מס' צפיות - 351
דירוג ממוצע -
לדבר אל התוכנות
מאת: יאיר מור 17/10/08 (03:32)

השבוע נערך מבחן שנתי לתוכנות אינטיליגנציה מלאכותית. פרס לבנר ה-18 על שם אלן טיורינג הפגיש 5 מחשבים (שעלו מתוך מבחר רחב יותר של מתחרים בשלבים המוקדמים) לשיחות טקסט (צ`אט) עם שופטים בשר ודם, למשך חמש דקות. במקביל, גם אנשים בשר-ודם מצ`וטטים עם כל אחד מהשופטים. בסוף השיחה מתבקש כל אחד מהשופטים לקבוע איזה מבני שיחו הוא האדם ואיזה הוא המכונה.

 

אם לפחות 30% מהשופטים טועים באבחנה - התוכנה עוברת את המבחן, ויוצרה מקבל פרס בסך 100,000 דולר, כמו גם הכותרת הדרמטית שהוא האדם שפתח את עידן המחשבים החושבים. אגב - בתחרות יש חמישה שופטים, אך אחוזי הבלבול נמדדים באופן מוזר ביותר, שנתן לתוכנה המנצחת 25% בלבול. מספר שלא קרוב אפילו להיות תוצאה של חילוק ל-5.

 
כל שופט מדבר חמש פעמים בשיחות כפולות, ולאחר כל צ`ט כזה מפגישים אותו עם האדם והמכונה איתם התכתב באותן חמש דקות. התוכנה המנצחת השנה, יוג`ין, היא תוצר של ביו-מדען מסנט-פטרסבורג, שהצליחה, כאמור, לקבל 25% הטעיית-שופטים. התוכנה הגיבה באמינות ראויה להערכה לשאלות השופטים בכל נושא, החל מאמינם וכלה בשרה פיילין. אז אמנם היא פספסה בכמה אחוזים את רף הזכיה בפרס ובכותרות הדרמטיות, אך יכול מאוד להיות שבשנה הבאה כבר תקבל תוכנה ממוחשבת את התואר הנחשק "ישות ה-AI האנושית הראשונה". בהצלחה.

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר