מס' צפיות - 486
דירוג ממוצע -
הטייקונים לא יפרעו את האג"חים
הסתרת האמת ממצב קופות הגמל והפנסיה בתרגיל החדש של האוצר יוצר מצב שבו כדאי לצאת עכשיו מהקרן, כי במקרה של חדלות פרעון המשבר יהיה גדול יותר.
מאת: רפי גליק 04/11/08 (17:51)

פרופסור מכובד ומומחה לבנקאות וביטוח חושב שהטייקונים לא יעמדו בפרעון אגרות החוב הקונצרניות. הוא גם חושב שזו טעות לאפשר לקופות הגמל להגדיל את שיעור האחזקות באג"חים הקונצרניים ללא שיערוכם במחיר קרנות הפנסיה וקופות הגמל.עם הציבור צריך לדבר אמת אומר הפרופסור.  

 

הפרופסור שנשא הרצאה פומבית בפני קהל גדול של סטודנטים אומר לצעירים שהם יכולים להשאר בבורסה אם הם מתכננים לטווח ארוך, אך הוא ובני גילו צריכים למכור למרות שהוא אישית לא עושה זאת.  הוא אמנם ביקש מהקהל הצעיר לא להאמין לו  אבל נשמע  שדבריו נחתו על אזניים קשובות.

 

הפרופסור המכובד המכהן גם כיו"ר קופת הגמל של ועד עובדים גדול, ביקש מיו"ר ועדת ההשקעות של הקרן לא להגדיל את החלק של האג"ח הקונצרני בגלל סכנת חדלות הפרעון. ביום שיצחק תשובה עשה ניסוי כלים על שוק ההון "בתרגיל התספורת" ואחרי שלפני כחודש הוא הודיע לנו "כי הוא ישן טוב בלילה", הגיע כנראה הזמן להיות מודאגים מאוד.  

 

הסתרת האמת ממצב קופות הגמל והפנסיה בתרגיל החדש של האוצר יוצר מצב שבו כדאי לצאת עכשיו מהקרן, כי במקרה של חדלות פרעון המשבר יהיה גדול יותר , אלא אם הממשלה מתכננת להציל את הקרנות. דוקא ההחלטה הפזיזה של הממונה על שוק ההון, הידוע דווקא בשמרנותו,  תביא לירידה באמון הציבור בקופות הגמל והפנסיה. היום הקופות עלו ב 4-6 אחוזים אבל משבר אמון עלול לבטל את כל האשליות.

 

הדרך של סיוע ממשלתי לאג"ח זבל ראוי לגינוי והוא מתכון בטוח לחינוך להפקרות בהנפקת אג"חים על ידי שוק ההון וגלגולם לקופות הפנסיה . אם האוצר רוצה לסייע לקרנות הפנסיה והגמל שיתן הבטחת תשואה מינימלית ישירות לחוסכים ולא סיוע עקיף לאגו של הטייקונים...

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
הטייקונים
נמני 10.11.08 (07:59)