מס' צפיות - 284
דירוג ממוצע -
לאן נעלם גאידמק
מאת: אודי פוזיס 19/02/09 (12:56)

אומנם אני טוען שהזכרון של העם שלנו קצר, ואפילו קצר מאוד, אבל אני בטוח שאף אחד לא ממש שכח שהיה כאן פעם איש, שקראו לו ארקדי גאידמק שהיה במשך מספר שנים דמות מאוד דומיננטית, צבעונית ושנוייה במחלוקת במחוזותינו. הנה תזכורת קטנה:

 

האיש הופיע כמו מטאור, מה שנקרה באנגלית out of nowhere וכוכבו זרח בשמי הארץ. שליטים חששו ממנו ורדפו אותו, גבירים קנאו בו והשמיצו אותו, בורגנים הסתכלו בו בחשד ופשוטי העם סגדו לו.

 

מהי התופעה הזאת שנקראת גאידמק שכמו שהוא הופיע כך הוא גם נעלם?

 

אני אומנם לא סוציולוג ולא פסיכולוג, אני רק עובד בהיי טק, אבל לא צריך הרבה כדי להבין שמה שהעלה את גאידמק לשחקים הן אותן תכונות שהורידו אותו לתהום.

 

בשפה שיקספירית זה נקרא tragic flow, וזאת תכונה שקיימת אצל כל הגיבורים השייקספירים שבעצם הופכים להיות tragic heroes ובסוף הטרגדיה מוצאים את עצמם על רצפת הבמה. ראו מקרה המלט, אותלו, ועוד גיבורים שייקספירים שנפלו קורבן לאישיות הבעייתית שלהם.

 

כמוהם גם גאידמק לא ידע גבולות. אני לא יודע ולא מתיימר לדעת איך הוא השיג את הונו, וזה גם לא כל כך רלבנטי לנקודה כאן, מה שרלבנטי זה למה ההון הזה הפך אותו, מה הוא עשה איתו ומה הביא אותו בסופו של דבר גם לאבד אותו (והיה הרבה הון) וגם לאבד את הקסם שהוא הילך על הציבור. אז ניתן לאמר שבעל המאה הוא בעל הדעה וכל עוד היה לו כסף היה לו גם קסם, אבל אני חושב שזה יותר מזה.

 

אין ספק שהעובדה שהוא הצליח להיות בעל ממון תרמה לאישיות המגאלומנית שלו. הוא חשב שבכסף הוא יקנה הכל, מעמד, כבוד, עוד רכוש, ואפילו שלטון. לצורך רכישת כל אלה פיזר את כספו לכל עבר כמו איזה גביר בעיירה כשהוסאלים נשפכים לרגליו. תחושת המגאלומניה שלו הביאה אותו לזלזל כמעט בכל אדם אחר עלי אדמות, גם קרובים וגם רחוקים, מה שיצר אנטגוניזם. גם מי שהעריץ אותו בגלל שהצליח, כשהצליח, פיתח כנראה שנאה קטנה כלפיו ועכשיו כשהוא איבד את הכל כמעט אין אדם שלא שמח לאידו.

 

אילו השכיל אדון גאידמק להשתמש בכסף שלו בתבונה ולהתנהג לקרובים ולרחוקים בכבוד הראוי לבני אדם, אני בטוח קודם כל שלא היה מאבד את כספו (כי לא היה מפזר אותו בצורה כזאת), וגם אם היה מאבד חלק מכספו היה זוכה לפחות באהדה. הנסיון השקוף שלו לקנות שלטון בכסף (לא שאי אפשר כאן), הוא בבחינת חטא על פשע.

 

יש הרבה אנשים עשירים במדינה שתורמים לצדקה ותורמים למדינה, אבל אף אחד מהם אינו מתנהג כפי שגאידמק התנהג ולכן הם חיים כאן בשלום ובבטחה ואם חלילה יקלעו לקשיים כלכליים אף אחד לא יחמיר איתם מבחינת היחס כפי שמחמירים עם גאידמק.

 

ועל זה נאמר, tragic hero שנפל מגדולתו בגלל תכונות האופי שלו ובגללן בלבד....

הכותב הוא אודי פוזיס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
ראה גם סיבות אחרות להיעלמותו
zvidoc 20.02.09 (09:58)