מס' צפיות - 395
דירוג ממוצע -
עם ישראל בדרך ל"הר השקלים"
מאת: רביב מיכאל 05/02/09 (08:49)

בנק ישראל הכריז על התערבות בשוק האג"ח הממשלתי : הבנק יציע למוסדיים להחליף אג"ח ממשלתי במק"מ. על רקע הציפייה להאטה בפעילות הכלכלית ולצורכי גיוס גבוהים של הממשלה - המוסדיים צריכים להזדרז ולהחליף את איגרות החוב הממשלתיות במק"מ של בנק ישראל.

 

אין ספק שהמממשלה תסיים את שנת 2009 בגירעון גדול בתקציבה השאלה היא רק מה גודלו של הגירעון ביחס לתוצר. בהתחשב בכך שהתוצר מתכווץ וההוצאה הממשלתית גדלה - שיעור הגירעון יהיה הרבה מעבר ל- 5% המיוחלים.

 

מצד ההכנסת ההאטה בפעילות הכלכלית מעבירה את החברות ואת הבנקים להפסדים ותשלומי המיסים לממשלה ייפחתו באופן ניכר. מנגד הממשלה מנדבת כספים לתוכניות חילוץ לשוק ההון מבלי שיהיו בידיה המקורות התקציביים לכך.

 

מייד לאחר הבחירות, תגלה הממשלה החדשה ש"הקופה ריקה" והשמיכה קצרה וצריך לבצע התאמה מהירה של ההוצאות להכנסות. הדרך הכואבת תהיה באמצעות קיצוצים נרחביים אחרת תצטרך הממשלה להציף את השוק באג"ח ממשלתי שיישלם ריבית גבוהה.

 

אם בנק ישראל מציע לכם למכור לו אג"ח ממשלתי עשו זאת עכשיו, מהר ובחפץ לב. אמנם, הקופון על המק"מ הוא אפסי, אבל הוא מבטיח לפחות את הקרן. החזקה במק"מ כיום דומה לביצוע "שורט" על האג"ח הממשלתי.

 

בנק ישראל הולך להחזיר את המשק לשנות ה - 90 שבהם הציבור הרחב החנה את הכסף הגדול בהשקעות שקליות לטווחים קצרים - "הר השקלים" וזה הולך להיבנות מחדש.

 

לבלוג של רביב מיכאל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר