מס' צפיות - 375
דירוג ממוצע -
בורסה, סקירה שבועית - תיקון טכני או שינוי כיוון?
מאת: חזי קלפקה 14/03/09 (17:54)

שבוע חיובי עבר על הבורסה בת"א, בדומה למה שקרה בעולם.המסחר השבוע שהיה דליל ברובו והסתכם בממוצע מסחר יומי של 920 מיליון שקל והצביע על היציבות השוררת בשוק בישראל,דבר המגביר את ההערכות כי השוק הינו בעמדת המתנה, תוך כדי ביצוע איסוף לימים טובים יותר, כשברקע חששות לירידות נוספות.

  

בסיכומו של שבוע עלה מדד המעוף ב- 1.8 אחוז, מדד 100 ב- 1.66 אחוז,התל טק ב- 1.34 אחוז, הנדל"ן ב- 1.18 אחוז, ורק מדד הבנקים ירד ב- 1.54 תוך הערכות רעות לצפי הרווחיות של הבנקים בישראל והורדת הדירוג שלהם על ידי חברות הדרוג בעולם.

  

חזינו השבוע התייצבות מושלמת בשוק סביב שער הפקיעה, כאשר המדד גילה תמיכה חדשה ב- 630-635 והתנגדות ברמת ה- 652-655 . סה"כ סגר מדד המעוף ב- 649.92 ,ודי אם נזכיר כי בפקיעה לפני שבועיים היה המדד 652.99 ואילו היום תשעה ימים לפני הפקיעה הבאה אנו נמצאים באותו מדד כמעט.היציבות התבטאה גם בירידת סטיות התקן מרמה של 35 לרמה של 28, ונראה כאילו אנחנו בפני שיונו כיוון או סתם בתיקון  "טכני" קצר מועד לפני הירידה הבאה.

  

מי שהוביל והראה את הדרך לעליות בשווקים היה השוק האמריקאי, אשר סיים שבוע חיובי הטוב ביותר מזה כמה חודשים ארוכים ורעים. מדד הדאו גונס עלה בסיכום שבועי ב- 9 אחוז, מדד הנאסדק עלה ב- 10.6 אחוז, האס אמ פי 500 עלה ב- 10.7 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 עלה ב- 12 אחוז.גם המדדים באירופה  עלו בהתאם כאשר הדקס הגרמני עלה בכ- 8 אחוז ואילו הפוטסי האנגלי והקאק הצרפתי עלו ביותר מ- 6 אחוז.

  

המענין בעליות השבוע האמריקאי הן העובדות שהן קרו אל אף שמדד הויקס נשאר ברמה של 42 אחוז, ואף עלה ביום שישי, ולא ראינו ליווי של נתונים כלכליים טובים, אלא בינתיים רק דיבורים של  "סמוך" כי יהיה טוב יותר בקרוב.

  

לדעתי אנו בנקודת מפנה בשוק האמריקאי ובאופן טבעי בעולם כולו. הממשלות ממשיכות לחשוב על דרכים לתיקון ושיפור המצב הכלכלי, והמשקיעים שממתינים כבר זמן רב לחדש השקעותיהם בכדי לתקן את הפסדיהם בשנתיים האחרונות, חשים כי אוטוטו  פעולות הממשלה ישאו פרי והשווקים ימריאו.נכון שייתכן , ויש סיכוי רב , שאנו בתיקון טכני קצר אשר יכול להיות הטריגר לירידות הבאות , בכדי להגיע לתחתית המיוחלת שמשם נעלה. מצד שני ייתכן ולמעשה כבר ביקרנו  ברמות התחתית ותהליך האיסוף יילך ויגבר תוך יציבות עם נטיה קלה לעליות עד הפריצה הגדולה.

  

לא נותרה לנו ברירה אלא לצפות ראשית לליווי של נתוני מקרו טובים אשר בוודאי יריצו את השוק,ולעקוב אחרי התנודות היומיות והשבועיות של השווקים. בתחום נתוני המקרו הרי שהשבוע נצפה ביום שני למדד הייצור התעשיתי, ביום שלישי מדד מחירי הבתים בארה"ב, ביום רביעי מדד המחירים לצרכן , והודעת הנגיד האמריקאי בדבר שיעור הריבית לאפריל. ביום חמישי נקווה לעבור בשלום את רמת דורשי האבטלה החדשים, שמשם  יכולה לצמוח התקוה הגדולה, או הסיוט לירידה חוזרת.

  

מבחינה של רמות מדדים , הרי שבאם הדאו יפרוץ את רמת ה- 8000 , הנאסדק את רמת ה- 1480-1500 ואס אמ פי 500 את רמת ה- 770-800 , נדע כי פנינו צפונה לשינוי כיוון. היה ונחזור לירידות אזי הדאו יכול להגיע ל- 6000 הנאסדק ל- 1100 והאס אמ פי ל- 500 .

  

חשוב לזכור כי אנו כבר 14 חודש בתקופת משבר בארה"ב כך שאולי נשארו עוד כמה חודשים עד הפריצה, ואולי הפריצה מתקרבת מאוד להגיע בכל שבוע מעכשיו.כמו כן יש לשים לב כי באס אמ פי 500 נשארו רק 6 חברות בדירוג של טריפל    a , ואולי גם זה סימן שכמעט כל החברות כבר הגיעו לסוף המשבר והגיעה עת תיקון.

  

בישראל, כמו בישראל, המצב מסובך כרגיל יותר מאשר בשאר העולם. ראשית אין עדיין ממשלה, אין כיוון, אין מדיניות, ואין טיפול אמיתי במשבר. הפוליטיקאים עוד לא התחילו לריב בינהם ובינתיים המשבר העולמי מכביד עלינו  בצורה של פיטורים נרחבים בכל סוגי התעשיה והמסחר.היצוא יורד, הצריכה יורדת, האבטלה עולה, אין מנהיג בשער, ורק במוסדות הממשלתיים הכל כרגיל, השכר עולה וכולם מחייכים שם כל הדרך אל בנקים, שגם לגביהם מתחילים להתעורר חששות כבדים שמא הם לא יעמדו בעומס החובות המסופקים ויקרסו גם הם. בינתיים קיבלנו מהבנקים תזכורת של הפסדים כבדים, ובתחום החסכון הפנסיוני מכינים את הציבור למצב של אי פרעון של אגרות חוב, ודחית חובות.דחית חובות למי?

 

כמובן לאלה שקרובים לצלחת ההון שלטון, אשר קיבלו את מיטב חסכונות של הציבור הישראלי, להשקעות מוזרות בלשון המעטה.אני יכול להבטיח שלא ידחו חובות לא למעסיקים, לא ללווים פרטיים, ולא לזוגות צעירים שפוטרו וצריכים לשלם משכנתא. כל זאת מבטיח תקופה של אי שקט כלכלי בישראל, וכל עוד אין מנהיג בשער עם ממשלה מסייעת אנו עלולים אפילו להחמיץ את התיקון בעולם.

  

כולם חושבים שהבורסה בישראל מנותקת מהממשלה וממה שקורה במשרדי הממשלה, אבל תחילת הריב בין בנק ישראל והאוצר, והצפי לדחית תשלומי קרן וריבית של אגרות חוב ללא הגבלות על הלווים פשוט תוביל פה מהומה לא קטנה בבורסה. אל תשכחו שאלה שאיפשרו את הלוואת הכספים לאלה שלא יפרעו ויחזירו אותם, קצרו מיליוני שקלים בדרך בדמות דמי חיתום, ואין סיבה שהם לא יחזירו  את הסכומים האלה, ואין סיבה בעולם שהם לא ילחמו עבור אלה שנתנו בהם אמונם ומסרו להם את כספם להשקעה, וירדפו כל טייקון או חברה אשר לא תחזיר את הכסף לחוסכים בקופות הגמל, הפנסיה, ובתיקי ההשקעות. ללא הגנה מצד בתי ההשקעות והגופים המוסדיים על כספי החוסכים, אין להם זכות קיום בעתיד והציבור עוד יעניש אותם בצורה גורפת.

  

השבוע הקרוב הינו השבוע האחרון לפני שבוע פקיעת מרץ, ומדד המעוף ינוע בטווח מסחר של 635-675. פריצת ה- 675 יכולה להביאנו ל- 700-710 , ואילו שבירת רמת ה- 635 תובילנו בקלות לרמת ה- 610. תנועת המדד תושפע רבות ממדד המחירים לפברואר שיפורסם ביום ראשון, מהקמה או אי הקמה של ממשלה, ובעיקר מהנעשה בשווקי ארה"ב. להערכתי מדד המעוף לא יפרוץ השבוע את רמת ה- 675 ולא ישבור מטה את רמת ה- 635, וישאר למעשה ברמת הפוזיציות הפתוחות שהיא איתנה ברמת ה-650 מזה שבועיים.

  

הדולר ינוע ברמות שבין 4.15-4.25 , ויתין לפריצה הבאה לעבר ה- 4.30.

  

לסיכום: שבוע מענין ואתגרי לפנינו בעולם ובישראל כאחד , אשר יראה לנו באם היה כאן ובארה"ב ראלי בשוק דובי לצורך ירידה , או שמא, וכך נקווה איתות לשיפור.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים טל: 050-5510082 

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר