מס' צפיות - 279
דירוג ממוצע -
ניתוח טכני של התנהלות השוק מאז השפל האחרון (592)
מאת: בולס שיקמים 08/02/09 (14:19)

מאז שנקבע השפל האחרון במעו"ף אנו עדים להתאוששות מרשימה ולעליות שערים נאות. אבל ניתוח של גרף המעו"ף מאז אותו שפל מעלה כמה שאלות שמן הראוי להתייחס אליהן:

 

על פניו התנהלות הגרף עד עתה מעידה כי יתכן ומה שאנו רואים כרגע הוא גל עולה המבשר את היפוך המגמה שאנו מייחלים לו שכן  כל נקודת שפל על הגרף גבוהה מנקודת השפל שקדמה לה וזהו אחד מן המאפיינים של גל עולה.

 

גם הגידול במחזורים מחזק את הדבר הזה אבל ביחד עם זאת יש נקודה אחת שחייבים להתייחס אליה:

 

עדיין, למרות העליות הנאות, השיא הקודם שנקבע (711) עדיין לא נפרץ, וכל עוד זה לא קורה מגמת העלייה עדיין אינה ודאית. במילים אחרות: רק פריצת של רמת השיא הקודמת תהווה אישור לכך שאכן זהו גל עולה (שמשמעותו היפוך מגמה).

יש מאפיין טכני נוסף שצריך לעקוב אחריו כל העת וזהו הדגם שיצר גרף המעו"ף לאחר השפל האחרון.

 

הניתוח הטכני הקלאסי מגדיר את הדגם הזה כיתד, או משולש, שבתוכו תחום הגרף, וכל עוד הגרף אינו פורץ את צלעות המשולש המגמה מוגדרת כדישדוש או נייטרלית. פריצה של הצלע העליונה תעיד על המשך מגמת העליות, אבל שבירה של הצלע התחתונה תעיד כי מגמת ירידות לפנינו מגמה שעלולה להביא את המעו"ף לשפל נמוך יותר מן השפל הנוכחי.

 

נכון לעת הזו הצלע העליונה תוחמת את טווח המחירים שבין 685 ל690, ועל כן הגרף מלחך אותה מלמטה ועל פניו נראה כי הפריצה היא אך עניין של זמן, אבל חייבים גם לזכור כי יתכן גם תרחיש שונה שבו המעו"ף יכשל בנסיון הפריצה שלו.

צלע המשולש התחתון תוחמת את טווח המחירים שבין 665-675 ושבירתה של הרמה הזו כלפי מטה  תעיד כי המעו"ף  עדיין לא סיים את מהלך הירידות ארוך הטווח שהחל באוקטובר 2007 וכי רמת השפל האחרונה עדיין אינה סוף פסוק.

 

כפי שעולה מן הדברים המעו"ף נע עכשיו בתחום צר מאד: המרווח בין התחום העליון לתחום התחתון מגיע ל 20 נקודות בלבד ועל כן רגע ההכרעה הוא עניין של ימים ספורים - על המעו"ף "להחליט" בימים הקרובים לאן מועדות פניו: להמשך העליות או לקביעת שפל חדש, נמוך מן הקודם.

 

האפשרות של המשך העליות אינה מחייבת התייחסות מיוחדת משום שהנחת העבודה שלי לפחות גורסת שאם אכן יפרץ השיא הקודם (711) הדבר יהווה הוכחה חותכת לכך שהיפוך המגמה בשוק הוא עניין ודאי ואנו צפויים למספר שנים של שוק שורי ובשוק שורי "כל מספר זוכה". האפשרות של המשך הירידות מאתגרת יותר משום שבמקרה הזה יש לנסות ולהבין היכן תיעצר מגמת הירידות ומה יהיה אופייה.

 

רשמתי בפוסטים קודמים שנסיון העבר מלמד שהשלב הסופי של מפולת מאופיין בהתנהלות מתונה יחסית לשלבים שקדמו לשלב הסופי: אם עד לשלב הזה ההתנהלות הזכירה "רכבת הרים" הרי מן הנקודה בה הסתיים מה שאני מכנה בשם "הגל המרסק" (זה שהביא את המעו"ף לשפל האחרון) השוק מתנהל על מי מנוחות: התנודתיות מתמתנת ועימה סטיית התקן, והשוק גולש באיטיות לעבר השפל הסופי המסיים את המפולת. כך אני מאמין יקרה גם הפעם אם אכן יתממש תסריט המשך הירידות.

 

קרוב לודאי שהמעו"ף יגלוש לאיטו לעבר שפל חדש אבל השפל הזה לא יהיה נמוך בשיעור ניכר מן השפל האחרון ועל פי נסיון העבר עד שמושג השפל הזה עובר זמן רב יחסית. במפולת של שנות התשעים של המאה הקודמת עברו חמישה חודשים בין השפל האחרון שסיים את המפולת ההיא (145) לבין השפל שקדם לו(153).

 

גם במפולת שנות האלפיים הפרידו כמה חודשים בין השפל האחרון(294) לבין השפל שקדם לו.

 

257................145............580............294....................1234......................?

 

לבלוג של בולס שיקמים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר