מס' צפיות - 365
דירוג ממוצע -
מנותקת מהמציאות
מאת: כלכלה להמונים 13/10/08 (00:54)

הכוונה כמובן לבורסה בתל אביב. לאחר ירידות חדות סביב הגלובוס בסוף השבוע האחרון, ציפו ראשי המערכת הפיננסית לירידות חדות מאוד במסחר בבורסה בתל אביב בפתיחת שבוע המסחר ואף נשמעו קולות המציעים לא לאפשר מסחר. בפועל, מדד המעו"ף נפל ב 8-9 אחוז בפתיחה והתמתן באופן הדרגתי וקבוע עד לכדי ירידה של 1.2 אחוז בלבד! בשלב מסויים, ואז כאילו מישהו עזב את התמיכה והמעוף ירד בבת אחת חזרה ל -3.8 אחוז וננעל כך.

 

אז מה גרם להתמתנות כזו של 7 אחוז תוך כדי מסחר? מה גרם למניות שהיו צריכות לאבד אחוזים רבים מערכן על מנת ליישר קו עם הקורה סביב העולם, להיסחר בטריטוריה החיובית?

 

התשובה גם הפעם, כמו פעמים קודמות בהן ציינתי עובדה זו, טמונה בידיהם של השחקנים הגדולים. מדד המעו"ף בנוי בצורה קלה לניווט :מעל 40 אחוז ממנו הן מניות פיננסים , אחזקות וביטוח ועוד 19 אחוז של מנית כי"ל וחברה לישראל אשר קשורות אחת בשניה קשר ישיר. בצרוף מחזור מסחר דליל של 1.4 מיליארד שקל ( בערך 390 מיליון דולר ) מתקבלת האפשרות לנווט את המסחר ע"י השפעה ( הזרמת פקודות ) למניות מסוימות.

 

כך קיבלנו היום שיעור נוסף מהשחקנים, על גבו של המשקיע התמים, שרצו לסגור שורטים על המדד ולכן ניווטו אותו מעלה, סגרו פוזיציות ואז שלחו אותו לעשות ככל העולה על רוחו. המלצתי מזה זמן רב היא להיזהר מהבורסה הישראלית, שכן גם המובן מאליו יכול להתהפך, הכל ככל העולה על רוחם של השחקנים הגדולים שלא יסכימו להפסיד כסף.

 

כלי ההשקעה היום מתוחכמים ומגוונים ובאמצעות האינטרנט ניתן להשקיע כמעט בכל מקום בעולם. מניות הנסחרות בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, הונג קונג וכו` מהוות היום הזדמנות קניה (לא כולן!) ונמצאות בהישג יד או אם תרצו לחיצת כפתור מישראל ושם לפחות תהיו בטוחים שגם אם ישנם שחקנים, לנווט מדדים בעלי מחזור של מיליארדים עד עשרות מילארדים ביום זו משימה בלתי אפשרית.

 

אז כמו שאומר נחמיה שטרסלר : "שלא יעבדו עליכם".

  

לבלוג של כלכלה להמונים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר