מס' צפיות - 340
דירוג ממוצע -
המשל על הכלכלה האמריקאית
מאת: כלכלה להמונים 03/12/08 (02:06)

רשמית ארה"ב נמצאת במיתון מדצמבר 2007, כלומר, שנה בדיוק. נתונים רשמיים אלו התפרסמו רק אתמול וכמובן הובילו את כל שווקי העולם לגל ירידות מאסיבי.

 

כלי התקשורת בישראל נתקפים ומתקיפים את עם ישראל בהיסטריה של שואה כלכלית מתוך רצון למלא את כל מדורי הכלכלה בחוות דעת מאוד אינטלגנטיות ומקצועיות עשל אנליסטים וכלכלנים שמאוד שמחים שמישהו מבקש להקשיב להם פתאום.

 

אך אם נסתכל על הנתונים האמיתיים, מדינת ישראל עדיין לא נמצאת באופן רשמי במיתון. אז יקפצו ויגידו שהתחיל גל פיטורים והמגזר העסקי מתכווץ והכל נכון ובמקרה זה בצדק.

 

בזמנים קשים, יפגעו הבנקים, הנדל"ן וההי טק ראשונים, כי אלו מגזרים שלא מוגדרים בסדר העדיפויות שלנו בעדיפות עליונה כהישרדות.

 

מגזר המזון ימשיך לתפקד, תרופות, חקלאות, כימיקלים וכו` למרות שצפויה ירידת מחירים. אני דווקא הייתי רוצה להתעכב על שאלה אחרת ששמעתי לא מעט בתקופה האחרונה, מדוע ארה"ב גוררת את כולם למיתון? אז הנה התשובה בדמות משל:

 

ילד צעיר ונמרץ גדל במהירות ומתפתח ולפתע נתקל באיש מכירות אירופאי, האיש נותן מבט ורואה פוטנציאל. שואל האיש את הילד אם ירצה לבוא אחריו למסעדה לאכול אוכל מאוד טעים, הילד משיב שהיה רוצה אך אין לו הרבה כסף. איש המכירות אינו מוטרד ואומר לו, אין בעיה, תאכל עכשיו ותשלם לי יותר מאוחר וזאת מתוך דיעה שהילד יאהב את המאכל ויתמכר.

 

איש המכירות צדק ובגדול, הילד אוכל ואוכל ואיש המכירות מרוצה מאוד, ומגדיל את צוות המטבח על מנת לשרת את הילד.

עובר איש מכירות סיני ורואה את התמונה, מזנק פנימה ומנסה למכור לילד ממתקים וצעצועים ואפילו חליפת נינג`ה יפה, הילד מסכים ברצון אך שוב אומר שאינו יכול לשלם, והסיני כמו ידידו האירופאי, אינו מוטרד ואומר לילד שישלם לו בעתיד כשיהיה לו כסף. הילד כמובן מסכים ברצון ובולס בלי הכרה, הסיני מרוצה ומרחיב גם הוא את הצוות על מנת לתמוך ברעבונו ובחמדנותו של הילד.

 

עם השנים עוד ועוד אנשי מכירות עטים על הילד, הילד משמין בלי הכרה, נהנה מצעצועים, טלויזיה, וכל מה שאפשר לחלום עליו כאשר כולם מוכרים לו בהקפה ומגדילים את מערך התמיכה שלהם ביצור.

 

יום אחד מתעורר הילד ורואה שהוא ממש ממש שמן, הוא חייב הרבה כסף ולא יכול להמשיך כך ופוצח בדיאטה חריפה, מה שכמובן פוגע בכל מערך התמיכה והיצור של הסיני ,האירופאי ושאר אנשי המכירות והם נאלצים להיפרד מהצוותים שלהם כי אינם זקוקים לכ"כ הרבה יצור.

 

הילד כמובן, אמריקאי, וזו אנלוגיה מאוד מעניינת על מצב הכלכלה האמריקאית ומדוע היא גוררת את כולם למיתון, מאחר וכולם במשך שנים התאמצו למכור להם מוצרים.

 

הכלכלה האמריקאית בדיאטה חריפה וכל מהלכי הזרמת המזומנים שאין לארה"ב, לא יחלצו אותה מהמשבר ללא רביזיה כוללת בכל המערכת הכלכלית שלהם, כגון העלאת מיסים.

 

הכסף למימון כל חבילות התמריצים מגיעות מכסף שהעולם מזרים לארה"ב ע"י קנית אג"ח ל 10 שנים לדוגמא של הממשל האמריקאי, כלומר, האמריקאים דוחים את החוב בריבית ל 10 שנים, וכמו בכל מקרה, מישהו בסוף יתקע עם החשבון.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר