מס' צפיות - 376
דירוג ממוצע -
הזכויות שלך? אז מה?!
לפני שאתם קוראים את הסיפור הבא, כדאי שתכינו כיסא חזק ומטפחות בהישג-יד. אני כותב אותו עם דמעות-צחוק היסטריות בעיניי, ואינני רוצה שאותו דבר יקרה גם לכם.
מאת: יאיר מור 20/10/08 (16:36)

"צטט אל-צטט" (Quote Unquote Records) הוא לייבל מוסיקה עצמאי הפועל באמצעות האינטרנט. המנהל שלו, ג`ף רוזנשטוק, הוא גם הסולן של להקת The Arrogant Sons of Bitches (תחסכו ממני לכתוב את התרגום, בבקשה), אחת מספקיות המוסיקה הגדולות של הלייבל. כל האמנים הרשומים בלייבל, כולל ג`ף ולהקתו, מעלים את שיריהם להורדה בחינם באתר הלייבל. הכל חוקי לחלוטין.

או שלא. לפני כשבוע וחצי קיבל ג`ף הודעה משרת האחסון של אתר הלייבל, שהודיע לו כי באתרו נמצאו קבצים המוגנים בזכויות-יוצרים, וכי עליו להסירם לאלתר. הקבצים המוגנים היו שיריה של להקתו של ג`ף, שהוא כתב בעצמו. הוא מיהר לטלפן למשרדי ספקית האחסון והסביר להם כי החומר המוגן באתר שייך לו, והאדם שדיבר איתו אמר לו כי "אם כך - לא חשוב". ליתר ביטחון, בפרץ של נבואה, החליט ג`ף להסיר בכל-זאת מהאתר ארבעה אלבומים של להקת 311 שאוחסנו שם (מה הקשר שלהם אליו? הוא לא מסביר).

שלושה ימים לאחר מכן הורדו האתרים של הלייבל והלהקה של ג`ף מהרשת, בגלל הפרת זכויות יוצרים - של עצמו. הדרך היחידה לשנות את רוע הגזירה היה לשלוח לספקית האחסון את טפסי רישום הזכויות. ג`ף טלפן שוב לחברה, והסביר כי אין ברשותו טפסים כאלה, מאחר ובמקום לשלם למשרד הפטנטים האמריקני הון תועפות השתמש ג`ף בשירות האינטרנטי-עממי CC (Creative Commons) (שאגב - רבים מהבלוגרים כאן בתפוז משתמשים בו, כולל אותי), שאינו כולל טפסים, ולא ניתן "להראות אותו" אם האתר המאחסן את הקבצים לא נמצא. זה לא עזר - החברה נוקטת במדיניות "אשם עד שתוכח חפותו", ועל פי תנאי השימוש שלה תחסום כל גישה לקבציו של ג`ף, גם ממסך ניהול האתר, עד שיציג הוכחה כי התכנים אכן שלו.

כך עבר שבוע, והלייבל של ג`ף עדיין משותק. הביעה הגדולה היא שג`ף, שבדרך-כלל מחזיק עותקים של השירים בלייבל על מחשבו האישי, זכה לפרץ של חוסר מזל - הכונן שלו קרס, ולקח איתו את כל השירים מהאתר, כולל אלבומים שלמים שעוד לא יצאו. לג`ף לא נשארה שום ברירה, ובשבת הוא פנה בבלוג שלו במייספייס לגולשים, וביקש מהם לכתוב בתגובות קישורים לשירי הלייבל - מאתרים לא חוקיים. חוק מרפי, צא החוצה!

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר