מס' צפיות - 1035
דירוג ממוצע -
סקירת שוק ההון של חזי קלפקה
מאת: חזי קלפקה 31/01/09 (15:50)

סקירה שבועית 31.1.2009 -סיכום ינואר ותחזית לפברואר.

 

הסתיים עוד שבוע מסחר בתל אביב, אשר חתם את חודש המסחר הראשון של שנת 2009.בשונה מהעולם (ארה"ב ואירופה) היה חודש ינואר בישראל, חודש חיובי, כאשר לאחר שש פקיעות שליליות פקעו אופציות המעוף בפקיעה חיובית של 5.57 אחוז, לעומת פקיעת דצמבר ברמה של 674.26 .

  

מדד המעוף עלה השבוע ב- 3.67 אחוז, ובסך הכל בחודש ינואר ב- 0.88 אחוז. מדד 100 עלה השבוע ב- 4.74 אחוז, ובכל חודש ינואר ב- 6.36 אחוז. מדד הנדל"ן עלה השבוע ב- 8.6 אחוז, ובסך הכל בחודש ינואר ב- 23.05 אחוז. מדד הבנקים עלה השבוע ב- 2.02 אחוז, אולם בסיכום חודשי ירד ב- 4.36 אחוז. מדד התל טק עלה השבוע ב- 6.1 אחוז, ובסיכום חודשי רשם עליה של 17.88 אחוז.

  

בעולם חודש ינואר לא היה חיובי כלל וכלל כאשר מדד הדקס ירד בקרוב ל- 10 אחוז, מדד הפוטסי בכ- 4 אחוז, ומדד הקאק הצרפתי בכ- 7.5 אחוז.בארה"ב לא היה גם השנה אפקט ינואר כאשר מדד הדאו השיל 8.8 אחוז מערכו במשך החודש, הנאסדק ירד ב6.4 אחוז, ואילו האס אם פי 500 ירד ב- 8.6 אחוז.

  

מה שמדאיג משקיעים רבים הינה העובדה ההסטורית כי בכ- 75 אחוז מהמקרים בשלושים השנים האחרונות מדד הדאו גונס ומדד האס אמ פי 500 , סיימו באותו כיוון של חודש ינואר ( במקרה הזה שלילי) את  תוצאות השנה כולה. מסקנה מכך שמדדי המניות בארה"ב צריכים להתנהג בצורה חריגה ב- 2009 בכדי באמת להראות בסוף השנה תוצאה חיובית. האם זה אפשרי? התשובה היא כן, כי כשם ששנת 2008 היתה חריגה , ושברה הרבה  " תוצאות היסטוריות" גם 2009 יכולה להיות כמוה , אבל בכיוון החיובי.

  

אין סיבה מיוחדת מדוע בישראל היה חודש טוב לעומת העולם כולו. המשבר  בישראל לפי דעתם של כל קובעי המדיניות הינו בתחילתו, הצמיחה תרד , האבטלה תעלה, ובכלל אם העולם ימשיך לדשדש בכיוון מטה, מי אנחנו כי נעלה?עובדה זו צריכה מאוד להדאיגנו , כי לדעתי מבלי שיבוא שיפור במדדי השווקים בעולם בפברואר אנו עלולים למצוא את עצמנו בגל של ירידות שערים.

  

בינתיים לא בארץ ולא בארה"ב, אין כל חדש כלכלי שיכול לעודד את המשקיעים. המצב ממשיך להיות רע, בארה"ב האבטלה עולה, הצמיחה יורדת בשיעור שלא היה כמותו מאז 1982, ופרט לממשל החדש של אובמה אין שום דבר חיובי. גם בישראל אין כל דבר חיובי , ועונת פרסום הדוחות שמתחילה בשבוע הקרוב ותמשך עד סוף מרץ לא מבטיחה טובות.כולם כנראה מחכים גם בישראל לראות מהן תוצאות הבחירות, ואיזו ממשלה צפויה לנו, בכדי להעריך את ההשפעה הכלכלית של קובעי המדיניות החדשים. לא נראה לי שמה שהיה בתחום הכלכלי זה מה שיהיה, והרבה תלוי בתוצאות הבחירות ובהרכבת הקואליציה, אבל על זאת ארחיב בעוד שבועיים , לאחר הבחירות, כי אינני פוליטיקאי, ואותי מענין רק הפן הכלכלי.

  

שני דברים חיוביים היו השבוע בשוק ההון הישראלי. הראשון הורדת הריבית לרמה של 1 אחוז, כאשר אפס אחוז זה כבר לא מספר סתמי, והודעה ברורה ומובהקת של בנק ישראל כי עוד ידו נטויה להתערב במשבר  בכדי לסייע לכלכלה בישראל, שלא לשקוע במיתון עמוק.

  

הדבר השני הינו הצעות רכש של מספר חברות בבורסה אשר מעונינות לקנות חזרה את כל מניותיהן מהציבור שמחזיק בהן.תופעה זו יכולה להיות הסנונית הראשונה שאולי מבשרת על התקרבות האביב, כי רוב החברות שאוספות חזרה את מניותיהן במחיר מציאה, מעונינות כנראה, ומאמינות שיצליחו להנפיקן חזרה במחירים גבוהים יותר. בין החברות הללו מצאנו השבוע את גבור ספורט , אידיבי ,אופטימה וריטליקס.

  

לסיכום: חודש ינואר היה בארץ תנודתי מאוד בדומה לעולם, אבל בשונה מהעולם בישראל חווינו אפקט ינואר נאה למדי, לאחר שישה חודשים רצופים של נסיגה במדדים המובילים.המסחר בבורסה שהחל מ 1.1 מסתיים בארבע ושלושים, היה די נמוך והסתכם במחזור יומי ממוצע של מיליארד שקל.

  

הדולר עלה בחודש ינואר ב- 7.45 אחוז, חצה את רף ה- 4 שקלים, ומצוי כעת ברמת המתנה של 4.05 שקלים לדולר.

  

המסחר בחודש פברואר עומד להמשך במגמה של תנודתיות גבוהה, כשם שקורה בעולם (ובעיקר בארה"ב).מדד הויקס מצוי ברמה של 45 אחוז, שפירושו תנודה יומית ממוצעת של 2.8 אחוז. בישראל סטיות התקן באופציות המעוף הינן ברמה של כ- 30 אחוז שפירושן תנודה יומית ממוצעת אפשרית של 1.8 אחוז ליום.פירוש הדבר שכל עליה או ירידה של 1.8 אחוז ביום אינה מהווה שינוי דרמטי או שינוי מגמה.

  

הדשדוש במדד המעוף יימשך גם בפברואר כאשר טווח הדשדוש נשאר 610-616 בתחום התחתון ו- 705-710 בטווח העליון. רק פריצה של אחד מתחומים אלה תבטא בחירת כיוון כלשהוא. הכיוון ייבחר בהתאם לכיוון שיקבע בשווקי העולם, כאשר המובילה הינה ארה"ב,ובאם אנו מדברים על פריצה למעלה, הרי רק פריצת רמת ה- 715-720 במחזור ממוצע יומי של 1.5 מיליארד שקל, יכולה להתפרש כמגמה עולה לטווח הקצר , אשר כיוונה הינו 800 .

  

ההערכתי שבארבעת השבועות הקרובים של פברואר , ישאר מדד המעוף בתחום הדשדוש המתואר לעיל ורק התפתחות דרמטית בממדי ארה"ב, או התפתחות פוליטית יוצאת דופן באיזורנו תביא לפריצה של הגבול התחתון ( שאם ייפרץ 560 הינה הרמה הבאה)או של הגבול העליון מעל 720.

  

לגבי הדולר הרי שגם הוא ימשיך במסעו לכיוון ה- 4.4 בתנודתיות גבוהה. שער הדולר יושפע ממצב הדולר בעולם ( שעשוי להתחזק), מירידת היצוא  הישראלי, ומהירידה בעודף שבחשבון השוטף של ישראל.

  

מה שברור שהשוק הישראלי , או שהראה בינואר את כיוון העליה לעולם כולו , או שמא אסף אויר בעליה בינואר, בכדי להצטרף לירידות העולמיות בתנאים מועדפים.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים, ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
סקירת שוק
עמית 02.09.09 (15:06)