מס' צפיות - 421
דירוג ממוצע -
בועז דקל על נגיד בנק ישראל
מאת: בועז דקל 10/10/08 (01:50)

אז באמת בדקה ה-90 (או אולי בהארכה), החליט סוף סוף נגיד בנק ישראל להתערב קצת בנעשה ולהעלות את הריבית.

 

אומנם הנגיד סטנלי פישר הוא ממוצא אמריקאי, ובהגדרה קפיטליסט מאין כמוהו, אבל יכול להיות שהוא ראה מה קורה אצל הארזים והחליט שגם לאזובי הקיר מגיע. ובארזים אני מתכוון ארה"ב, אבל לא רק, תראו מה קורה באירופה, שם הממשלה החליטה לקחת את העניינים בידים בצורה יותר דרסטית, להלאים בנקים באופן חסר תקדים.

 

אין ספק שאם מסתכלים על המצב העולמי, אז לאמריקאים יותר קשה מאשר לאירופאים לזנוח את העקרונות הטוטל קפיטליסטים שלהם ולהגיע למסקנה שלפעמים אין ברירה, ואי אפשר ללכת למכולת עם עקרונות. יש מציאות. האירופאים לעומת זאת הם סוציאליסטים בדם  ולכן אין להם בעייה כל כך גדולה לחזור מעט אחורה ולעשות משהו בלי יותר מידי רגשות אשמה. הקפיטליזם שלהם הוא טוב ויפה, אבל לא סולידי כמו אצל האמריקאים וזה רק לטובה כי היכולת שלהם להגיב למצב בלי להכנס לויכוחים מיותרים היא הרבה יותר גדולה. בסופו של דבר, אני לא יודע איך כל המשבר הזה יסתיים, ובינתיים נראה שהמצב ממשיך להתדרדר, לפחות באירופה ובאסיה, אבל עדיין מבחינה מנטאלית, יותר קל לאירופאים מאשר לאמריקאים לעשות שינויים ולא להתקע באיזושהי פינה שאומרת שרק הקפיטליזם עובד, כי עובדה שלא.

 

ומה איתנו, לצערי אנחנו חושבים שאנחנו אמריקה בקטנה ואמצנו את השיטה שלהם. לצערי לא אמצנו את השיטה האירופאית למרות שאירופה הרבה יותר קרובה, ועובדה שבספורט אנחנו כבר משתייכים אליה. אילו היינו מאמצים את המנטליות האירופאית היה לנו הרבה יותר קל בכל מיני תחומים.

 

יתכן שמלכתחילה אמצנו את המנטליות הקפיטליסטית האמריקאית כיוון שארה"ב תמיד נחשבה לידידתנו הגדולה, ובצדק, אבל עכשיו בעיקבות האירועים האלה אולי כדאי להסתכל קצת יותר קרוב ולאמץ את השיטות הטובות של האירופאים. לפחות יהיו לנו קצת יותר חופשות.

 

לבלוג של בועז דקל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר