מס' צפיות - 375
דירוג ממוצע -
מסרים לפרשת שמות
מאת: רפי זברגר 12/01/09 (22:53)

פרשת שמות

"שקילת" התשובה

 

ספר שמות אותו אנו פותחים בשבת הקרובה, מספר את סיפור התהוותו של עם ישראל בגלות מצרים.  כיצד מ"שבט"  יעקב שירד מצרימה, המונה 70 נפש, הפך תוך מספר דורות לעם ישראל המונה מאות אלפי איש, עד כדי שפרעה ואנשיו פחדו מ"הפיכה" פנימית של המיעוט היהודי.   כדי למנוע זאת העסיקו את בני ישראל בעבודות פרך, שלא השאירו "זמן חופשי" למחשבות מיותרות !

 

לאחר שפרעה , מלך מצרים , שומע מאצטגנינים (חוזים בכוכבים) שעתיד לקום לעם ישראל בן שיושיע אותם, ציוה על שתי המיילדות העבריות , שפרה ופועה (יוכבד ומרים)  להרוג כל בן יהודי מייד לכשייולד.

 

תשובת המיילדות מבוטאת בפסוק הבא :

וַתִּירֶאן  הַמְיַלְּדֹת אֶת הָאֱלֹהִים וְלֹא עָשׂוּ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם וַתְּחַיֶּין אֶת הַיְלָדִים: (א,י"ז)

 

ומסביר רש"י על סוף הפסוק:

מספקות להם מים ומזון

כלומר, המיילדות , לא רק שלא קיימו את מצוות המלך אלא המשיכו במלאכתן, ואף חיזקו אותו בתוספת מים ומזון לילדים, שזה עתה נולדו בעזרתן. 

 

פרעה  כנראה שומע שהמיילדות לא נענו לדרישתו, ומיד מצווה לקרוא להן ושואלן :

 

מַדּוּעַ עֲשִׂיתֶן הַדָּבָר הַזֶּה וַתְּחַיֶּין אֶת הַיְלָדִים: (שם , י"ח)

 

הן עונות לפרעה תשובה מעניינת מאוד:

 

כִּי לֹא כַנָּשִׁים הַמִּצְרִיֹּת - הָעִבְרִיֹּת ,כִּי חָיוֹת הֵנָּה,בְּטֶרֶם תָּבוֹא אֲלֵהֶן הַמְיַלֶּדֶת, וְיָלָדוּ: (שם , י"ט)

 

תשובת המיילדות לפרעה בתרגום חופשי :  בנות ישראל, בניגוד לבנות מצרים, בעת לידת ילדיהם,  לא מחכות שתבואנה המיילדת,  אלא  יולדות בעצמן (חיה , מלשון מיילדת). תשובה זו בעצם אומרת לפרעה: אנו אולי רוצות לקיים את מצוותך, אך כלל וכלל לא מסוגלות.  הנשים העבריות היולדות,  מקדימות אותנו, ולכן אין לנו אפשרות טכנית לבצע את המוטל עלינו.

 

היינו מצפים שהן אולי יתנצלו, יבקשו סליחה על שאינן מקיימות מצות המלך, אך לא - הן מוצאות תירוץ צדדי, רק כדי להתחמק מכוחו של השליט.

 

מהו המסר ?

 

כידוע, אנו מצווים לא לשקר ולהשתדל לומר את האמת.   אך פעמים, במיוחד במצבים של פקוח נפש, יש לשקול את מילותינו, לחשוב פעמיים האם נחוץ והכרחי לומר את כל האמת.  

בהחלט יש מקרים, שאם נאמר בהם את כל האמת, אנו עלולים להיפגע נפשית או פיזית.   לכן, יש ללכת בחוכמה, לברור את המילים, לומר רק את ההכרחי, להיות יצירתיים, ולחפש "מוצא חכם" מן הסבך אליו נקלענו.

 

שבת שלום

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר