מס' צפיות - 209
דירוג ממוצע -
מה צריכה לעשות הממשלה במשבר הכלכלי
מאת: אודי פוזיס 22/02/09 (10:59)

ביום חמישי ראיתי כתבה בחדשות ערוץ 10 על סגירת מפעל גיבור סברינה בקריית שמונה ועל העברת היצור למפעל של דלתא (שקנו את גיבור סברינה) לירדן. אני מבין את השיקולים הכלכליים של נקיטת צעדים מן הסוג הזה כדי לייעל ולקצץ בהוצאות. מצד שני, הגיע הזמן שגם הממשלה שלנו (שעסוקה כרגע בדאגה לישבנים שלה), תקח אחריות ותעזור למפעלים במצוקה. כן, גם למפעלים פרטיים.

 

איך עושים את זה? פשוט מאוד, לומדים ממה שקורה במקומות אחרים בעולם, כמו ארה"ב ואנגליה למשל, גם הממשלות החליטו שהם מצילים את הכלכלה ואת התעשייה במעשים ולא רק במילים. אילו הייתה לנו ממשלה מתפקדת, מה שלא היה לנו עד עכשיו, אין לנו וכנראה לא תהיה לנו לפי מה שמסתמן, היא הייתה נרתמת לעניין ומזרימה כספים למפעלים כמו דלתא ומפעלים וחברות אחרות שנמצאות בקשיים וצריכות לפטר עובדים, ורוכשת חלק מנכסי החברות האלה.

 

כן, מה שנקרא מחזירה לעצמה אחזקות מסויימות בחברות מן הסוג הזה על מנת לאפשר להן לעבור את המשבר ולא לפטר את העובדים. כי מה קורה בסופו של דבר? הממשלה תצטרך לשלם דמי אבטלה למפוטרים, כך שכסף זה כבר יעלה לה, אבל תועלת זה לא יביא לאף אחד, להיפך. מעניין מה היה קורה אילו אחד הבנקים היה קורס, האם הממשלה לא הייתה מתערבת גם אז? ואולי זה רק עניין של זמן עד שדבר כזה יקרה ואז כולנו נראה איך הממשלה נוהגת. אני מעדיף לא לחכות, אני מעדיף שהממשלה תקח יוזמה כלכלית פעם אחת ולתמיד ותתן פתרונות יצירתיים ומועילים למצבים האלה. למה להעביר מפעל שלם לירדן או למקום אחר ולפרנס תושבים של מדינה זרה בזמן שזורקים את האנשים כאן לכלבים? למה לא לקחת את כל הכסף של דמי האבטלה שצריך לשלם לאנשים האלה ולתת למפעלים ולחברות הללו להמשיך להתקיים בכבוד? למה לא לחשוב גם על כבודם של האנשים האלה שלמרות שהם מרוויחים גרושים הם לפחות עובדים, והם רוצים לעבוד.

 

תראו את הממשל האמריקאי כמה כספים הוא מזרים לתעשיות חשובות, כמה כסף הם מזרימים לתעשיית הרכב כדי שעיר שלמה לא תמצא את עצמה מחוסרת עבודה? הרי אבטלה ומצוקה מובילים גם לפשע, האם הממשלה חשבה גם על ההיבט הזה? לצערנו ביבי הוא זה שהולך להקים כאן את הממשלה, ואם הממשלה תהיה ממשלת ימין קיצוני ללא נציגים של דוקטרינות שפויות יותר, ואם ואם הוא ימשיך להוביל תהליך של קפיטליזם טהור וכוחות שוק אנחנו נמצא את עצמנו עמוק בתוך בוץ שיהיה לנו מאוד קשה להיחלץ ממנו. אל תשכחו מי תרם למצב הזה שלנו, אותו איש שהולך להיות עכשיו ראש ממשלה. נותר רק לקוות שהוא למד משהו (אני בספק) ושלא יחליט שהוא נותן לכוחות השוק "לסדר את המצב". זאת שעת חירום, ואני מקווה שהממשלה החדשה תבין את זה ותפעל בהתאם כדי להציל את כולנו, זאת חובתה.

הכותב הוא אודי פוזיס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר