מס' צפיות - 355
דירוג ממוצע -
לבני ברק ונתניהו : להתעורר לאתגרים הכלכליים של המחר
מאת: רפי גליק 01/11/08 (22:00)

המיליארדים שיופרחו לשווא במערכת הבחירות הקרובה יחסרו מאוד בהשקעות בתשתיות, חינוך והשכלה. לאחר הבחירות עלולה להיות נפילה קשה לתוך החור השחור של המשבר הכלכלי והמיתון העולמי. כדאי להקשיב לפרופסור מהרוארד וויליאמס פורטר הקורא לאיחוד כוחות והתעוררות לפני שיהיה מאוחר.

פורטר הגורו לתחרותיות של אומות מהרוארד מציע לאמריקה לגבש במהירות אסטרטגיה כלכלית לפני שיהיה מאוחר מדי. פורטר מונה מספר סיבות לתחרותיות של ארה"ב עד עכשיו, למרות העדר אסטרטגיה כלכלית לאומית:

 
- אוירה של יזמות ,תחרותיות ויצירת חברות חדשות.
- שמירה על פער טכנולוגי ומדעי,מצבור אדיר של חידושים ופטנטים.
- יתרון גדול בהשכלה גבוהה וברמה ומחקר באקדמיה המשחקת משקל חשוב בתחרותיות של מדינה (לתשומת לבם של אשי האוצר).
- שוק חופשי ויעילות ביצור.
- המבנה הפדרטיבי של הכלכלה האמריקאית והתמחות לפי אזורים.
- משיכת הון מרחבי העולם
- גמישות ודינמיות בפתרון משברים.

הירידה בהשקעות במחקר ופיתוח יחסית ל GDP; מראה על החלשות הכלכלה האמריקאית, שלא זכתה לתגובה נאותה מקובעי המדיניות. ירידה במספר בוגרי אוניברסיטאות , העדר רגולציה בשוק ההון והזנחת ההשקעות הפריפריה , מחסור במדיניות להכשרת עובדי יצור, מדיניות הבטחון הסוציאלי אינה מותאמת לעלייה בתוחלת החיים ואזרחים רבים אינם מכוסים , אלו הם חלק מהסיבות שאמריקה לא תוכל לצמוח, רק על סמך יתרונותיה בעבר.

עברנו ממדינה יצרנית למדינת שירותים המבוססת על מכירת זכויות יוצרים ויבוא הון. נכשלנו בטיפול במדינות העניות ונכשלנו בהשבחת החינוך הציבורי, אומר פורטר ושם דגש מיוחד ע הלקריטיות של שיפור החינוך ואיכותו , כמפתח לצמיחה בעתיד. פורטר מדגיש כי הפתרון למערכת החינוך אינו בעיה של כסף אלא של מבנה אירגוני ודגשים של המערכת. נושא מוכר אולי לשרת החינוך יולי תמיר ולארגוני המורים .

הממשל החדש בארה"ב יצטרך להעמיד אתגרים חדשים ולקיים דיאלוג בכל תחומי החיים והכלכלה. המלה "שינוי" במערכת הבחירות של המועמד הדמוקרטי ברק אובמה צריכה לקבל תוכן אמיתי.  אמריקה על מפלגותיה וזרמיה צריכה להיות מאוחדת מאחורי גיבוש האסטרטגיה ויצירת העתיד. הממשל והקונגרס צריכים להתעורר.

ממש כאילו נכתב גם עבור ציפי לבני,אהוד ברק ובנימין נתניהו. תתאחדו למטרות ותתעוררו לצורך,  לפני שיהיה מאוחר מדי .

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
יולי תמיר יודעת איך לבזבז כסף
ספיר 23.11.08 (14:19)