיצבות שלהשווקים מוכיח כי המשקיעים אומנם פוחדים עדיין לחשוף עצמם לסיכונים גדולים בהשקעות במניות, אולם מאידך אין יותר מכירות שמבטאות פאניקה והררי הכספים שנמצאים כעת בידי המשקיעים בהשקעות חסרות סיכון אומנם, אבל גם חסרות ריבית ,מצפים למעשה לאות הזינוק למירוץ העליות בבורסה.

  

גם בארה"ב עלו המדדים השבוע בצורה שמבטאת יציבות, אולם השבוע בשונה משבועות קודמים חזינו גם בניצנים של נתוני מקרו משופרים קמעא בתחום הדיור ובתחום דורשי דמי האבטלה החדשים.ניצנים אלה בתוספת לדברי ברנניקי, והתוכנית של שר האוצר גייטנר, לנקות את הנכסים הרעילים ממאזני הגופים הפיננסיים , בכדי לשחרר את מחנק האשראי מעניקים ציפיות חיוביות מאוד לקראת המסחר בשבועות הקרובים.

  

בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ב- 0.8 אחוז, הנאסדק ב- 1.8 אחוז, האס אמ פי 500 עלה ב- 1.6 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 עלה ב- 1.6 אחוז.גם באירופה עלו המדדים כאשר הדקס הגרמני עלה ב- 2.84 אחוז, הפוטסי האנגלי ב- 3.25 אחוז, והקאק הצרפתחי ב- 3.6 אחוז.

  

השאלה הגדולה הינה מה הלאה? לאן אנו הולכים מכאן? האם חזינו במלכודת דובים נוספת, או שמא מגיע שלב ההתיצבות בשווקים ואחריו שלב העליות?

  

סמלית הינה העובדה שהיום 21.3 הינו היום שבו מתחיל האביב באופן רשמי בעולם , כי לדעתי הגיע גם האביב לשווקים הפיננסיים בעולם .יש לזכור כי האביב הינה עונה של התיצבות ושיפור במזג האויר לאחר חורף קשה, אבל בנוסף לימים קיציים ונעימים אנו עדים באביב לימי חורף אפורים וכהים, שלפעמים מלווים גם בסערות קצרות. כך עומד גם לקרות לדעתי בשוקי ההון השונים.שיפור איטי במדדים , תוך התיצבות הדרגתית ולאחר תקופה של 3-4 חודשים מעבר לשינוי מגמה ליציאה לעליות. אולם  נכונו לנו עוד ימים קשים בתוך תקופת האביב , אשר יביאו איתם ירידות לא קטנות במדדים, תוך חלחול נוסף של רגשי פחד, עליה בסטיות התקן, ונבואות שחורות וקודרות מכל כיוון. כל זה יקרה אולם בסך הכל העגלה התחילה בנסיעתה , והעליות תגענה בתחילה בקצב איטי יחסית, תוך ריבוי צעדי נסיגה, ובסוף התהליך תחל העליה המהירה והיציאה מהמשבר.

  

כמה זמן יקח שלב ההתיצבות או תקופת האביב? להערכתי בשונה מלוח השנה  שלב זה יימשך עד סוף הקייץ, וברבעון השלישי של השנה נראה שינוי מגמה במדדי הבורסות בעולם.

  

לא בכדי הנגיד האמריקאי ברנניקי החל  " להתנבא" על סיכוי ליציאה מהמשבר. גם לדבריו של פישר נגידנו יש להתיחס בכבוד הראוי , ובאם הוא מעריך שיש ניצני שיפור והתקדמות בשווקים שווה לקחת את דבריו ברצינות.התוכניות של הממשל האמריקאי, ועירוי הכספים הגדולים שהוא משקיע בשווקים, בליווי תוכניות לשינוי רגולטורי במעקב אחרי הגופים הפיננסיים יתן את אותותיו, ואנו נחזה בתוצאות המדיניות כבר בשלהי 2009 להערכתי.

  

בישראל נכונו לנו עוד משברים ומהמורות עד שנראה את האור הגדול של שינוי המגמה, כי כשם שהמשבר הגיע אלינו מאוחר, כך יתכן שהתיקון יגיע באיחור של כמה חודשים. בכל מקרה הבעיות בפני המשק הישראלי הינן : הקמת ממשלה יציבה עם אג"נדה כלכלית ברורה, פתרון בעית האשראי החוץ בנקאי ותשלום האגחים על ידי הלווים השונים טייקונים ואחרים, ופתרון בעיות התעסוקה בפריפריה , וסיוע לגידול היצוא בהייטק בכדי למנוע אבטלה בשיעור גבוה שלא נחזה מראש.

  

אין זה אומר שצריך לרוץ ולקנות מכל הבא ליד, אבל כדאי להתחיל לתכנן, לעקוב, לבחון ולהכין את הכסף הלא מניב שברשותנו שיהיה מוכן לזינוק לעגלת העליות.יש לזכור כי כשם שהירידות  התחילו באיתותים קלים שלא כולם האמינו בהם כך גם יקרה בעליות, ועד שכולם יתעוררו הגל הראשון של העליות כבר יהיה מאחוריהם.

  

השבוע הינו שבוע שבו בוודאי לא נלמד על המגמה בישראל, וזאת היות וזה שבוע של פקיעת אופציות המעוף ביום חמישי.המחזורים הנמוכים בשוק מבטיחים לנו תנודתיות גבוהה תוך יומית, כאשר כל פעיל מעוף בינוני וכבד יכול להשפיע על שער מדד המעוף. מלחמת הכוחות בין הקוליסטים והפוטיסטים תבוא לידי ביטוי השבוע והיא תקבע יותר מכל את מגמת השוק השבוע. רק תנודה חריגה בארה"ב למעלה או למטה יכולה לשנות מצב זה, ולהביא את השוק למחוז שהפעילים לא רצו בו. הפקיעה כפי שהיא נראית כעת , בהתאם ליציבות בבורסה בת"א בחודש האחרון, ובהתאם למפת הפוזיציות צפויה להיות בין 655 ל-675 , אולם הכל נזיל ויכול להשתנות.

  

ביום שני יפרסם פישר את שיעור הריבית לחודש הבא, שלדעתי ישאר שוב ללא שינוי, אולם תשומת הלב צריכה להיות מופנית לנתוני המקרו בארה"ב. ביום שני נתוני מכירות בתים קיימים, וביום רביעי נתוני מכירות בתים חדשים , ומדד ההזמנות של מוצרי ברי קיימא. בתווך ביום שלישי ינאמו ברנניקי וגייטנר, וביום חמישי ינאם גייטנר ויפרסם את תוכנית ניקוי הרעלים שלו.ההערכות בכל אופן הינן לשבוע חיובי וירוק בארה"ב.

  

הדולר ייחלש במעט לרמה של 4 עד 3.96 , אולם יש סיכוי לראותו שב לעליות לרמה של 4.2-4.3 בשבועות הקרובים.

  

לסיכום: שבוע פקיעה לפנינו, כאשר העולם מצפה לשבוע ירוק נוסף.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר