מס' צפיות - 351
דירוג ממוצע -
אזהרה: יצחק תשובה ישן טוב ושר האוצר מגלה בטחון מוחלט
מאת: רפי גליק 05/10/08 (01:11)

תכנית ההצלה של הנשיא בוש עברה בסנאט ובבית הנבחרים בארה"ב, אבל אצלנו עדיין צריך לפרק ובמהירות את מנגנון הריכוזיות מהמוקש הימי המוצמד לספינת הבנקאות הישראלית ומאיים להטביע את הבנקים ועמם גם אותנו.

ריכוזיות מפחידה בבנקאות הישראלית . האשראי הבנקאי ל 13 לווים, שביניהם יש כנראה חפיפה ומספרם כנראה קטן יותר, מהווה 65% מההון העצמי של הבנקים. סביר להניח שמדובר במספר קטן של לווים מבין 6-10 משפחות המרכזות את עיקר הפעילות העסקית במדינת ישראל. בעוד שבארה"ב צמח משבר האשראי בחלקו הגדול מהרצון להיטיב עם הציבור ולהגדיל את הצריכה, אצלנו הצליחו הבנקים להטיל את עולם על הציבור ולהקל ראש בלווים הגדולים.

הצוות של בראון אריאב ופישר נכשל עם רפורמת העמלות הבנקאיות בעוד שהצוות נתניהו בכר זליכה הצליח להפחית את ריכוזיות הבנקים בשוק האשראי. בימים האחרונים התפרסם כי פועלים ולאומי, המכונים על ידי רולניק "פועלומי - הדואופול הבנקאי" הגיע לשיעור בטחונות של 80% מהאחזקות בחברת אפריקה ישראל. מאחר וגרעין השליטה בבנק לאומי עדיין נמצא בידי הממשלה הרי שמדובר כבר היום במוערבות עמוקה של ממשלת ישראל בנעשה בחברת אפריקה ישראל . אין ספק כי אלמלא היתה מתרחשת רפורמת בכר להקטנת ריכוזיות הבנקים בשוק ההון, הינו רואים מוערבות עקיפה נוספת של "פועלומי - הדואופול הבנקאי" בחברת אפריקה ישראל ויתכן וגם שהיינו מגלים תופעות פסולות דוגמת אלו שראינו ב 1983 בוויסות מניות הבנקים או במוערבות הבנקים בקריסת חברת חפציבה.

הרפורמה של וועדת בכר הפחיתה במידת מה את השפעת הבנקים על שוק ההון וגם מאפשרת תמונה יותר אמיתית של מצב השוק, אבל הריכוזיות הבנקאית ועיסוקה במספר קטן של חברות חייב להדיר שינה מעינינו. אין זה פלא שיצחק תשובה ישן טוב בלילה לפי דבריו. כי כשהוא ישן טוב בלילה בימים טרופים כאלו, מי שצריך להיות מודאג מאד זה הציבור ועמו שר האוצר ונגיד הבנק המרכזי.

משבר בשוק ההון בישראל נמצא לפתחנו ומקורו בחשיפה הבלתי מתקבלת על הדעת של הבנקים הגדולים ובעיקר "פועלומי - הדואופול הבנקאי" למספר בעלי הון מצומצם ביותר. ועדת בכר התחילה במלאכה החשובה של הקטנת הריכויות בשוק ההון, אך המלאכה עדיין מרובה. טוב יעשה השר בראון אם יכוון את ועדת אריאב לעסוק בנושא חשוב זה במקום לפנטז על מרכז פיננסי בינלאומי בעיר הקודש.

אבל לפני הכול מר בראון, תראה לציבור שאתה מפרק את מנגנון הריכוזיות מהמוקש הימי המאיים להטביע את הספינה הבנקאית ועמה גם אותנו.

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר