מס' צפיות - 395
דירוג ממוצע -
המדריך לתכנון פיננסי
ניווט מוצלח במהלך שלבי החיים של תעסוקה, נישואין, בעלות על בית, הורות, טיפול בהורים מזדקנים, גירושין, הזדקנות, פרישה ולבסוף מוות - וכל התחנות שביניהם - דורשים ידע הנרכש באמצעות חינוך עצמי מתמשך.
מאת: רו"ח שי באטון 18/12/08 (02:30)

מבוא

 
לפני שניגשתי להתחלת הכתיבה של סדרת המאמרים הזו, קיבלתי פניות רבות מלקוחות Cash Flow Israel לבוא ולהתייעץ עמי בנושא "תכנון פיננסי". אכן חשוב מאוד לתכנן את הפיננסים, אולם הרושם שקיבלתי הינו שרבים אינם מבינים את משמעותו של תהליך התכנון הפיננסי. כיוון שאני דוגל בגישה של מאמן לא פחות מאשר יועץ, גישה הגורסת כי המידע הטוב ביותר והחשוב ביותר להצלחתו של כל תהליך אישי, גם פיננסי, טמון באדם עצמו, ראיתי לנכון לנסות ולעזור לכם "למצוא את המטמון". בהצלחה!

 

ידע הוא כח

 
אם ידע הוא אכן כח, אז כנראה שהידע החזק ביותר שיכול להיות לך הוא הידע העצמי. אנו ניגשים לתכנון הפיננסי כלא יותר מאשר תהליך חיים של עדכון היבטים מסוימים בידע העצמי שלך. בעוד שתכנון מצד אחד ותגובה לאירועי החיים עצמם הינה בדר"כ יותר אמנות מאשר מדע, באמצעות תכנון פיננסי אנו יכולים לכל הפחות לנסות להתמודד עם ההיבטים המספריים של כמה תרחישים אפשריים ותוצאותיהם.

 

למה תכנון פיננסי?

 
ניווט מוצלח במהלך שלבי החיים של תעסוקה, נישואין, בעלות על בית, הורות, טיפול בהורים מזדקנים, גירושין, הזדקנות, פרישה ולבסוף מוות - וכל התחנות שביניהם - דורשים ידע הנרכש באמצעות חינוך עצמי מתמשך. הניהול ההכרתי של נסיבותיך הפיננסיות, ככל שיהיו צנועות מעת לעת, יאפשר לך לצפות הזדמנויות ולהתכונן להתחייבויות. גישה זו תיתן לך אפשרויות בחירה טובות יותר בעת שהאירועים הבלתי צפויים של החיים, טובים או לא, יתרחשו.

 

איך מתחילים

 
נתחיל בכך שנעזור לך לקבוע היכן אתה ניצב כעת - נקודת ההתחלה שלך במסע לידע העצמי שלך! לאחר מכן נעודד אותך להחליט היכן אתה רוצה להיות - לעזור לך להגדיר מטרות ויעדים לעתיד. הצעד הבא יהיה לפתח "מפת דרכים" להגעה מנקודה A לנקודה B. לאחר מכן נרד לרזולוציות הפרקטיות של תהליך התכנון: השקעות, ניהול סיכונים וביטוח, ניהול חובות ואשראי, הבנה של הכללים החשובים של ערך הזמן של הכסף, ותכנון של פרישתך ועמודת נכסיך.

 

בין אם תעבור את דרכך בסדרת המאמרים הזו באופן קליל, ובין אם תצלול לנבכי הנושאים השונים באופן מעמיק, אנו מקווים שכלים אלו יקלו על דרכך ויבטיחו לך הצלחה.

 

היגיון פשוט

 
כולנו יודעים שהזמן הנכון להתכונן ליום סגריר הינו כשהשמש עודנה זורחת. ההיגיון הפשוט מורה לנו, אפילו בתקופה המשגשגת ביותר, שבנקודה מסוימת עלינו להתכונן להאטה הבלתי-נמנעת. יותר מכך, אפילו אם הכלכלה הלאומית שלנו פורחת, אין לנו שום ערובה שהכלכלה המקומית שלנו תלך בעקבותיה, או שהכלכלה האישית שלנו לא תהיה חשופה לעליות ומורדות בעקבות נסיבות אישיות.

 

תהליך התכנון

 
באמצעות תהליך תכנון פיננסי פשוט יחסית, נדריך אותך על הצעדים הבסיסיים שיאפשרו לך ליצור את התוכנית הפיננסית האישית שלך, שיאפשרו לך אופק בהיר יותר במסעך לעתיד כלכלי בטוח:

 

· נקודת ההתחלה שלך - ביצוע "ספירת מלאי" של נכסיך והתחייבויותיך, הכנסותיך והוצאותיך, ומסמכים קיימים שיעזרו לתהליך התכנון.

· לאן אתה הולך - הצבה וכימות של יעדים במונחי ש"ח, וקביעת לוחות הזמנים שבהם עליך להשיג אותם יעדים.

· להגיע מנקודה A לנקודה B - הכנת תוכנית מפורטת להשגת יעדיך.

· יישום התוכנית - עשייה! לומר זה דבר אחד, לעשות זה אחר.

מעקב ובקרה - להשאיר את התוכנית שלך מעודכנת בהתאם להתפתחויות בחיים ונסיבות משתנות

 

לאתר של רו"ח שי באטון

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר