מס' צפיות - 408
דירוג ממוצע -
עיניים גדולות יוצרות חסרון כיס
עיניו של הכפרי נצצו מאושר, כשראה המון מטבעות מול עיניו, חמד אותן ושלשלן לכיסו ולתומו חשב שהוא מלך העולם, אך מרוב טיפשות נשאר עני מרוד.
מאת: דוד דרומר 10/11/08 (19:12)

כשפתחו את החנות הראשונה "בשבת"  בעיר ראדין קרא החפץ חיים לבעל החנות והתריס בפניו על מעשהו זה. ענה לו הסוחר, שנעילת החנות ביום שבת ,תפגע בפרנסתו.

 

" החפץ חיים" השיב לסוחר באמצעות "משל".  משל לכפרי שאביו הוריש לו שדות חיטה מלאים תבואה. לפני מותו קרא לבנו ואמר לו, כשתגיע עת קציר, תוביל את החיטה לעיר ושם יש מחסן תבואה שבעל המחסן ישלם לך  בכסף טוב. אני נוהג לעשות איתו שנים רבות עסקאות. קצר הבן את התבואה מילא ממנה אלפי שקים העמיס אותה על עשרות עגלות והוביל אותה אל העיר, הגיע הכפרי אל ביתו של הסוחר בעיר הגדולה.

  

קידם הסוחר את הכפרי שהראה את התבואה שהביא עמו ושאל כמה מעות אקבל תמורתה.,?  אמר לו  הסוחר, אני משלם 80 רובל בעבור שק, ואז שאל אותו בעל התבואה וכמה תיתן לי על כל השקים יחד אמר לו  פשוט נספור כמה שקים יש ונכפיל ב- 80 אמר לו הכפרי אני לא מסוגל לעשות כאלה חשבונות מסובכים, איזה אדם מן הישוב מסוגל לספור כל כך הרבה שקים ולא להתבלבל ועוד אח"כ להכפיל ב- 80 ,תמצא שיטה יותר טובה. ראה הסוחר עם מי יש לו עסק, אמר לו יש לי שיטה טובה יותר וקלה - שנינו נשב משני עברי שער המחסן והפועלים יכניסו שק אחרי שק- נשים בינינו קופסא וכל שק שיכניסו אני אוציא פרוטה  ואשים בקופסא משלי, לאחר מכן נגיע למשרד תמורת כל פרוטה אני אתן לך 80 רובל - פרוטה =80 רובל . מצאה השיטה חן בעיני הכפרי.

 

התיישבו סביב שער המחסן. והפועלים החלו להוביל את השקים ועל כל שק שם בעה"ב פרוטה ביושר ובהגינות. לאט לאט הקופסה החלה להתמלאות בפרוטות" והעיניים" של הכפרי נצצו מאושר, בחיים הוא לא ראה כל כך הרבה כסף הוא לא היה יכול למשול ברוחו ובשעה שבעה"ב הסתכל הצידה, הוא הכניס את ידו לתוך הארגז,מילא את כף היד שלו בחופן פרוטות והכניס לכיס, בעה"ב ששם לב למה שקורה, השתדל מכאן ואילך כל פעם להסתכל הצידה וכל פעם שהוא הסתכל הצידה, הכניס הכפרי את ידו לקופסא והכניס לכיס. ובסוף שגמר להכניס את השקים נותרו 2-3 פרוטות בקופסא. התיישבו במשרד ואז הכפרי נתן פרוטה ובעה"ב נתן 80 רובל תמורתו. נתן פרוטה  נוספת וקיבל 80 רובל   נ וספים  לבסוף לחצו ידיים ונפרדו בשמחה, בעה"ב שמח ששילם כמה שיותר פרוטות וכמה שפחות רובלים, ואילו הכפרי שמח שהצליח לקבל לא רק שטרות של רובלים, אלא גם פרוטות.

 

אמר לו החפץ חיים "שוטה שכמוך" אתה הולך לעבוד בשבת הרי כל פרוטה שאתה מרוויח. כביכול בשבת זו, אתה מפסיד בחילולה- כי בשמירתה מובטח לאדם שכר גבוה מאוד, וברוב טיפשותך וחמדנותך העכשווית , אבדת את  האושר והעושר  האמיתיים

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר