מס' צפיות - 408
דירוג ממוצע -
סקירת שוק ההון
סקירת שוק ההון השבועית (7.2.2009) של חזי קלפקה.
מאת: חזי קלפקה 07/02/09 (18:42)

השבוע הראשון של חודש פברואר הטיב עם בורסות העולם בכלל, ועם הבורסה בתל אביב גם כן.נראה אולי כי טו בשבט החל ביום שני הופך להיות ראש השנה של שנת העליות בבורסות העולם.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 3.3 אחוזים לרמה של 682.46, מדד 100 עלה ב- 3.9 אחוז, מדד הבנקים עלה ב- 4.79 אחוז אל אף אזהרת הרווח של פועלים, מדד הנדל"ן המשיך לדלג מעלה ב- 5.68 אחוז, ואילו רק מדד התל טק קילקל מעט את החגיגה כשירד ב- 1.6 אחוז. גם מחזורי המסחר התרחבו מעט, וראינו ממוצע מעל 1.1 מיליארד שקל, כאשר פעמיים היו מחזורי המסחר היומיים מעל 1.5 מיליארד. גם רמת הפחד ירדה מרמה של 35 אחוז לרמה של 29 אחוז , עובדה המבטאת התמתנות התנודתיות בשוק, הרגשת משקיעים כי השוק מתיישר ואולי מתחיל לעלות, וחשיבה מחודשת האם כבר ראינו את התחתית , והאם הגיע הזמן לחזור לאט לאט אבל בבטחה לשוק עם הררי השקלים שממתינים בקרנות הכספיות, או על הגדר בתפס או פרי יומי.

  

הגורמים המחזקים את ההרגשה המתוארת לעיל הינם בראש ובראשונה הדעה כי הנגיד יוריד שוב את הריבית ברבע או חצי אחוז, ואזי בוודאות מושלמת לא יהיה איפוא לחפש רווח על השקעות אלא רק בבורסה, כי בפקדונות בבנקים (בריבית מובטחת), העמלות ודמי השמירה עלולים להיות גבוהים מהריבית האפסית שתשולם. כמו כן האוצר מוציא לפועל את תוכניות הסיוע שלו: קרנות מנוף לאג"ח, הגדלת סכומים למדען הראשי, ובנק ישראל גם מאותת על רצונו לרכוש אגחים בשוק. גם הבחירות האמורות להתקיים ביום שלישי הקרוב, ובלא להכנס לפוליטיקה ברור שלביבי נתניהו יהיה תפקיד רב משקל בממשלה הבאה, (בשונה מהממשלה הנוכחית) , והבורסה אוהבת את ביבי לא מעט על סמך ניסיון העבר שלה איתו.

  

גורמים אלה מגבירים את הערכת המשקיעים כי ההתאוששות בשוק הישראלי בכלל ובבורסה בפרט נראה קרובה מתמיד, ואין עלינו להתרגש מהמיתון, ירידה ביצוא, ירידה עתידית בגבית מיסים, גרעון תקציבי, ובעיות בטחון. האם הרגשה זו נכונה ומוצדקת?

  

ובכן נראה לי כי כל ראשי וקברניטי המשק , גם אלה שרוצים להיות כאלה לאחר הבחירות, אומרים למעשה לציבור הישראלי  " תקוו לטוב, אבל תצפו לגרוע ביותר".מה הכוונה? יהיה טוב בסוף , אבל דעו לכם כי עוד יהיה רע. כמה רע , מתי יהיה טוב, כמה זמן יימשך הרע, מתי יתחיל הטוב האמיתי ללא רע, כל זאת רבותי המשקיעים תחליטו בעצמכם, כי הרי אתם חכמים, יודעים את תורת ההשקעות, ורובכם גם אנליסטים מן המשובחים שבמשובחים.

  

זה נשמע אולי קצת ציני , אבל  לדעתי זוהי תמונה רצינית ונכונה, כאשר בינתיים ציבור המשקיעים , ואלה שמנסים להתוות התנהגות למשקיעים, מקווים לטוב וחושבים כי הרע שעוד יהיה , יהיה במינון נמוך ולמעשה זניח לעומת הטוב שיגיע בכמות גדולה. במילים אחרות רוח המשקיעים כיום אל אף החששות הינה " הטוב יגיע בדליים, והרע יגיע בכפית".והכוונה הינה כמובן לתחולה הכמותית של הדלי לעומת הכפית.למשפט זה יתייחס כל משקיע ומשקיע לפי הבנתו, ויחשוב מה הוא צופה, כי הערכתו שווה בדיוק לזו של בכיר האנליסטים והמנתחים, כי בכללי מצב השוק נזיל, ורב הנסתר על הנגלה, או רב הבלתי ידוע על הידוע.

  

לכן ביומיים הקרובים אני צופה שמדד המעוף יעלה ( גם נוכח הסיום החיובי בסוף השבוע בארה"ב) ויבחן את רמות ה- 690 -700 ואולי אף יספיק להגיע לבין 700 ל- 710 לפני הבחירות. ביום שלישי , אין מסחר, וביום רביעי לדעתי תוצאות המסחר יושפעו ואולי אפילו יקבעו , לא רק על ידי מה שקורה בארה"ב, אלא גם על פי תוצאות הבחירות. בכללי השוק נמצא בהערכה כי יהיה יותר טוב מאשר רע, ולכן שוב נזכיר שרמת ה- 716-720 , באם תפרץ במסחר יומי של מעל 1.5 מיליארד שקל תאותת על פריצה קדימה ל- 760, ואילו נסיגה חזרה מרמת 700-710 תובילנו שוב לדשדוש כלומר: ירידה אפשרית עד 650. בכל מקרה בשבוע הקרוב הסיכוי שנמצא בסוף השבוע ב- 700 ומעלה גבוה בהרבה מהסיכוי שנמצא ב- 660-650 .

  

בארה"ב , כמו בארה"ב, הכל תלוי בתפקוד ובהצלחת פעולותיו של אובמה, אשר נמצא עדיין בירח הדבש שלו עם הציבור האמריקאי בכלל ועם המשקיעים בוול סטריט בפרט. הנתונים הרעים בתחום האבטלה ממשיכים לזרום, אבל הבורסה מתקנת בשבוע הראשון של פברואר בתיקון נאה, ואולי מפצה קצת על חודש ינואר הגרוע ביותר שעבר על האמריקאיים בבורסה מזה 37 שנה.שיעור האבטלה עלה בארה"ב ל- 7.6 אחוז, כאשר לפני שנה בדיוק היה רק 4.9 אחוז. אז וודאי זה הכל בגלל ממשל בוש, אבל מה יקרה באם עוד חצי שנה שיעור האבטלה יהיה 8.7 אחוז? יותר טוב שלא נחשוב על כך. בכל מקרה בואו נסתכל על הטוב שקרה השבוע בוול סטריט. הנאסדק עלה בסיכום שבועי ב- 7.8 אחוז, מחק את כל השלילי של ינואר והביאנו לעליה של 0.9 אחוז במדד זה מתחילת השנה. הדאו עלה השבוע ב- 3.5 אחוז, ועדיין בפיגור מתחילת השנה של 5.6 אחוז. האס אמ פי 500 עלה השבוע ב- 5.2 אחוז ( עדיין שלילי ב- 3.8 אחוז) ומדד ראסל 2000 עלה השבוע ב- 6.1 אחוז ( עדיין שלילי ב- 2009 ב- 5.8 אחוזים).מדד הויקס הינו ברמה של 43 אחוז, ומראה על התמתנות מה של התנודתיות בשוק האמריקאי.

  

השבוע אין הרבה נתוני מקרו . ביום שלישי נתון המלאים הסיטונאיים, ברנניקי מדבר בקונגרס, והמדד המשולב. ביום רביעי נתוני המאזן המסחרי של ארה"ב, ביום חמישי דורשי האבטלה ( המספר המפחיד השבועי),מדד המכירות הקמונעאיות לדצמבר, ורמת המלאים העסקיים. וביום שישי מדד אמון הצרכנים.

  

גם השבוע ימשך תהליך פרסום הדוחות כאשר על הפרק השבוע בין השאר הדוחות של: ניסן, ווילרפול, קוקה קולה,אפלייד מטריאלס,פפסי, ווישי,יו ביב אס, דו פונט, ריו טינטו, וויאקום.

  

סך הכל גם בארה"ב , באם לא תהיינה הפתעות הצפי הינו לשבוע חיובי, כי אושרה התוכנית של אובמה ועל הרקע שהמשקיעים מעריכים שיהיו יותר דליים של טוב מאשר כפיות של רע בעתיד הקרוב.מדד הדאו ינסה לחצות את רמת ה- 8400 נקודות, הנאסדק את רמת ה- 1640, והאס אם פי את רמת ה- 900 נקודות.

  

הדולר ימשיך להסחר בין 3.95 כתחתית ל- 4.1 כגג , כאשר עם התקרבות לפרסום מדד ינואר, והחשיבה שהריבית תרד הרי שהוא יעלה ועשוי גם לפרוץ את רמת ה- 4.1 שקלים.

  

שבוע טוב, ולא לשכוח להצביע ביום שלישי, כל אחד על פי צו מצפונו.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר