מס' צפיות - 381
דירוג ממוצע -
נומרולוגיה בפרשה -ויקהל פקודי
המספרים על פיהם נבנה המשכן רחוקים מלהיות אקראיים.
מאת: דוד דרומר 15/03/09 (11:42)

 נומרולוגיה בפרשה

 

 מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

המִסְפָּרִים על פיהם נבנה המשכן רחוקים מלהיות אקראיים. המשכן עצמו הוא מבנה שכל מהותו היא סמלית: מקום משכנו של האל, והואיל והחפצים במשכן נועדו לסמל רעיונות שונים, כגון מנורה המסמלת את האור האלוהי, כך גם המספרים הקובעים את צורתו הם סמליים. לדוגמה, אי אפשר לעשות מנורה בת 9 קנים (שיתנו יותר אור), ולא רק מפני שכך כתוב בתורה. הטעם לכך הוא שהמִסְפָּר 7 מסמל את אלהים, ועל כן מספר הקנים הוא 7.

 

על המשכן הונחו 10 יריעות, ואין זה מקרה כלל. מִסְפָּר זה מופיע עוד במשכן, הן בגובה המשכן, של כל אחד מהקרשים, ובמיוחד יש לשים לב לקודש הקדשים העשוי במידות של 10 x 10 x 10. המִסְפָּר 10 מביע שלמות גופנית, ומשכנו הפיסי של האל מצריך שלמות גופנית.

 

והנה, אורך כל אחת מהיריעות הוא 28 אמה, ועתה יוסבר מדוע. ובכן, כבר הוסבר בעבר (בפר' חיי-שרה) כי לפי המתמטיקה הפיתגוראית קיימים מִסְפָּרִים מושלמים, והם (בין היתר): 6, 28, 496. המאפיין את המִסְפָּרִים המושלמים הוא העובדה כי אם מחברים את מחלקיהם (חוץ מעצמם), מתקבל המִסְפָּר עצמו. לדוגמה: 6 מתחלק ב- 3, 2, ו-1, וחיבורם יחדיו שווה ל-6.

 

שימוש ביריעה בת 28 אמה מסמל כי המשכן מושלם, וכפי שהוסבר לעיל, כל עניינו של המשכן הוא לסמל את האל, ומה יותר מתבקש מאשר להשתמש במִסְפָּר המבטא את האל? לאמור, אל מושלם המצווה על הקמת מבנה שיסמל את שכינתו בתוך בני ישראל, ומבנה זה עשוי על פי מִסְפָּרִים שונים, בין היתר: מִסְפָּר מושלם.

 

כללו של דבר, 28 הוא מִסְפָּר מושלם, והשימוש בו במלאכת המשכן מסמל את האל המושלם שברא עולם מושלם ב-6 ימים, שאף הוא מִסְפָּר מושלם. רק זאת יוער כי בספרות ההיכלות מסופר כי לה' יש 496 אלף מלאכים, ולא נותר אלא לנחש מדוע...

 

פרופ' מאיר בר אילן                                        

אוניברסיטת בר אילן                                            

מחבר 'נומרולוגיה בראשיתית' ו'נומרולוגיה מקראית'

(ספריית בית-אל)

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר