מס' צפיות - 502
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית של שוק ההון
השחיקה במדדים נמשכת, וכולם מחכים לשינוי..
מאת: חזי קלפקה 07/03/09 (18:04)

סקירה שבועית 7.3.2009

 

השבוע הראשון של חודש מרץ היווה המשך ישיר לירידות שהיו בשוק ההון בתל אביב במהלך החצי השני של חודש פברואר. נראה כי השנה במקום הברכה "משנכנס אדר מרבין בשמחה" הפעילים בשוק ההון אומרים: משנכנס אדר מרבין בדאגה.

  

מדד תל אביב 25 ירד השבוע ב- 4.13 אחוז , מדד 100 ב- 4.27, התל טק ירד ב- 4.29 אחוז, הנדל"ן ב- 3.98, ואילו הבנקים מיישרים קו עם העולם ויורדים השבוע ב- 9.84 אחוז. המחזורים היו בממוצע  מיליארד שקל, וסטיות התקן נעו בין 31 ל- 35 , ולבסוף סגרו את השבוע בדאגה לתנודתיות בשבוע הבא בשיעור של 35 אחוז.

  

זה היה השבוע שבישראל התברר שאין פוליטיקאי המוכן להיות שר האוצר, תפקיד שהיה כה נחשק עד לפני זמן לא רב.זה היה השבוע בישראל שהדיבורים על הקלות מס הולכים ומתפוגגים ואפילו נשמעים קולות בדבר העלאת מיסים. השבוע התבשרנו שמספר המפוטרים הולך ועולה האבטלה חוצה את קו ה- 7 אחוז,והענף הנפגע ביותר הינו הקטר של המשק ענף ההייטק.

  

בבורסות בעולם אין חדש . הדאו המשיך לרדת ב- 6.2 אחוז (24.5 אחוז מתחילת השנה), הנאסדק ירד ב- 6.1 אחוז (18 אחוז מתחילת השנה), האס אם פי 500 ירד ב- 7 אחוז (24.3 מתחילת השנה), ואילו מדד ראסל 2000 ירד ב- 9.8 אחוז השבוע ובסיכום מתחילת השנה בשיעור של 29.7 אחוז.

 

ככלל המדדים בארה"ב חזרו לרמות של 1996-1997 , ועוד היד נטויה כך שבקצב הזה עוד נגיע  , רחמנא ליצלן, לרמות שערים של 1973, ואז מי יודע אולי גם נחזור למחיר  חבית נפט של 17 דולר ופחות שהיה באותה תקופה.

  

הפתיחה השלילית של חודש מרץ ממחישה את היות הרבעון הראשון של שנת 2009 כרבעון אדום, השם לאל את התקוות כי שנת 2009 תביא למפנה בכלכלה בכלל ובשערי המניות בכלל. הנתונים הכלכליים הרעים ממשיכים לזרום, האבטלה עולה מעל 8 אחוז ( כשם שהיה ב- 1983), והבנקים עושים תחרות מי יפשוט קודם את הרגל.

  

השבוע בארה"ב שמענו את אובמה מציע לציבור לקנות מניות לטווח בינוני וארוך כי השערים אטרקטיביים. הוא רק שכח לציין שהוא לא יפצה משקיעים שיפסידו אלא רק יעזור לבנקים, ולתעשיות הרכב. התוצאה: המדדים המשיכו בצניחה החופשית מטה מטה. השבוע היה השבוע שבו מנית סיטי בנק החלה להמכר בחנות של כל דבר בדולר, כי בעלי החנות קנו אותה בבורסה בפחות מדולר. אין דבר שממחיש יותר מכל את המשבר מאשר העובדה שאפשר בפחות מדולר להיות שותף בסיטי בנק, השאלה היא רק מי מוכן להיות שותף בבנק בימים אלה.

  

עד להיכן יירדו המדדים?

  

לדעתי יהיה עוד יותר רע לפני שיתחיל להשתפר, וזה כנראה יקרה רק בשלהי הרבעון השני או הרבעון השלישי של 2009. מדד הדאו נע בבטחה לעבר ה- 6400-6500 , הנאסדק לרמת ה- 1100-1200 , והאס אמפי 500 יגיע לרמות 550-600 .

  

כמובן שיש לזכור כי הערכת התחתית הינה קשה ובלתי מחייבת , כי הררי השקלים בישראל, והררי הדולרים והיורו בעולם נערמים בכמויות אדירות  , בריביות של אפס אחוז, ורק מחכים להזדמנות לקפוץ על עגלת הרכישה בשווקים שתביא להם ריבית גבוהה יותר. כשזה יקרה הבורסות יזנקו למעלה בצורה אנכית למדי , וכל המקדים להצטרף לחגיגה כן ייטב לו.

  

מתי להצטרף?

  

מי שחושב שעד 2011 יתקן השוק שיחל לדעתי לרכוש תעודות סל, ולא יחשוב בעוד שבוע כמה הפסדתי. הוא קנה ל- 2011 , ולכן שיתחיל לחשוב מה קרה להשקעתו באמצע 2010. מי שרוצה לקנות מניות ספציפיות לרווח מהיר שיישב בינתיים בקרנות כספיות ושקליות. שם הוא לא ירויח אבל בטוח שישמור על כספו עד שתגיע הטיסה המיוחלת לחלל שערי שוקי המניות.

  

אירופה גם היא המשיכה  להתממש השבוע.הדקס הגרמני ירד בכ- 3 אחוז, הפוטסי האנגלי ירד בכ- 8 אחוז, והצרפתים השילו כ- 6 אחוז מרמת המדד שלהם.גם באירופה חזינו השבוע בהמשך ניסיונות הנפל של הממשלות להצלת השווקים, והריבית באנגליה ירדה לחצי אחוז, ובשוק האירופי ( שעומד לפני קריסה) ירדה הריבית ל- 1.5 אחוז.

  

מה צפוי לנו השבוע?

  

בארה"ב אין נתוני מקרו השבוע, ורק מספר דורשי העבודה החדשים עלול להפתיע ביום חמישי, נקווה שהפעם הפתעה תהיה לטובה. ברנניקי ידבר ביום שלישי בפני בית הנבחרים, וכאילו שיהיה לו משהו חדש להגיד.סה"כ המצב יישאר ללא שינוי במגמה יורדת אבל אולי במתינות מה לעומת השבועות הקודמים.

  

בישראל ביום ראשון ושני נראה יציבות עם נטיה לירידות עד רמת ה- 620, אבל גם עם אפשרות לחזור לרמת ה- 650-660. נקודת ה- 630 הינה הנקודה להסתכלות השבוע. שבירתה מעלה ויש סיכוי לראות 650-660, שבירתה מטה ואזי עד סוף השבוע עוד נגרד את ה- 600, והגירוד יכול להיות משני צידי ה- 600 .

  

ביום שלישי הבורסה סגורה לכבוד פורים, ולאחר מכן ביום רביעי וחמישי, יושפע המסחר ממה שקרה בעולם ביום שני שלישי ורביעי, ואז לדעתי השוק בישראל יילך באותו הכיוון של השוק העולמי.

  

הדולר התבסס לו מעל ה- 4.2 והיעד הבא שלו הינו 4.4 , ואזי ינסה לפרוץ ל- 4.5-4.60 .

  

לסיכום: אין חדש, כולם ממתינים לשינוי כיוון, שמעריכים שיגיע מהר חזק וגבוה. בינתיים נמשכת השחיקה בשערים, וכל שנותר למשקיעים בארץ זה להתנחם באוזני המן ובחגיגות פורים, וכשם שעברנו את המן הרשע, כך נעבור גם את המשבר הכלכלי הרשע.

  

פורים שמח.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר