מס' צפיות - 374
דירוג ממוצע -
"גישה חיובית"
זקן הנני, ואף על פי כן אני חייב להמשיך בעבודתי המפרכת.
מאת: דוד דרומר 24/12/08 (13:43)

 

"גישה חיובית"

 

הבעל - שם-טוב (הבעש"ט) ציוה פעם את תלמידיו לרתום את הסוסים ולצאת עמו לדרך. זמן קצר אחרי שהחלו לנסוע, הורה הבעש"ט לעגלון לעצור את הסוסים והוא ותלמידיו ירדו מן העגלה. הם פגשו זקן אחד הנושא שני דליי מים, וכאשר הבעש"ט שאל לשלומו, נענה הזקן מתוך שברון לב: "זקן הנני, ואף על פי כן אני חייב להמשיך בעבודתי המפרכת. לפעמים, בעת נשיאת הדליים הכבדים, אני נתקל באבן, מועד, וכל המים שבדליים נשפכים. אז נאלץ אני לשוב ולמלאותם מחדש. יש לי ילדים, ב"ה, אך אין להם יותר מדי זמן עבורי", סיים באנחה. הבעש"ט ברכו והם שבו הביתה.

 

שבועות אחדים חלפו, והבעש"ט ציוה שוב לרתום את הסוסים כדי לצאת לאותו מקום בדיוק. ותלמידיו ירדו מן העגלה, ושוב פגשו את הזקן ההוא. כאשר הבעש"ט ברכו לשלום ודרש בשלומו, ענה האיש בפנים שוחקות: "תודה לא-ל, מרוויח אני את מחייתי כשואב מים. אף כי זקן הנני ורגלי כושלות לפעמים- מה שגורם למים להישפך מתוך הדליים- הנני שמח ומודה לה' על שיש בכוחי לשוב ולמלאותם שנית. יש לי ילדים ב"ה ולמרות שהם עסוקים עם עצמם, אני שמח שהם מקדישים גם לי מעט מזמנם".

 

הסביר הבעש"ט לתלמידיו:

חכמינו ז"ל לימדונו כי "אדם נידון בכל יום- בכל שעה", ובמקום אחר נאמר כי "אדם נידון בראש השנה". כיצד מיישבים שתי אמירות מנוגדות אלו?

 

מזונותיו של אדם אכן קצובים לו מראש השנה לכל השנה. יחד עם זאת יש פסק- דין מלמעלה הקובע כיצד ובאיזה אופן יקבל האדם את חלקו- האם בפנים זועפות ומתוך כעס, או בסבר פנים יפות. פסק- דין זה נקבע בכל יום (והוא תלוי בזכויותינו).

משום כך, ראינו כי בשתי הפעמים הגיב הזקן בשתי דרכים שונות.

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר