מס' צפיות - 289
דירוג ממוצע -
בנק ישראל: מחפש תעסוקה
בנק ישראל הוריד את הריבית המוניטארית לשפל ואולם, הריבית הזולה לא חלחלה לציבור - הנהנים העיקריים מכך הם הבנקים שהגדילו את מרווח הרווח שלהם.
מאת: רביב מיכאל 19/02/09 (02:24)

בנק ישראל הצהיר על תוכנית פעולה בה יבצע רכישות של אג"ח ממשלתיות. רכישת האג"ח על ידי הבנק תביא לגידול בכמות הכסף שאותה יצטרך הבנק לספוג באמצעות הנפקת מק"מ. כלומר: בנק ישראל הולך להחליף למוסדיים את איגרות החוב הממשלתיות במק"מ. עסקת החלף שאותה ביצע הבנק גם בשנים עברו כשמצבו של שוק ההון היה טוב בהרבה מהיום - למעשה ידיו של בנק ישראל כבולות  ואין לו כלים אחרים נוספים להשתמש בהם כדי לסייע לשוק ההון.

 

בנק ישראל הוריד את הריבית המוניטארית לשפל ואולם, הריבית הזולה לא חלחלה לציבור - הנהנים העיקריים מכך הם הבנקים שהגדילו את מרווח הרווח שלהם.  בנק ישראל יודע שבקרוב מאוד תתחיל הממשלה במסע גיוסים עמוק שיביא לגידול ניכר בגירעון הממשלתי - גם לכך לא יהיו לו פתרונות קסם.

 

הורדת הריבית החדה, הגידול בכמות הכסף במשק והצורך בספיגה חוזרת של כמות הכסף תייצר לבנק ישראל בעיות חדשות-ישנות בחזית האינפלציה. עד כה גורמי האינפלציה באו מעלייה במחירי תשומות הייצור , פעולות בנק ישראל יעוררו גורמי אינפלציה אחרים שמקורם בגידול בכמות הכסף - אינפלציה של ביקושים.

 

מהלך הרכישה של אג"ח ממשלתי יתברר כמהלך שלא יביא מזור לשוק  ההון בטווח הארוך.

 

לבלוג של רביב מיכאל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר