מס' צפיות - 1049
דירוג ממוצע -
יום האם שנהפך ליום המשפחה
כאשר המשפחה הגרעינות כמעט ואינה קיימת ורוב הנשים צמצמו את הפער מול המין הגברי אין כמעט משמעות ליום המשפחה שנחוג בעולם בצורה חגיגית ובישראל הוא "סתם יום של חול" כמאמר השיר.
מאת: רועי אורן 01/03/09 (14:20)

יום האם או בשמו החדש יום המשפחה הוא מועד המצויין ברוב מדינות העולם מחד ובישראל מאידך. בישראל הוא מצויין בל' בשבט שהוא יום פטירתה של הנרייטה סולד אשר כונתה"אם הילדים" למרות שלא היו לה ילדים משל עצמה.

 

מקורו של יום האם הוא ביוון העתיקה ונחשב כחגה של האלה ריאה שנחשבה כאם כל האלים. עם התפשטות הנצרות נחגג יום הכנסייה אשר ברבות הזמן התמזג עם יום האם.

 

בשנת 1600 נחגג יום זה בבריטניה וצויין ביום ראשון בו קבלו העבדים חופשה מיוחדת על מנת שיוכלו לציין מועד זה שהתאפיין בהכנת עוגה. בשנת 1908 צויין במדינת מערב וירג'יניה שבארה"ב יום האם על מנת להזכיר את פועלן של נשים בעיקר בתפקידן כאמהות. היוזמת הייתה אן ג'רביס פועלת ואמא בעצמה.

 

בשנת 1914 הכריז נשיא ארה"ב דאז וודרו וילסון על יום האם  כחג לאומי אשר בו ענדו ציפורן לבנה המסמלת את הטוהר וכוח הסבל של האם על דש החולצה של הנשים. אירוע זה צויין בשבוע השני של מאי. בישראל העיר הראשונה שציינה את היום הזה היא חיפה ביוזמתו של ראש העיר דאז אבא חושי שקבע את היום הזה לשבוע של חנוכה.

 

בשנות ה-80 צויין יום זה בערים נוספות בישראל ונחוג בטו'בשבט ואח"כ הוזז לל' בשבט בה הוא מצויין כיום. ברבות בשנים על מנת ליצור שיוויון בין המינים (שלא יפלה את המין הגברי) הוחלט לשנות שמו ל"יום המשפחה".

 

לדעתי יום זה הינו מיותר מאחר והוא לא באמת מחזק את הנשים שרובן הן נשות קריירה כיום) ולא מחזק את המשפחה הגרעינית אשר לצערי כיום כמעט ואינה קיימת. רוב המשפחות בישראל הן חד-הוריות אם מרצון האישה או מכפייה וכן רוב הילדים הינם "ילדי מפתח" אשר נמצאים שעות רבות בבית ללא שום פיקוח הורי.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מצטער...
עמנואל שלמון 01.03.09 (18:46)
2.
בדקתי את זה עבורך, רועי...
עמנואל שלמון 01.03.09 (18:49)