מס' צפיות - 543
דירוג ממוצע -
נומרולוגיה בפרשה: (פרשת "שמות")
מאת: דוד דרומר 21/01/09 (21:34)

 נומרולוגיה בפרשה: (פרשת "שמות")

 

התורה מדגישה כי בני ישראל ירדו מצרימה ב - 70 נפש, הן בפרשת "ויגש", והן בפתיחת ספר שמות. מדוע חשוב כל כך להדגיש זאת? האם מדובר במִסְפָּר מקרי, או במִסְפָּר בעל משמעות, ואם כך הדבר, מה משמעותו של מִסְפָּר זה?

עיון בתנ"ך יגלה כי למִסְפָּר 70 יש משמעות מֶטָא-טקסטואלית (משמעות שמעֵבר לטקסט), וזאת בשל הריבוי היחסי של השימוש במספר 7 וכפולותיו: 70, 700, 7000, ו- 70,000. ברור, אם כן, כי יש לפרש את המספר 70 ככפולה של 7 ב-10, כלומר ככפולת המשמעות של שני מספרים אלו.

 

המִסְפָּר 10 הוא ביטוי מובהק של גוף האדם, וזאת בשל העובדה שיש לכל אדם 10 אצבעות, שכתוצאה מכך הפך ה- 10 לבסיס לחישובים. 10, אם כך, הוא ביטוי גופני, ובשל כך, כנראה, היה צורך ב- 10 צדיקים כדי להציל את סדום, או ב- 10 מכות על מצרים, כדי להביא את הענישה הגופנית עד תומה. 8, למשל (צדיקים או מכות), לא יספיקו, כשם ש-8 אצבעות אינן מהוות שלמות אנושית.

 

7 מופיע בראשית התורה כמִסְפָּר הכרוך בברכה, בקדושה ובאלה-ם, ובפרשת נֹח כרוך ה-7 עם רעיון הטהרה. ברור, אפוא, ש-7 הוא מִסְפָּר אלוהי, ואין זה מקרה שהמִסְפָּר 7 מופיע רבות בענייני קדושה וטהרה, במשכן, בהזייה, ועוד ועוד. ל-7 יש משמעות מרבית, או: מיטבית), כפי שניכר הדבר בעובדה שלאחר ה-7 לא מוזכר המס' 8 כלל. אין זה מקרה שבפרשת הבריאה לא מופיע 8, מִסְפָּר נדיר ביותר.

 

70, אם כך, בא להורות על מִסְפָּר המבטא קדושה ושלמות גופנית גם יחד. כביכול, כאשר בני ישראל יוצאים לגלות, ובמיוחד כדי לשרוד בה, הם חייבים להיות מחוזקים מבחינה גופנית, ומבחינה אלוהית גם יחד. מספרם של זקני ישראל "...ושבעים מזקני ישראל..." (שמות כ"ד/א'), הוא כמספרם של יורדי מצרים, וברור שמדובר במִסְפָּר סמלי, 70 זקנים המייצגים את כל הקהל. ברור עתה שבמִסְפָּר 70 הבאים מצרימה אין לראות מִסְפָּר אקראי (כמו 69 או 71), כי אם מִסְפָּר שנועד להביע רעיון. ספר בראשית נפתח ב-7 וספר שמות נפתח ב-70, כעין העצמה גופנית לקדושה האלוהית החופפת על ישראל.

 

פרופ' מאיר בר-אילן

                     

 www.torah.in/he

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר