מס' צפיות - 417
דירוג ממוצע -
"צאו לקנות מניות (אמריקאיות?)"
מאת: כלכלה להמונים 18/10/08 (23:27)

אתמול יצא המשקיע האגדי וורן באפט בספק המלצה ספק קריאה כי הגיע הזמן לצאת ולרכוש מניות אמריקאיות. אני הייתי רוצה לשאול אותו אם היתה ניתנת לי ההזדמנות, מדוע הוא חושב כך או מדוייק יותר, מה הסיבה לעיתוי. וורן באפט, בספרו מתאר את אסטרטגיית ההשקעות שלו על פני מספר שלבים, אבל אני אתעקב רק על אחת מהן: קנית מניות שערך השוק שלהן נמוך מהשווי הפנימי שלהן, או במילים אחרות, שווי החברה על כל הנכסים שברשותה יהיה גבוה ממחיר השוק הנקבע ע"י המשקיעים במסחר במניה.

 

מניות רבות סביב העולם נסחרות בשוק מתחת לשווין הפנימי והמשמעות היא שסך כל נכסי החברה נטו שווה יותר ממחיר המניה כפול מספר המניות. זהו כמובן מצב לא רציונלי שכן המניה אמורה להיסחר לפחות לפי שוויה של סך כל נכסיה נטו.

 

אותי מסקרנת העובדה שוורן באפט אמר מה שאמר רק אתמול כאשר ישנן מניות אשר נסחרות מזה שבועות מתחת לשווי החברה. לפני שבועיים רשמתי כאן כי אני חושב שהתחית כבר כאן בפוסט הנושא את אותה הכותרת והסברתי מדוע אני חושב כך. מבט על התנהגות השוק מאז רק מחזקת את דעתי שהתחתית אכן כאן.

 

מדד הוויקס, הבוחן את תנודות השוק מרקיע שחקים ומצביע על עצבנות רבה ויותר מכל, על חוסר החלטיות בין מוכרים לקונים, מה שמעלה את הסברה שלאחר התנודתיות הרבה תגיעה פריצה של השוק. שער הדולר מתחזק מול מרבית מטבעות העולם, מה שמצביע על חזרה של משקיעים לדולר, אני מניח שלתוכנית החילוץ יש השפעה גדולה שכן האמריקאים מגייסים מאות מיליארדים מסביב לעולם כדי לממן את התוכנית.

 

זה אולי ישמע יומרני, אך אני מסכים עם וורן באפט שהגיעה העת לקנות מניות, זאת כבר אמרתי לפני שבועיים, אני חולק על דעתו בנושא המניות האמריקאיות. לדעתי יש המון מניות בהזדמנות קניה בכל רחבי הגלובוס עם כלכלות יותר יציבות (קנדה, שוויץ, נורבגיה לדוגמא ) ומי שמעוניין מוזמן לדפדף אחורה לפוסט "הזדמנויות קניה בשוק המניות" ולקרוא על דוגמאות.

 

אני סבור שהשוק האמריקאי חבוט ופצוע, מנוהל בצורה לא ראויה והכסף המוזרם רק מממן בעלי אינטרסים וברוקרים תאבי בצע וכדאי לחפש לעשות קניות במקום אחר.

 

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר