מס' צפיות - 460
דירוג ממוצע -
"חלום של זה לעומת חלומו של זה"
מאת: דוד דרומר 07/12/08 (21:30)

והנה מן היאור עולות 7 פרות יפות מראה ובריאות בשר...והנה 7 פרות...רעות מראה ודקות בשר...ויישן ויחלום שנית, והנה 7 שיבולים...בריאות וטובות, והנה 7 שיבולים, דקות ושדופות קדים צומחות אחריהן" (בראשית מ"א/ה'-ו').

 

חלומות פרעה שונים במהותם מחלומות יוסף: פרעה חלם את חלומותיו בסדר של "פוחת והולך": בתחילה נמצא החלום בדרגה גבוהה והוא עוסק בפרות - עולם החי ומתחיל בחלק חיובי - של פרות "בריאות", הנבלעות ע"י הפרות רעות המראה. בהמשך, החלום עובר מדרגת "החי" לדרגת "הצומח", הפחות חשובה, ושם חלה נסיגה נוספת כאשר 7 השיבולים השדופות, בולעות את 7 השיבולים המלאות ו"הבריאות".

 

לעומת זאת, בחלומותיו של יוסף אנו רואים סדר עולה של "מוסיף והולך": חלומו הראשון של יוסף, עוסק בחלק ה"ארצי", בהתעסקות עם הצומח: "והנה אנחנו מאלמים אלומים בתוך השדה..." (ל"ז/ז') ומהחלק הארצי נוסק חלומו של יוסף אל החלק השמיימי, הכולל את השמש, הירח ואחד עשר הכוכבים.

 

הבדל מהותי זה, בין החלומות, נובע מאישיותם של בעלי החלומות:

 

פרעה, שכל מהותו היא העניינים הגשמיים של העולם והנאה מכל מנעמי העולם, נקלע בחלומו לדילמה קשה - כיצד יספק את תאוותיו ומי ישלים לו את החסר? ולכן, הוא נמצא בנסיגה, שלב אחר שלב, עד שאינו יכול להחליט ולעשות בעצמו מאומה והוא זקוק לפרשנים ויועצים לכל דבר ועניין.

 

לעומתו, יוסף, השייך במהותו לעולם הרוח, למרות שנקודת הפתיחה של חלומו היא ברמה הארצית, הוא נוסק כלפי מעלה כי נשמתו שואפת להגיע אל מי שברא ויצר אותה.

 

לכן, רק אדם כיוסף, הנמצא בדרגה רוחנית גבוהה, יכול לפתור בעיות ארציות וחלומות הקשורים בעניינים גשמיים, בחשיבה רוחנית גבוהה ולהגיע לדרגה כה בכירה: "ויוסף הוא השליט על הארץ, הוא המשביר לכל עם הארץ..." (מ"א/ו').

 

פרעה שבסיפור המקראי, מסמל את העולם חסר העשתונות של היום לנוכח המשבר הכלכלי הפוקד אותו, בדומה למשבר שהתרחש במצרים. יוסף שבסיפור המקראי, אמר לפרעה : "...בלעדי, אלוקים יענה את שלום פרעה" (מ"א/טז') והוא מסמל את היהודי הפועל בשם ה' בכל העולם. כפי שפרעה היה זקוק לעצתו של יוסף, כך העולם כולו נזקק לרוח היהודית שתוביל בשם ה' את המהלכים הנכונים לחיים טובים.

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר