מס' צפיות - 513
דירוג ממוצע -
סוציאליזם
מאת: כלכלה להמונים 23/10/08 (11:31)

תהליך ההלאמות והזרמת הכספים נמשך מהממשלים הפדרלים והבנקים המרכזיים לגופים פיננסיים מסביב לעולם, מה שאומר, שלפחות חלקית, אותן מוסדות יהיו בבעלות הממשלים.

 

איך זה ישפיע עלינו? שאלה מצוינת וכנראה שיש בנק של תשובות שם בחוץ, ויכול להיות שגם הבנק הזה בבעלות ממשלתית....

 

אני לא בטוח שיש רע בלהיות בנק בבעלות המדינה. נכון שהוא ינוהל , כנראה בצורה פחות יעילה וטובה, נכון שיהיה אולי פחות תחרותי אבל מובטח לנו כלקוחות שגם אם יתאפשר ביצוע של השקעות ספקולטיביות ע"י פקידים תאבי בצע, כספנו יהיה מבוטח ומובטח.

 

היכן זה מציב את המדינות המפותחות, הקפיטליסטיות? כנראה שהן כבר לא כ"כ קפיטליסטיות ובראשן ארה"ב.

למרבה האירוניה, ארה"ב שחרטה על דיגלה את הכלכלה הגלובלית החופשית נאלצת היום להודות בכישלון חלקי בנושא זה שכאמור, כמעט כל המוסדות הפיננסיים הגדולים הולאמו ו/או לממשל הפדרלי יש זכויות או בעלות חלקית עליהם.

עובדה זו כבר ידועה ורק מתרחבת, אך לאחרונה נוספה עובדה חדשה שקורמת עור וגידים מאחורי הקלעים: חבילת תמריצים/תוכנית חירום/הזרמת כספים לשוק המגורים...

 

אם לסכם, ארה"ב הלאימה בנקים, בנקי השקעות, בנקים למשכנתאות, חברות ביטוח וכעת עומד על הפרק עזרה לשוק הדיור. שמישהו יקום ויגיד לי איפה הקפיטליזם. כמו שאומר שלום חנוך:"האזרח הקטן ישלם", והאזרח הקטן אכן משלם וישלם בגדול, מה זה בגדול, בענק. למגזר אחד אין לכם מה לדאוג, הוא בטוח, מיגזר הפיננסיים.

 

70 מיליארד דולר ינתנו לבכירים כמענקים, בונוסים ופיצויים שהרי ביצועיהם היו מצויינים. ביצועיהם היו כ"כ טובים שכנגד כל הנחיה של הממשל הפדרלי החליטו להעניק 10 אחוז מתוכנית החירום האמריקאית בסך של 700 מיליארד דולר, ככסף מזומן לבכירים. בעוד השווקים נסחרים ברמותיהם בנמוכות מזה עשרות שנים,  המגזר הפיננסי ממשיך להציג שיאני שכר ואשאיר לכם לנחש מי משלם גם את זה.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר