מס' צפיות - 369
דירוג ממוצע -
רשת ביטחון לקופות הגמל היא רעיון רע מאוד
מאת: חייש 24/11/08 (09:06)

[רואים, לפעמים אני מסכים עם שטרסלר וחולק על ההסתדרות]

בחודשים האחרונים ספגו קופות הגמל מכה די כואבת כתוצאה מהמפולת בשווקים. ככל שהקופה הייתה פחות סולידית כך המכה הייתה כואבת יותר. בעקבות הרפורמות האחרונות שבוצעו בשוק ההון הישראלי, קופות הגמל מחזיקות בחלק לא קטן מכספי הפנסיה של אזרחי ישראל, כך שהירידות משקפות מחיקה של כסף גדול שנגרע מחסכונות הפרישה של כלל הציבור שחוסך לפנסיה.

עם התגברות הירידות נשמעים קולות מכל הכיוונים לפרוס רשת ביטחון לחוסכים בקופות הגמל. משמעות רשת הביטחון היא למעשה פיצוי לחוסכים שהפסידו חלק מן הפנסיה שלהם בשוק ההון. זהו רעיון שגוי.

קופות הגמל הינן מכשיר חיסכון לטווח ארוך. חלק ממשכורתו של העובד מופקד בקופה עד לגיל הפרישה, ואז הוא מקבל חזרה את כספו בתוספת הרווחים שהקופה צברה במשך השנים. בארץ יש מגוון כמעט בלתי מוגבל של אפיקים בהם הקופות משקיעות. מי שמעוניין יכול להשקיע את כל הפנסיה שלו במניות בצורה מאוד אגרסיבית, ומי שמעוניין יכול לקבור את הכסף בקופה שקלית ולעשות עליה רווח קטן מאוד אבל סולידי כמו בונקר אב"כ.

מי שנמצא כיום לקראת פרישה ומחזיק את כספו בקופה מנייתית, צבר במרוצת השנים רווחים נאים שגם המשבר הנוכחי לא מחק. בורסות העולם נמצאות כיום ברמות דומות למה שהיו בתחילת שנות האלפיים, כלומר כמה שנים יפות של השקעה ירדו לטמיון. אך מי שנכנס לבורסה בשנות השבעים והשמונים נמצא עדיין עמוק עמוק ברווח.

מי שנכנס רק בשנים האחרונות לקופה מנייתית נמצא בהפסדים ממשיים, אבל אם הוא ימשיך באותה אסטרטגיית השקעה סביר שיחזור לרווחים עד שיגיע לגיל הפרישה עוד עשרות שנים.

בקריאה לפרוש רשת ביטחון למשקיעים יש משהו שמזכיר את החרדים שנתקעים כל שנה בהרי יהודה ומחכים למסוק שיבוא להוציא אותם. מי שנכנס לשוק בצורה מאוד אגרסיבית נהנה מהרווחים בזמנים טובים וסופג הפסדים בזמני משבר. זו המשמעות של השקעה אגרסיבית, ואף אחד לא הכריח את החוסכים לבחור בכזו צורת השקעה. אם המדינה תפצה את מי שהפסיד בשוק ההון, היא למעשה תעלים את רכיב הסיכון ותגרום לנהירה המונית לכיוון אגרסיבי יותר ויותר מתוך ידיעה של המשקיע שהוא יכול לגרוף רווח גדול אבל להפסיד אי אפשר כי החילוץ בדרך. אין שום סיבה שכספי משלם המיסים יופנו לפיצוי מי שהשקיע את הפנסיה שלו במניות. בטח לא למי שבתקופות יפות הרוויח הרבה מאותה השקעה.

וכל מי שקורא לפרוש רשת ביטחון כזו נוהג בחוסר אחריות מקוממת, אבל זה לא מפתיע.

 

לבלוג של חייש

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר