מס' צפיות - 673
דירוג ממוצע -
נומרולוגיה פרשת ויגש
הקשר בין המִספרים לתורה אינו חדש, וכיום יש לנו שלוש שיטות העוסקות בקשר זה, ולהלן סיכום קצר שלהן.
מאת: דוד דרומר 30/12/08 (11:43)

נומרולוגיה פרשת ויגש

 

נכתב על ידי: מאיר בר-אילן

 

 

הקשר בין המִסְפָּרִים לתורה אינו חדש, וכיום יש לנו שלוש שיטות העוסקות בקשר זה, ולהלן סיכום קצר שלהן.

 

גימטריה - זו השיטה הישנה המוכרת כבר בחז"ל. מקור המלה ביוונית: מדידת שטח, ובהשאלה: חשבון. ליוונים, כמו גם ליהודים, לא היו סימני-מִסְפָּר, והמִסְפָּרִים בוטאו באותיות, כידוע לכל. חז"ל הכירו גימטריה, אך זו כמעט ולא חדרה לעולמם הפרשני. בפירושי חז"ל למקרא המצויים בתלמוד הבבלי, כמו גם בביאורו של רש"י מובאים כמה עשרות פירושים המבוססים על גימטריה. לדוגמה: 318 = אליעזר, ומכאן שכאשר אברהם שלח 318 חניכיו, הוא שלח, למעשה, את אליעזר (בראשית יד,יד). חסידי אשכנז, ואחר כך האר"י והחסידות עשו שימוש מרובה בגימטריאות כפירוש לתורה.

 

צפנים - הראשון, ככל הידוע, שהלך בדרך פרשנית זו המבוססת על 'דילוגים' בטקסט היה רבנו בחיי בן אשר (בפירושו על בראשית ב,ג), ובעשרים השנה האחרונות קמו לו ממשיכים המגלים פנים בתורה: צפנים רבים ומגוונים. שיטה זו קנתה לעצמה תומכים רבים, ובהם רבנים ומתמטיקאים. הדילוגים מאות לאות בפערים קבועים יוצרים לעתים צירופים מעניינים, ואף מפליאים, והוגי התורה הזו בטוחים שהיא מוכיחה את אלוהותה של התורה.

 

נומרולוגיה - מקור המלה הוא בלטינית וביוונית, בת-כלאים שהוראתה: ידיעת המִסְפָּרִים. שיטה זו צעירה היא, ומפותחת, לפי שעה, על ידי כותב שורות אלו בלבד. בניגוד לקודמותיה אין שיטה זו עוסקת במספר 'המובא מבחוץ', אלא נזקקת לפירושו של מִסְפָּר המובא בטקסט עצמו. שתי השיטות הקודמות עוסקות בתנ"ך בתנאי שהוא כתוב עברית, בעוד שהשיטה הנומרולוגית תקפה בכל שפה שהיא, ולמעשה בכל טקסט שהוא. מגמתה של השיטה הוא לפרש את המשמעות המטא-טקסטואלית של המִסְפָּר. תרגום לאנגלית של המשפט הבא: 'חברי ישב שבעה' (= חברי היה באבל על אחד מקרוביו), ידגים מעט מבעיית המשמעות הנסתרת של המִסְפָּר כאשר עניינו הוא איכותי ולא כמותי.

www.torah.in/he

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר