מס' צפיות - 277
דירוג ממוצע -
הממשלה קונה חוב מהטייקונים ומוותרת על הבעלות
מאת: רפי גליק 26/11/08 (14:15)

הממשלה מציעה תכנית מענינת. היא קונה חוב מהטייקונים ומוותרת על הבעלות. כשממשלת ארה"ב הזרימה סיוע לחברת הביטוח AIG היא השתלטה על מניותיה של החברה. כך גם בסיוע לסיטי בנק ואחרים. ובישראל, המדינה מסכנת את כספי משלמי המיסים ומתמרצת קרנות פנסיה לקנות חוב רעיל, ללא קבלת תמורה הולמת בבעלות על הנכסים במקרה של חדלות פרעון. כך יוכלו הטייקונים להפסיק לשלם ריבית על האג"חים או למחזרם מבלי להסתכן באבדן הבעלות על הנכסים.

התכנית הזו דומה לתכנית החילוץ הראשונה של שר האוצר האמריקאי פולסון ,שאמנם אושרה בבתי הנבחרים אך לא מומשה.חלק מהצוות הבכיר באוצר שהגיע לממשלה לאחר סיבוב אצל הטייקונים, בוחר בדרך רעה , בלתי צודקת ובלתי ישימה לפתרון הבעיה. אני מקווה שוועדת הכספים של הכנסת תביע דעה על חוסר ההגיון והצדק שבתכנית המוצעת.

אם האוצר חושב שצריך להציל חברה פרטית, עליו לסייע לה כנגד הלאמתה. לא יזיק אם מפעלי ים המלח יחזרו לחיקה של ממשלת ישראל ויתרמו לרווחת התושבים. לא יזיק אם שדות הגז בים התיכון יחזרו לבעלותם של משלמי המיסים. הממשלה צריכה להשתחרר מהפחד של בעלות זמנית על נכסים. אין דרך לסייע לחברות ללא הפקעת השליטה בהן, לטובת נותניי העזרה, שהם אזרחי המדינה ומשלמי המיסים.

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר