מס' צפיות - 563
דירוג ממוצע -
שנאת אומות העולם לעם ישראל, ממה היא נובעת?
מאת: דוד דרומר 16/11/08 (22:18)

בחג החנוכה אנו קוראים מתוך סידור התפילה את הקטע הבא: בימי מתתיהו כהן גדול חשמונאי ובניו,כשעמדה מלכות יון הרשעה על עמך ישראל, להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך, אתה ברחמך הרבים עמדת בעת צרתם, רבת את ריבם, דנת את דינם, נקמת את נקמתם, מסרת גיבורים ביד חלשים, רבים ביד מעטים, טמאים ביד טהורים, רשעים ביד צדיקים....ולבסוף והדליקו נרות בחצרות קדשך.

 

כותב הרמב"ם:

השנאה לעם ישראל החלה ממעמד "הר סיני" ששם קבלו עם ישראל את התורה. "הר סיני" מדוע שמו כך? היות וממנו החלה שנאת האומות לישראל אשר נבעה מתוך "קנאה".

 

הקנאה וחוסר הפרגון בין בני אדם החלה זמן רב קודם, כדוגמאת קנאת אחי יוסף על היחס המועדף הניתן לו על פני אחיו,כךגם אומות העולם אינן יכולות להשלים עם העובדה שאותו "אדריכל" שייצר את העולם מאין ליש,יבחר לעם סגולה, עם שהיה מושפל,בזוי ומעונה בעבודת פרך במצרים,עם שמתרחשים סביבו ניסי ניסים, מכות מצרים, חציית ים סוף, הליכתו במדבר בארץ לא זרועה, מקבל את התורה ברעש גדול, שכל העולם שומע את הידיו, עד הגיעו לארץ המובטחת ארץ ישראל.

 

כאן מתעוררת השאלה בקרב אומות העולם, דיכוי, השפלה וכיבוש, היו למכביר בין אומה לאומה, ושום גורם שמיימי ,לא התערב למען מי מהם, מה זכו ישראל ואיזה עדיפות יש להם על פני אחרים.

 

וכך החלה הקנאה, היא לא הייתה בשל דברים מטריאליים חומריים, אלא קנאה "דתית" , כל זה קורה לאחר הרעש הגדול של קריעת ים סוף ומעמד הר סיני,ששמו של הבורא התפשט בעולם, וכולם הגיעו להכרה שיש כח שמנהיג את העולם, כולם רצו את קרבתו של  אותו מנהיג , אך הוא העדיף את "עם ישראל" על פניהם, בשל דבוקתם  במורשת אבות אשר החלה עוד בימי אברהם היהודי הראשון.

 

אנו עדים בשלב יותר מאוחר לניסיונו של עמלק, להחליש את הקשר בין עם ישראל לאלוקיו, כנאמר בפסוק "אשר קרך בדרך" לשון קירור הקשר של הבורא עם ישראל.

 

בשל ניסון הפרדה זה נאמר, "מלחמה ל-ה' בעמלק מדור דור" ו,ה' נשבע שלא יהיה שמו וכסאו שלמים, עד שיימחה שמו של עמלק מן העולם. 

 

כל פעולה חיובית או מצווה שיהודי מקיים מקשר אותו עם הבורא ומייחדת אותו משאר העמים על משקל הפסוק "ברוך אלוקינו שבראנו לכבודו והבדילנו מו התועים ונתן לנו את תורתו. אנו עדים לתופעה של מיליוני נוצרים אוונגליסטים המאמצים את האתה בחרתנו מכל העמים,על היותו של עם ישראל עם הנבחר על ידי הבורא ועל היותו הפלטפורמה לגאולה העתידית של כל העולם.

 

עד לתקופה היוונית הייתה השנאה מושרשת באומות העולם ברצונם להשמיד, להרוג ולאבד דוגמאת המן, שרצה השמדה פיזית של ישראל ובכך לנתק את ישראל מאלוקיו על אשר לא תמך בהם.

 

השיטה היוונית הייתה שונה,הם הגיעו להכרה שאת עם ישראל לא ניתן להשמיד כי כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ, הם בנו והציגו לעם ישראל את תרבות יוון המושתת על העיסוק בפיתוח הגוף והיופי ,אשר לא בהכרח יש לתרבות זו ניגוד לתורת ישראל,וכך אט אט השפיעה התרבות על חלק לא מבוטל מהם אשר הודבק להם הכינוי  "המתייוונים" הם אותם אלה אשר לא עמדו בפיתויים ובלחצים ונטשו את תורת ישראל.

 

בניסיונם הנואל של היוונים והמתייוונים ליצור את ההפרדה בין עם ישראל לבורא, נאמר על הבורא "רבת את ריבם ,דנת את דינם" לכאורה כששופטים אדם ,ראשית דנים את דינו ורק לאח כן מענישים אותו, כאן אנו עדים לתופעה הפוכה ופילאית ,כשהבורא חש שיש מי שרוצים ליצור הפרדה בינו לבין בניו ,על חלקלקות לשונם של היוונים, אשר בדרכי נוכלות ופיתוי מנסים להרוס , הוא לא מוותר הוא לא נותן לדבר לקרות, וזה בא  לידי ביטוי דרך הרוח האמונית אותה הפיח מתתיהו בחזקה בעם ישראל והוכיח למתייוונים שהמירו את דתם וכבודם והבורא אננו נוטש את עם ישראל, אותה רוח אמונית בנתה את הנדבך של "והדליקו נרות בחצרות קדשך" אותם נרות היוצרים "אור של שמחה" יהודית, שלמרות החשך של הגזירות והמלחמות הפיזיות והרוחניות, אור השמחה והאמונה בבורא עולם,נחשף ומתפרץ במלוא עוזו, בקשר בל יינתק ,בין עם ישראל,ארץ ישראל ותורת ישראל לאביהם שבשמים.

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר