מס' צפיות - 387
דירוג ממוצע -
טכנו-לוקו 2008
סיכומי שנה צצים לקראת חג המולד והסילבסטר כסופגניות אחרי החנוכיה. אז הנה סיכום אחד בנושאי טכנולוגיה, או ליתר דיוק: הסיפורים הטכנולוגיים המוזרים ביותר של 2008, שקיבצו עבורנו במגזין "נטוורק וורלד". הנה כמה מהם:
מאת: יאיר מור 23/12/08 (02:30)

גוגל היא חברה יומרנית מאוד, אבל שום יומרה שלה עוד לא נראתה מגוחכת כמו זו: החברה הגישה השנה בקשה לרישום פטנט על "מרכז מידע מבוסס-מים". מדובר במרכז שרתים שיצוף על המים, ויכלול בין היתר אספקת אנרגיה שתגיע מגנרטור שיופעל בכוח הגלים ומערכת קירור שתפעל על הרוח הימית העזה ועל מי-ים. בואו נקווה שהרעיון הזה יטבע מהר, לפני שיבנו את הספינה הטובעת הזו בפועל.

מאז שנת 1991, כל שנה מתכנס באוניברסיטת הרווארד טקס פרסי איג-נובל, המחלק אותות הצטיינות למחקרים מיותרים במיוחד. השנה זכו, למשל, מחקרים שהשוו את מרחקי הקפיצה של פרעושי-כלב לעומת אלה של פרעושי-חתול; הוכיחו כי תרופות-דמא יקרות יעילות יותר מתרופות-דמא זולות (דן אריאלי - ישראלי, אלא מה?); הוכיחו שקוקה-קולה הוא קוטל-זרע יעיל; הוכיחו שלא (כן, שני מחקרים סותרים קיבלו את אותו פרס!); שינו את צליל הלעיסה של תפוח-אדמה כדי שהלועס יחשוב אותו לטרי יותר; ומדדו כיצד יכול מסלול ההיסטוריה, או לפחות הממצאים שהוא משאיר אחריו באתרים ארכיאולוגיים, להתבלגן ע"י ארמדילו.

גניבות ציוד מחשבים הן דבר שכיח למדי, אך לא בקנה מידה כזה: אחראי-רשת במעבדת המחקר הימי בוושינגטון גנב 19,709 יחידות של ציוד מהמוסד הממשלתי, החל ממחשבים ומדפסות וכלה בתוכנות עם רשיונות וציוד-משרדי בסיסי יותר. השווי הכולל של הסחורה, לו היה מוכר אותה הגנב בזמן, נאמד בלמעלה מ-120 אלף דולר, ואת חלקו הגדול הוא נאלץ לאחסן בבתי שכניו, מחוסר במקום לכמות הציוד הפנומנאלית שלקח.

מסתבר שגם ארגונים משוכללים מאוד יכולים להיעזר לפעמים בטכניקות מיושנות: השנה זרקה נאס"א 90 ברווזוני גומי לתוך קרחון בגרינלנד, כדי לחקור את תנועתו הפנימית. הצהובים והאמיצים הוכנסו לתוך הקרחון דרך חור בפני-הקרח שלו, יחד עם מכשיר מחקר בגודל פוטבול שמכיל GPS וכמה כלים מדעיים. ואני עוד מתלבט איזו בדיחת ברווזים לשים כאן - שמן-הסתם המסכנים יחטפו עור ברווז, או שאני מקווה שהם לא מרגישים שם כמו ברווזים במטווח אסקימוסי...

כשאתם שולחים מיילים חשובים או סודיים, רצוי שתשימו לב טוב מה בדיוק הקלדתם בשורת הכתובות. עורך דין מפילדלפיה, שניסה לשלוח מייל ללקוח, לא שם לב כי במקום לשלוח אותו לבראדפורד ברנסון הוא שלח אותו לאיש-קשר אחר, אלכס ברנסון. למחרת הוא מצא את האימייל שלו בעמוד הראשי של הניו-יורק טיימס. הסבר: אלכס הוא כתב בעיתון הגדול, לעומת בראדפורד, שהוא עורך דין אחר, והמייל שנשלח דן בהצעת פשרה בין ממשלת ארצות הברית למנכ"ל חברת תרופות שמכרה תרופה אנטי-פסיכוטית בצורה האסורה לפי החוק בארה"ב. הצעת פשרה לפיה ישלם מנכ"ל החברה מיליארד דולר לממשלה. אכן, לא מייל שהייתם רוצים שידלוף לכם למקום הלא נכון.

חברה בשם NTT הוציאה במהלך השנה את הערכה הראשונה המאפשרת למשתמשי טלפונים ניידים לשלוח ריחות. הערכה המריחה נמצאת על הטלפון, בעוד ערכה שניה נמצאת בבית, ומפזרת את הריח הרצוי אל האוויר. וכמו שאחד המגיבים באנגלית כבר אמר: זה מסריח!

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר